خسارت دو میلیارد دلاری «اسرائیل» در هر ماه

اقتصاددان ارشد وزارت دارایی اسرائیل خاطرنشان می کند که جنگ جاری در "اسرائیل" منجر به از دست دادن 1.4 درصد از تولید ناخالص داخلی "اسرائیل" شد.

اقتصاددان ارشد وزارت دارایی اسرائیل خاطرنشان می کند که جنگ جاری در “اسرائیل” منجر به از دست دادن ۱.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی “اسرائیل” شد.

اقتصاددان ارشد وزارت دارایی اسرائیل، روز دوشنبه، در روزنامه اسرائیلی ذا مارکر ، کاهش تولید ناخالص داخلی اسرائیل در سال جاری به دلیل جنگ جاری را ۱.۴ درصد یا ۹ میلیارد شگل (حدود ۲.۵۰ میلیارد دلار) در ماه برآورد کرد.

این روزنامه با بیان اینکه این بدان معناست که نرخ رشد اقتصادی در سال جاری تنها به ۲ درصد خواهد رسید، خاطرنشان کرد: انتظارات قبلی حاکی از آن بود که این رقم به ۳.۴ درصد خواهد رسید.

مارکر توضیح داد که این داده ها در هفته جاری به دولت ارائه خواهد شد تا چارچوب روشنی برای بودجه که شامل یک برنامه کمکی باشد، تدوین کند.

کریستینا جورجیوا، مدیر صندوق بین المللی پول نیز به نوبه خود خاطرنشان کرد که جنگ در اسرائیل برای نوار غزه ویرانگر است و اثرات جدی بر اقتصاد کرانه باختری دارد، در حالی که «اسرائیل» شاهد کاهش رشد اقتصادی خواهد بود.

جورجیوا در گفت و گو با رویترز در حاشیه اجلاس همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه گفت: این جنگ برای کشورهای همسایه مصر، لبنان و اردن نیز مشکلاتی به ویژه از نظر گردشگری و هزینه های بالای انرژی ایجاد می کند.

شایان ذکر است که روزنامه آمریکایی “فایننشال تایمز” گزارش داده است که “اسرائیل” میلیاردها دلار برای کمک به تامین مالی جنگ خود در غزه وام گرفته است، اما برای تکمیل این معاملات مجبور به پرداخت هزینه های استقراضی غیرعادی بالا شده است.

این روزنامه گزارش داد که “اسرائیل” در هفته های اخیر “از طریق معاملات خصوصی برای کمک به تامین مالی جنگ خود علیه حماس” میلیاردها دلار وام گرفته است.

چند روز پیش، آژانس آمریکایی بلومبرگ گزارش داد که بار مالی جنگ شروع به تأثیر منفی بر اسرائیل کرده است و جنجال سیاسی را به راه انداخته است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی او درگیری دشواری را بوجود آورده است .

این آژانس با اشاره به اینکه جنگ روزانه حدود ۲۶۰ میلیون دلار برای اقتصاد اسرائیل هزینه دارد، خاطرنشان کرد که “این بیشتر از چیزی است که اسرائیل در زمان شروع جنگ در ۷ اکتبر انتظار داشت.”

رسانه‌های اسرائیل پیشتر گزارش دادند که وزارت دارایی اشغالگر به دلیل نیاز به ترتیب دادن اولویت‌های اقتصادی و اجتماعی جدید در «اسرائیل» توصیه‌ای برای تعطیلی فوری ۶ وزارتخانه صادر کرده است.

همین وزارتخانه همچنین فاش کرد که اسرائیل از زمان آغاز جنگ علیه نوار غزه حدود ۳۰ میلیارد شگل (۷.۸ میلیارد دلار) بدهی انباشته کرده است.