امروز

پنج شنبه, ۳۱ مرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۷:۰۷ قبل از ظهر

دانشگاهها در تمامی مناطق کشور نقش مهمی را در توسعه انسانی منطقه و افزایش سطح فرهنگ عمومی بر عهده دارند، بطوری که امروزه یکی از شاخصه های پیشرفت و توسعه در مناطق مختلف، وجود دانشگاههای موثر و فعال است.

خوشبختانه در سه دهه اخیر سرمایه گذاری خوبی روی مقوله آموزش در کشور ما شده است تا آنجا که در کمترین شهرستانی از کشور می توان یافت که در آن دانشگاه دایر نشده باشد.

بدیهی است که موفقیت هر دانشگاهی منوط به تآثیرگذاری منطقه ای آن است و به نظر می آید که هدف از تآسیس  دانشگاه در مناطق مختلف کشور چیزی جزء آن نبوده است. اگر این موضوع را ملاک ارزیابی قرار دهیم می توانیم به یک بررسی منصفانه در مورد عملکرد دانشگاهها در جزیره قشم دست یابیم.

دانشگاههایی که در جزیره قشم دایر شده اند و عنوان (( بین الملل )) را با خود بهمراه دارند، لذا مسوولیت  و رسالت آنها فراتر از یک دانشگاه معمولی در یک شهرستان است بلکه باید در امر آموزش و تولید علم و تربیت نیروی انسانی با حداکثر امکانات خود نقش آفرینی نماید، چرا که عنوان (( بین الملل )) توقع حاکمیت یک استاندارد فراتر از دانشگاه محلی برای دانشگاههای قشم ایجاد می کند.

هر چند که نمی توان از اثرات مثبت وجود دانشگاهها در جزیره قشم به سادگی گذشت اما در یک بررسی کلی این نتیجه حاصل می شود که دانشگاه های جزیره هنوز نتوانسه اند در تآثیرگذاری علمی و تربیت نیروی انسانی کارآمد به طور عمقی در جزیره قشم موثر واقع شوند.

در دانشگاههای قشم، نیروی انسانی ماندگار و بومی چه در ساختار اداری و چه در هرم هیات علمی و چه در پست های مدیریتی کمترین حضور را دارند. چنین واقعیتی گویای دو مطلب مهم است؛ اول اینکه دانشگاههای قشم در تربیت نیروی انسانی متخصص در سطوح بالای علمی موفق نبوده اند، لذا هنوز نابرابری علمی برای نیروهای ماندگار و بومی در مقایسه با دیگر مناطق وجود دارد، دوم اینکه بجای استفاده از نیروهای علمی و اداری بومی در دانشگاهها، این مراکز به وارد کننده نیروی انسانی از دیگر نقاط به جزیره قشم تبدیل شده اند.

چنین مشکلی سبب شده که دانشگاههای موجود در قشم از اثری که انتظار می رود در منطقه محل فعالیت خود داشته باشد، بهره مند نباشند و به عبارتی پیوند اجتماعی واقعی میان جمعیت بومی و ساکن جزیره با دانشگاههای دایر در آن ایجاد نشود، امری که در درازمدت تآثیر منفی خود برای تضعیف زیرساخت آموزشی و علمی جزیره خواهد نهاد، زیرا تجربه نشان داده که دانشگاههایی که به مکانی برای رشد و سکوی پرتاب نیروی انسانی از دیگر نقاط تبدیل شده اند، اراده و مسوولیت پذیری لازم برای توسعه علمی و آموزشی در آن منطقه را ندارند. چنین محیط هایی بنام محیط علمی به جزایری جدا از بافت اجتماع تبدیل می شوند که با تاکید بر درون گرایی و منفعت درونی برخی افراد که معمولاً دارای ارتباطات شخصی و دارای پایگاه در مرکز هستند، سیاست بی توجهی به مصلحت منطقه ای را پیش می برند. لذا عجیب نیست که دانشگاههای موجود در جزیره به دلیل عدم استفاده از هیات علمی و نیروی اداری بومی و ماندگار با وجود عظمت ظاهری همچنان با مردم جزیره بیگانه باشند و مردم جزیره نیز با آنها بیگانه باشند.

راشد شرف

صاحب امتیاز و مدیر مسوول هفته نامه ندای جزیره

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=12604
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی