حاج قاسم، زنده تر از قبل در جای جای زندگی مردم ماوا دارد

مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی): سردار، یک قهرمان ایرانی و یک قهرمان اسلامی شد. بعدازاین برای قهرمان ایرانی و اسلامی، می‌توانیم سردار سلیمانی را مثال بزنیم. ابراهیم بلالی قشمی به مناسبت دومین سالگرد شهادت سردار شهید « قاسم سلیمانی؛ فرمانده ای قدرتمند، مغز متفکر نظامی ایران، محاسبه‌گر و عمل‌گرا» در یادداشتی اختصاصی نوشت: شهید دلیر، مرد […]

مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی): سردار، یک قهرمان ایرانی و یک قهرمان اسلامی شد. بعدازاین برای قهرمان ایرانی و اسلامی، می‌توانیم سردار سلیمانی را مثال بزنیم.

ابراهیم بلالی قشمی به مناسبت دومین سالگرد شهادت سردار شهید « قاسم سلیمانی؛ فرمانده ای قدرتمند، مغز متفکر نظامی ایران، محاسبه‌گر و عمل‌گرا» در یادداشتی اختصاصی نوشت: شهید دلیر، مرد روزهای بغرنج است که طی دهه‌ها نمود در منطقه کسی در جایگاه و مجاهدت با او برابری ندارد، او تجسیم کلام آفریدگار بلندمرتبه است: «از میان مؤمنان مردانی‌اند که به آنچه باخدا عهد بستند صادقانه وفا کردند برخى از آنان به شهادت رسیدند و برخى از آن‌ها در [همین] انتظارند و [هرگز عقیده خود را] تبدیل نکردند.»

شهادت مظلوم وار سردار پرافتخار سپاه اسلام شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی یکی از تأثرانگیزترین پیشامدهای تاریخ این سرزمین است. هرچند او به آرمان دیرینه‌اش و به جمع یاران عزیزش پیوست؛ اما همچنان قلب دوستدارانش در آتش فراق این سردار دل‌ها می‌سوزد.

ما در دومین سالگرد ترور فرمانده مقاومت اسلامی، ملقب به «شهید زنده»، شهید سرلشکر قاسم سلیمانی، یکی از سرآمدترین صاحب‌منصبان سپاه اسلام هستیم که در کنار یاران و هم‌رزمانش در صبحگاه جمعه، ١٣ دی‌ماه ١٣٩٨ در نزدیکی فرودگاه بغداد در عراق به شهادت رسیدند. در این روز تنها می‌توانیم صفات نیک و دوران نظامی‌ پُر از موفقیت‌ها و دستاوردهایی که دست دشمنان را قطع کرد، به خاطر آوریم. نیز هر چه از زمان شهادت این چهره بین‌المللی مقاومت می‌گذرد، ابعاد ویژگی‌های شخصیتی و جلوه‌های معرفتی و معنوی‌اش بیشتر شناخته می‌شود.

شهید سلیمانی مطرح‌ترین و کارآمدترین چهره بین‌المللی انقلاب اسلامی بود و این افتخار را یافت که مستقیماً توسط خود آمریکایی‌ها به شهادت رسید. همین دو ویژگی کافی است که به کلیه اقدامات مربوط به تکریم و تشییع و توصیف او جهت بدهد. او در دوره‌ای ثابت کرد که تنها راه موجود در شرایط کنونی جهان، سر خم کردن نیست که همه سران نظامی و سیاسی جهان باور داشتند نمی‌توان در مقابل قدرت‌های پوشالی ایستاد و ما مجبور به همراهی با مستکبران هستیم.

شهید رشید در همه مدارها حضور فعال داشت و در برابر اغواهای شیطانی علیه بخشندگی و شرف و ناموس مسلمانان بستِ نفوذناپذیری تشکیل داد. او در میدان‌های نبرد یک قهرمان مقاومت بود و از خط مقدم برای مقابله با شیطان ذره‌ای منحرف نشد. اراده راسخ و قلب سرشار از ایمان او در میدان شرف و مقاومت و در مناطق نبرد در اوج اخلاص و بی‌آلایشی همراه همیشگی او بود.

این شهید زنده نقش ارزنده‌ای در شکست گروه تروریستی داعش که به پشت‌گرمی سلطه گران امپریالیستی زمین را پر از فساد کردند و به دنبال زوال کشورهای اسلامی و کشاندن آن‌ها به مهلکه بودند، ایفا کرد؛ فرمانده شهید در هر موضعی به بانگ ستمدیده‌ها پاسخ داد، یک‌بار او را در عراق می‌دیدیم و بار دیگر در سوریه، هرگز او را پشت میز و در حال صدور دستور به سربازان ندیدیم، چنانکه مشی اغلب فرماندهان است؛ بلکه او را سربازی ایثارگر در رزمگاه جنگ یافتیم و ده‌ها عکس و ویدئو از وجود او در خطوط پیشگام رزم گواه این ادعاست. چنین ویژگی ستون اساسی یک فرمانده در ارتباط با سربازان و شناخت توانمندی‌های آن‌ها برای هماهنگی کنش‌های جنگی و رزمی، هدایت و مدیریت گسترده‌تر آن‌ها به شمار می‌رود. بدخواهان سردار سلیمانی هم‌جهت با صدیقانش بر تدبیر مردانه او در رزمگاه رزم شهادت می‌دهند؛ چنانکه روزنامه انگلیسی گاردین تأکید کرد که حتی کسانی که از سلیمانی جانب‌داری نمی‌کردند، او را فردی بسیار باذکاوت و توانا می‌پندارند. شهید سردار حاج قاسم سلیمانی در کنار یاران وهم رزمانش از تنگنا‌ها و قلمروهای عشیره‌ای فراتر رفتند و اهتمام کردند در برابر تلاش‌هایی که غایت از آن ایجاد طبقه‌بندی بر اساس قبیله ، مسلک و نسب بود، بایستند.

این روزها که هم‌زمان با دومین سالگرد شهادت قهرمان ملی ایرانیان و جبهه مقاومت منطقه است؛ ناظر فعالیت‌های گسترده و خودجوش مردمی و غیر مردمی هستیم که در نوع خود برجسته و متباین است. مأموریت عصر امروز در فهم و درک این تاریخ فرصتی است که هم باید غمخوار یکدیگر بود و هم غمخوار مردان مردی که در میدان شهامت زیر رگبار زور و تزویر نرفتند تا ما آسوده باشیم و تجربه زیستی متفاوتی را رقم زدند.

چنانکه روزنامه نیویورک‌تایمز نیز در تاریخ ٣٠ سپتامبر ٢٠١٣ نوشت: سلیمانی واقعاً به اسلام اعتقاد دارد و در مقایسه با دیگران بسیار طاهر و پاک است. آری؛ شهید قهرمان الگویی شد برای جوانانی که می‌خواهند راه خدا را در پیش بگیرند، بیدادگران زمان و تروریست‌های آنان بدانند که خون پاک شهدا شکوفا می‌شود و راه عزت را زنده می‌کند.