حاج تراب ذاکری مرد دین و انقلاب قشم

حاج تراب ذاکری قشمی ، بزرگ خاندان ذاکری قشمی در خانواده ای اصیل ، متدین و محب اهل بیت علیهم السلام در سال ۱۳۰۴ در شهر قشم بدنیا آمد و عمر خود را صرف خدمت به مردم شریف جزیره قشم کرد. وی سال های متوالی امام جماعت مسجد علی ابن ابی طالب(ع) قشم  و هیئت […]

حاج تراب ذاکری قشمی ، بزرگ خاندان ذاکری قشمی در خانواده ای اصیل ، متدین و محب اهل بیت علیهم السلام در سال ۱۳۰۴ در شهر قشم بدنیا آمد و عمر خود را صرف خدمت به مردم شریف جزیره قشم کرد.

وی سال های متوالی امام جماعت مسجد علی ابن ابی طالب(ع) قشم  و هیئت امنای حسینیه منبر بالا را برعهده داشت . وی مانند پدرش کربلایی علی ذاکری کارمند اداره پست قشم بود و پس از ۳۰ سال خدمت به همشهریانش از این اداره بازنشست شد و سالهای بعدی عمرش  را برای  تربیت دینی جوانان قشم در مسجد علی ابن ابیطالب (ع) صرف نمود.
ایشان در شکل گیری جنبش انقلاب اسلامی در قشم نقش اساسی ایفا نمود خانه ایشان ملجا و مامن روحانیت مبارز در زمان انقلاب بود و در دوران دفاع مقدس نیز مسئولیت ستاد پشتیبانی جنگ در جزیره را بر عهده داشت این در حالی بود که فرزند ایشان سردار شهید غلامشاه ذاکری فرمانده سپاه قشم هم در دوران جنگ جان خود را تقدیم ایران اسلامی کرد.

عمق وجودی حاج تراب ذاکری به پاس سالها مجاهدت مملو از ایمان و تقوا به درگاه خدا شده بود و اطمینان و آرامش  در نگاه ایشان موج می زد . ایشان در مسائل دینی بسیار حساس بود و نمازجماعت و جمعه ایشان هیچ گاه قطع نشد و علی رغم کسالت جسمانی سعی می کرد نماز را در اول وقت در مسجد به جماعت بخواند و هر روز عصر به قرائت قرآن مشغول بود .

ایشان از کسانی بود که امر به معروف و نهی از منکر را حتی از مسئولین شهرستان دریغ نمی کرد و برای حل مشکلات مردم  با کسی تعارف نداشت . حاج تراب ارتباط خود را برادران اهل سنت بخوبی حفظ کرده بود و در بین همه مردم قشم از شیعه و سنی از محبوبیت خاصی برخوردار بود.

تقدیر الهی بر آن قرار گرفت تا حاج تراب در ماه مغفرت و آمرزش الهی  و پس از روزها بستری شدن در بیمارستان ام لیلا بندرعباس در هنگام آخرین غروب ماه مبارک رمضان و هنگام اذان مغرب ، لقای به معبود را به عنوان عیدی فطر بگیرد و در سن ۸۹ سالگی دعوت حق را لبیک و بسوی خالق یکتایش پرواز کند.
حضور با شکوه مردم قشم اعم از شیعه وسنی در مراسم تشییع ایشان نشان دهنده جایگاه معنوی حاج تراب ذاکری در دل آحاد شهروندان قشم بود که آمده بودند در آخرین لحظات قدردان این یار امام و رهبری و خانواده شهید باشند.