حیوانات اهلی در فضای آموزشی دانشگاه هرمزگان

دانشگاه هرمزگان بزرگترین مرکز آموزشی استان هرمزگان است که در منطقه بیابانی که از مرکز استان فاصله دارد، احداث شده است، که متاسفانه این روزها دانشجویان این دانشگاه از ورود حیوانات اهلی مانند گاو وشتر در فضای آموزشی این دانشگاه گلایه مندند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ دانشگاه هرمزگان یکی از بزرگترین مراکز استان هرمزگان […]

دانشگاه هرمزگان بزرگترین مرکز آموزشی استان هرمزگان است که در منطقه بیابانی که از مرکز استان فاصله دارد، احداث شده است، که متاسفانه این روزها دانشجویان این دانشگاه از ورود حیوانات اهلی مانند گاو وشتر در فضای آموزشی این دانشگاه گلایه مندند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ دانشگاه هرمزگان یکی از بزرگترین مراکز استان هرمزگان است که در ۹ کیلومتری جاده میناب قرار گرفته است، این مرکز آموزشی توسط شورای گسترش آموزش عالی و با اخذ مجوزراه اندازی در شش رشته آموزشی  در مقطع کارشناسی و در سال ۱۳۷۰ تاسیس شد.

این دانشگاه دارای زیربنایی بالغ بر ۵۵۰۰۰متر است که بخش اداری آن در مساحت هزار مترمربع، بیش از بیست هزار مترمربع فضای خوابگاهی، آموزشی، و ۲۹ هزارمترمربع نیز به فضای  پژوهشی و فرهنگی قرار گرفته است.

وجود امکانات رفاهی و آموزشی در هر دانشگاه، یکی از مهم ترین عواملی است که بر روی پیشرفت علمی دانشجویان اهمیت دارد، بنابراین توجه به این موضوع نقش ویژه ای در رشد علمی کشور داشته باشد.

در واقع هر دانشجویی پیش از ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته مورد نظر خود، تلاش های بسیاری را برای قبولی در بهترین دانشگاهی که از لحاظ فضای آموزشی و خوابگاهی امکانات قابل قبولی را داشته باشد، انجام می دهد.

بیش از ۶ هزار دانشجو در حال حاضر در دانشگاه هرمزگان در مقاطع مختلف تحصیلی در این دانشگاه در حال تحصیل هستند، که اکثر آن ها از روستاها و شهرهای اطراف در خوابگاه های پردیس، فاطمیه،شهید ذاکری و خوابگاه خودگران اقامت دارند.

از آنجایی که وجود مشکلات و مناسب نبودن فضای آموزشی یکی از موانع تحصیل و کاهش رشد تحصیلی دانشجویان است، برای بررسی مشکلات دانشجویان دانشگاه هرمزگان با آنان گفت  و گو کردیم.

کیفیت نامناسب غذای سلف

یکی از دانشجویان دانشگاه هرمزگان در گفت و گو با خبرنگار هرمز، با اشاره به اینکه دانشجویان باید برخی از روزها به طور کامل در دانشگاه حضور داشته باشند، اظهار کرد: حضور طولانی مدت دانشجویان در دانشگاه برای شرکت در کلاس درس باعث می شود تا دانشجویان برای رفع گرسنگی از غذاهایی که کیفیت آن مطلوب نیست را از سلف خریداری کنند.

این دانشجو افزود: به دلیل قرار گرفتن این دانشگاه در منطقه بیابانی متاسفانه گاهی اوقات حیواناتی نظیر سگ، گربه، و شتر نیز در مجاورت دانشگاه و حتی گاهی نیزدر خود دانشگاه حضور دارند.

وی گفت: تجمع زباله ها در گوشه و کنار دانشگاه موجب شده تا علاوه برایجاد بوی بد، حیواناتی که در جست وجوی غذا هستند نیز به این مکان ها هجوم آورند.

وی با اشاره به اینکه تعداد دانشجویان دانشگاه هرمزگان در بندرعباس زیاد است، خاطر نشان کرد: کمبود اتوبوس ها باعث شده تا به علت شلوغی اتوبوس دانشجویان مجبور شوند مدت زمان بسیاری را در اتوبوس بایستند.

قطعی برق در خوابگاه دانشجویی

یکی دیگر از دانشجویان این دانشگاه نیز در گفت و گوبا خبرنگار هرمز، با اشاره به اینکه وجود فضاهای خاکی در این دانشگاه زیبایی را از آن گرفته است، اظهار کرد: وجود فضاهای خاکی علاوه بر اینکه جلوه ی مناسبی ندارد، در مواقع بارانی نیز برای دانشجویان مشکل ایجاد می کند. به طوری که در هنگام بارش باران و باد، این محیط زمینه ایجاد گِل و گردو خاک را فراهم می کند.

این دانشجو با بیان اینکه از حضور شورای صنفی در دانشگاه اطلاع ندارد، گفت: باید واسطه ای بین دانشجویان و مسئولان برای بیان دغدغه ها وجود داشته باشد تا مشکلات دانشجویی به مسئولان منتقل شوند.

وی بیان کرد: قطعی طولانی مدت برق در خوابگاه ها را می توان یکی از اصلی ترین مشکلات دانشجویان خوابگاهی قلمداد کرد، چرا که در برخی روزها شاهد قطع برق به مدت ۲۴ ساعت نیز خواهیم بود.

این دانشجو با اشاره به اینکه برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها مقوله ی مهمی به شمار می آید، خاطر نشان کرد: به همین دلیل انتخاب موضوعات کرسی ها باید با دقت بیشتری صورت بگیرد تا دانشجویان بتوانند حضوری فعال و موثر داشته باشند.

 

ترس دانشجویان از حیوانات اهلی

دانشجوی دیگر دانشگاه هرمزگان نیز در گفت وگو با خبرنگار هرمز، با اشاره به اینکه حیوانات به راحتی به محدوده دانشگاه وارد می شوند، اظهار کرد: وجود این حیوانات در فضای آموزشی از جمله  مواردی است که موجب ایجاد رعب و وحشت در دانشجویان می شود.

این دانشجو ادامه داد: دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه تصوری بی نظیر از فضایی دانشگاهی دارند که قرار است، چند سالی را در آن به تحصیل بپردازند، اما مشاهده این مشکلات انگیزه تحصیل را در دانشجویان کاهش می دهد.

وی افزود: متاسفانه بزرگترین مرکز آموزشی هرمزگان در فاصله بسیار زیادی از مرکز این شهرستان و در منطقه بیابانی است، که خود این موضوع در واقع علت اصلی حضور حیوانات اهلی به این دانشگاه است.

دانشجوی دانشگاه هرمزگان خاطر نشان کرد: بزرگترین دانشگاه هرمزگان قطعا ظرفیت این را دارد که راهی را برای جلوگیری از ورود حیوانات به این دانشگاه پیدا کند.