امروز

جمعه, ۲۸ دی , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۴:۳۷ قبل از ظهر

درمان دردی کهنه در جزیره قشم که هنوز هم ساکنان این جزیره را رها نمی کند.

جزیره قشم ، جزیره عجایب هفتگانه خلیج فارس و مقصد مسافرت برای  ایرانیان و توریستهای خارجی است . اما  با وجود استعدادهای خدادادی و نامی بلند ، مردم قشم باز هم از نواقص در حوزه درمان گلایه دارند.

سه سال از افتتاح ساختمان بیمارستان پیامبر اعظم (ص) در قشم می گذرد و انتظار مردم این بود که با حضور رئیس جمهور و وزیر بهداشت تحولی بزرگ در این بیمارستان اتفاق خواهد افتاد  ، اما می توان گفت در جابجایی  تنها بیمارستان قشم این  امکانات و ظاهر فیزیکی آن بودند که رنگ و لعاب تازه ای گرفته اند.

مسافرت های درمانی قشموندان به بندرعباس یا دیگر استان ها به دلیل کمبود کادر درمانی متخصص و مجرب ادامه دارد و در این بین مردم ناچارند هزینه های زیادی را پرداخت کنند و این در حالی بود که در ابتدای افتتاح بیمارستان قشم مسئولین مربوطه از توریست درمانی و هتلینگ در این مرکز سخن می گفتند.

ماجرای آن ۱۷ نفر

۱۷ نفری که همیشه در قشم به خاطر تاخیر چندین ماهه پرداخت حقوق رسانه ای می شوند، ماجرا از آنجا آغاز شد که  پس از افتتاح بیمارستان و نیاز به اضافه شدن کادر درمانی و خدماتی ، هفده  نفر به عنوان نیروی خدماتی جدید با پشتیبانی سازمان منطقه آزاد قشم در بیمارستان قشم مشغول به کار شدند اما به مرور زمان و در سالهای بعد پرداخت حقوق این ۱۷ نفر معضلی شد برای دانشگاه علوم پزشکی استان و سازمان منطقه آزاد قشم به طوری که ماه ها حقوق آنها به تعویق می افتاد و بالاخره  با پیگیری و دخالت دیگر مسئولین شهرستان سازمان منطقه آزاد تعهد پرداخت حقوق آنها را تا پایان سال ۹۶ متقبل شد.

بر اساس گفته یکی از نیروهای خدماتی که جزو خانواده هفده نفره کارکنان خدماتی موسوم به منطقه آزادی هستند از سوی مسئولین بهداشت و درمان اعلام شده که از سال آینده هیچ گونه قراردادی با آنها منعقد نمی شود و باید برای اشتغال به فکر کار دیگری باشند.

این خبری بود که شب عیدی کام خانواده این هفده نفر را تلخ کرد و از طرفی خدمات رسانی به مردم قشم در بیمارستان پیامبر اعظم (ص) را با مشکل اساسی روبرو خواهد کرد.

صف نوبت ویزیت کلینیک تخصصی

هزینه های بالای زندگی در قشم و کمی درآمد باعث شده تا بسیاری از اهالی جزیره و خصوصا روستائیان برای درمان به درمانگاه تخصصی بیمارستان پیامبر اعظم (ص) مراجعه کنند . حال جدا از طی مسافت و کرایه بالا به دلیل نبود شبکه حمل و نقل و گرفتاری برای گرفتن نوبت ، به دلیل کمبود پزشک مردم ناچارند در صفهای طولانی برای معاینه شدن منتظر باشند و این در حالی است که برخی از متخصصین فقط در هفته دو روز بیماران را ویزیت می کنند.

یکی از اهالی جزیره که از روستای سرریگ برای درمان فرزندش به قشم آمده بود اظهار داشت ” پزشکهای خوبی در بیمارستان هستند اما مشکل ، کمبود پزشک است ما توان پرداخت ویزیت مطبهای شخصی و یا سفر به بندر عباس نداریم ، سونوگرافی هم فقط برای بیماران بستری است و هزینه سونوگرافی آزاد در قشم هم بسیار بالاست ، مکانی هم برای اقامت همراهان بیماران وجود ندارد و ممکن است برخی چند روز در بیمارستان منتظر ترخیص بیمار خود شوند.”

کشیده شدن درمان  به شورای تامین

در جلسه شورای اداری شهرستان قشم مسئله حقوق ۱۷ نفر از کارکنان خدماتی که به آن اشاره شد و همچنین جذب کادر درمانی جدید مطرح گردید و در ادامه یکی از اعضای شورای شهر درگهان در خصوص ساعات کار درمانگاه درگهان انتقاد کرد  که با توجه به این اظهارات مدرس معاون استانداری هرمزگان اعلام کرد برای رسیدگی و بررسی  ، مشکلات حوزه درمان  پس از جمع بندی به شورای تامین استان ارجاع داده شود اما پس از گذشت این مدت نه تنها  ۱۷ نفر به زودی از بدنه بیمارستان حذف خواهند شد و تغییری هم در وضعیت فعالیت درمانگاه ها که باید به صورت ۲۴ ساعته خدمات رسانی کنند مشاهده نشده است.

جمعیت شناور ، حضور اتباع بیگانه و گردشگران و تاثیر آن برحوزه بهداشت و درمان قشم

وجود منطقه آزاد ، سفر برای خرید ، کار و اشتغال ، دانشگاه ، گردشگری و … باعث حضور جمعیتی شناور در جزیره قشم شده و این در حالی است که در بحث آمار برای خدمات رسانی این مسئله در فرمول های تخصیص نیروی انسانی و زیر ساختهای بهداشتی و درمانی  جایی ندارد  با این وجود در بسیاری از اوقات قشم شاهد حضور جمعیتی از مسافرانی است که برای اهداف مختلف در جزیره حضور دارند واز زیر ساختهای درمانی قشم استفاده می کنند که این مسئله سبب کم شدن کیفیت برای هر دو گروه ساکنان و مسافران قشم شده است.

درمان قشم نیازمند همکاری بین بخشی

برای حل مشکلات درمان جزیره چاره ای جز همکاری سازمان ها و نهادهای دولتی و مردمی نیست و مدیریت بهداشت و درمان باید با استفاده از توان دیگر سازمانها و خیرین قشم برای خدمات رسانی ، بیشترین استفاده را ببرد . سازمان منطقه آزاد نیز باید کمکهای خود را برای بهبود کیفیت بیمارستان ادامه دهد چرا که بخشی از درآمدهای سازمان به واسطه حضور گردشگرانی است که در طول مسافرت از زیرساختهای درمانی و بهداشتی قشم استفاده می کنند.

با توجه به مطالب فوق  به نظر می رسد دانشگاه علوم پزشکی استان می بایست علاوه بر نظارت بیشتر در خصوص رفع معایب و نواقص موجود در حوزه کادر درمانی و غیر درمانی قشم توجه ویژه داشته و همچنین در خصوص  خدمات رسانی در مراکز درمانی  روستایی نیز از نظر مردم  را مورد مداقه قرار دهد.

 

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=25998
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی