درختان کهنسال جزیره قشم در حال شناسنامه دار شدن

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم گفت: تمامی درختان کهنسال جزیره قشم شناسنامه دار می شوند. به گزارش هرمزانلاین سید محمد داخته با اعلام این خبر گفت: به دنبال دریافت پیشنهادی از یکی از دهیاری های فعال جزیره قشم مبنی بر ثبت و شناسنامه دار کردن درختان کهنسال روستاهای منطقه و پس از انجام […]

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم گفت: تمامی درختان کهنسال جزیره قشم شناسنامه دار می شوند.

به گزارش هرمزانلاین سید محمد داخته با اعلام این خبر گفت: به دنبال دریافت پیشنهادی از یکی از دهیاری های فعال جزیره قشم مبنی بر ثبت و شناسنامه دار کردن درختان کهنسال روستاهای منطقه و پس از انجام بررسی های فراوان، مدیریت محیط زیست سازمان منطقه آزاد با حمایت ژئوپارک قشم این طرح را به اجرا در می آورد.

داخته افزود: رشد چشمگیر جامعه روستایی جزیره پهناور قشم و تغییر ساختار خانه ها و محله ها در سال های اخیر، اغلب موجب تخریب میراث کهن و قطع درختان سالخورده شده است، حال آنکه این درختان نه تنها میراث گران بهای محیط زیست جزیره، که دربردارنده ی بخشی از تاریخ و هویت جامعه ی محلی محسوب می شوند.

داخته ضمن تاکید بر اهمیت نگهداری از میراث سال های دور، اظهار کرد: در راستای همسویی با رشد و توسعه ی فضاهای روستایی و شهری جزیره، حفظ درختان کهنسال در کنار سایر میراث سنتی به عنوان دغدغه ای همیشه گی در دورنمای مدیریتی محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم جا داشته است.

وی همکاری فعال مردم شهرها و روستاهای جزیره و دهیاری ها را برای اجرای این طرح حیاتی دانست و ضمن دعوت از آنان خواست تا علاقه مندان با تماس با محیط زیست سازمان منطقه آزاد به شماره ۵۲۴۳۰۹۳  و ژئوپارک قشم به شماره ۵۲۴۲۲۸۲ کهن ترین درختان محل سکونت خود را به این دو اداره معرفی کنند.