حوزویان و دانشگاهیان باید به دانش روز آگاه باشند

امام جمعه اهل سنت قشم گفت: حوزویان و دانشگاهیان به عنوان بال های پرواز امت اسلامی باید از دانش روز و یافته های یکدیگر آگاه شوند. به گزارش  هرمز به نقل از ایرنا، شیخ عبدالرحیم خطیبی  در همایش وحدت حوزه و دانشگاه بیان کرد: اقتدار هر کشور و ملت مسلمانی وابسته به دانش می باشد […]

امام جمعه اهل سنت قشم گفت: حوزویان و دانشگاهیان به عنوان بال های پرواز امت اسلامی باید از دانش روز و یافته های یکدیگر آگاه شوند.

به گزارش  هرمز به نقل از ایرنا، شیخ عبدالرحیم خطیبی  در همایش وحدت حوزه و دانشگاه بیان کرد: اقتدار هر کشور و ملت مسلمانی وابسته به دانش می باشد و امروز که بیش از هر زمان دیگری در کشور نیازمند رشد علمی هستیم، این مسوولیت سنگین بر عهده حوزه و دانشگاه است.
وی افزود: علیم و قدیر از صفات پروردگار متعال، بارها در کنار هم با ترتیبی ویژه در قرآن کریم ذکر شده و این ترتیب پیامی دارد و باید درک شود که همانا اولویت دانش است که با کسب آن می توان به اقتدار دست یافت.
امام جمعه اهل سنت قشم عنوان کرد: حوزه ها و دانشگاه ها دارای دانش شرعی و دانش روز و مصداق بارز فضیلت علم هستند که در دین مبین اسلام صرف نظر از استفاده ابزاری که از آنها می شود، به عنوان عبادت مطرح شده و حتی جایگاه و شرافت انسان در بین سایر مخلوقات نیز در سایه این دانش است.
او اضافه کرد: انسان باید همواره به دنبال دانش باشد و در این زمینه هیچ نقطه توقفی وجود ندارد، به طوری که خداوند متعال از جمله اراده لایزال خود و هدف از بعثت رسول اکرم (ص) را نیز آموزش بشر بدون هیچ محدودیتی عنوان می کند؛ تبدیل نادانی به دانش موجب برطرف شدن بسیاری از مشکلات موجود خواهد شد، اما استفاده ابزاری از علم مصیبت و کسب دانش به دلیل مدرک آفتی است که جایگاه علم را متزلزل می کند.
خطیبی گفت: دانشجویان و طلبه ها باید متوجه حقیقت فضلیت دانش باشند زیرا این دانشمندان هستند که می توانند اسرار آفرینش را کشف کرده و به عظمت آفریننده پی ببرند، از این رو باید پیوندی ارزشمند برای تبادل علم و نظر بین حوزه و دانشگاه شکل بگیرد زیرا کشف هر چه بیشتر بزرگی دین اسلام و اعجاز قرآن می تواند بسیاری از شبهات فکری را که در اثر فاصله گرفتن و ناآگاهی از آموزه های دینی است، برطرف کند.
وی تاکید کرد: دانشگاهیان باید دانش خود را با اخلاق و دین پیوند زده و حوزه نیز به نوبه خود باید به دانش روز و تجربی که نیاز طلاب است، مسلط باشد زیرا می توانند با استفاده از معلوماتی که علم بر آن تاکید دارد به طور عینی نیز به حقیقت دست یابند.