حجم “صفر” سرمایه‌گذاری خارجی در منطقه آزاد قشم

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم آخرین وضعیت دو پرونده قضایی فرودگاه قدیم قشم و درگهان را تشریح کرد. حمیدرضا مومنی در مورد آخرین وضعیت پرونده قضایی فرودگاه قدیم قشم معروف به “گلدن سیتی”، اظهار کرد: در حال حاضر شعبه بدوی رای خود را در این خصوص صادر و طرف مقابل به رای صادره اعتراض کرده […]

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم آخرین وضعیت دو پرونده قضایی فرودگاه قدیم قشم و درگهان را تشریح کرد.

حمیدرضا مومنی در مورد آخرین وضعیت پرونده قضایی فرودگاه قدیم قشم معروف به “گلدن سیتی”، اظهار کرد: در حال حاضر شعبه بدوی رای خود را در این خصوص صادر و طرف مقابل به رای صادره اعتراض کرده است و پرونده در مرحله تجدیدنظر قرار دارد.

تشریح وضعیت قضایی پرونده فرودگاه قدیم قشم

وی ادامه داد: آنگونه که به ما اطلاع دادند به زودی رای نهایی فرودگاه قدیم قشم صادر شود و امیدواریم هر رایی که در این خصوص اعلام خواهد شد منافع بیت‌المال و سرمایه گذار را در خود ببیند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به این‌که شرایط پیش آمده منطقه را از لحاظ سرمایه‌گذاری دچار مشکل کرد، تصریح کرد: فضای ایجاد شده به سود منطقه آزاد قشم نبود و امیدواریم پس از رای صادره فضا تلطیف شود و منافع هر دو طرف مدنظر قرار گیرد و مجددا شاهد حضور سرمایه‌گذاران در منطقه باشیم.

مومنی در مورد رای بدوی پرونده فرودگاه قدیم قشم، خاطر نشان کرد: در رای بدوی هم برخی از مدیران دولتی و نیز طرف سرمایه‌گذار به صورت نقدی و لحاظ حبس جریمه شده بودند.

آخرین وضعیت پرونده قضایی درگهان

وی همچنین در مورد آخرین وضعیت پرونده درگهان نیز بیان کرد: در مورد درگهان نیز شرایط مشابه است و این پرونده همانند پرونده فرودگاه قدیم قشم در یک شعبه قضایی بررسی می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: این پرونده نیز پس از صدور بدوی با اعتراض طرف مقابل در مرحله تجدیدنظر قرار دارد و پس از بررسی‌های انجام شده رای نهایی آن نیز صادر خواهد شد.

میزان صفر سرمایه‌گذاری‌های خارجی در قشم

مومنی در مورد حجم سرمایه‌گذاری‌های خارجی انجام شده در این منطقه از ابتدای سال ۱۳۹۵، اظهار کرد: ما تاکنون جذب سرمایه‌گذاری‌ خارجی در منطقه نداشته‌ایم هرچند که جسته و گریخته مشغول برخی فعالیت‌ها هستیم. به‌طور مثال با فرانسوی‌ها به منظور تولید بچه‌ماهی وارد مذاکره‌ شده‌ایم و چینی‌ها نیز تقاضا کرده‌اند اولین برج در منطقه را با سرمایه‌گذاری ساخته می‌شود مدنظر قرار دهند.

وی با تاکید بر این‌که اقدامات انجام شده به آن معنایی نیست که کار فوق‌العاده‌ای انجام شده باشد، گفت: کاری که ما پس از برجام انجام داده‌ایم عرضه‌کردن توانمندی‌ها و قابلیت‌های منطقه بوده است که خوشبختانه این اتفاق رخ داده است و در سفر رئیس جمهور چین به ایران منطقه آزاد قشم این توفیق را داشت که در پروتکلی که با استاندار گوانگ دونگ بسته شد محورهای سرمایه‌گذاری و توسعه در قشم تعریف شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: تاکنون دو هیات به کشورهای ایران و چین سفر کرده‌اند و دو کمیته نیز در این راستا شکل گرفته است تا فعالیت‌ها را مدنظر قرار دهند. علاوه بر این به زودی گروهی از قشم به چین می‌روند تا پس از مذاکرات انجام شده توافق‌ها به مرحله‌ی عملیاتی برسند.

مومنی با بیان این‌که مذاکرات بسیاری به منظور سرمایه‌گذاری در منطقه انجام شده است، خاطر نشان کرد: این‌که مذاکرات انجام شده به معنای ورود مستقیم در جهت سرمایه‌گذاری باشد فعلا اتفاق خاصی رخ نداده است.

منبع : ایسنا