امروز

جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۸:۱۴ قبل از ظهر

با وجود اهمیت انتقال خون در زندگی انسان شهرستانن ۶۸ هزار نفری حاجی آباد کماکان از داشتن پایگاه انتقال خون محروم بوده که این موضوع موجب اعتراض شهروندان شده است.

پایگاه‌های انتقال خون از مراکز مورد نیاز در کشور که هم جنبه معنوی و انسان دوستانه برای اهداکنندگان و هم این که به سلامت جسم کمک می‌کنند و از همه مهمتر جان انسان‌های نیازمندبه خون را نجات می‌دهند.خون اهدا شده نجات بخش زندگی انسان‌هایی که برای رهایی از مشکلات جسمانی به این ماده حیاتی نیاز مبرم دارند و باید در کنار این موضوع و اینگونه بیماران نیازمند به خون، انسان‌هایی باشند که از ماده رگ حیات خود ببخشند .

اهدای خون یکی از اعمال پسندیده‌ای است که مردم نوع دوست ایران اسلامی در اکثر مواقع برای رضای خدا و کمک به نیازمندان و حس انسان دوستانه خود  اقدام به اهدای خون رایگان می‌نمایند.

شهرستان حاجی آباد با حدود ۶۸ هزار نفر جمعیت فاقد پایگاه انتقال خون است که بیستم هرماه یک ماشین سیار از مرکز استان حاضر می شود که این امر مردم مشتاق به اهدا خون را با مشکلات عدیده‌ای مواجه ساخته است .

حوادث خونین در جاده ترانزیتی نیاز به پایگاه انتقال خون را ضروری می‌سازد 

یکی از شهروندان حاجی آباد در گفتگویی اظهار کرد: شهرستان حاجی آباد یکی از مناطقی است که از نظر موقعیت استراتژیک و وجود جاده ترانزیتی روزانه با تردد وسایل نقلیه سبک و سنگین زیادی مواجه است همچنین بیماران زیادی از شهرهای همجوار به بیمارستان این شهرستان منتقل می‌شوند .

آبسالان افزود:استقرار یک پایگاه انتقال خون برای ارائه خدمات به مردم یکی از نیازهای ضروری مردم شهرستان حاجی آباد است که برای انجام امر خداپسندانه‌ای مانند اهدای خون مجبور نباشند به مرکز استان مراجعه کنند که ماهی یک بار ماشین سیار بیاید.

نبود پایگاه انتقال خون انگیزه داوطلبان را می‌گیرد

یوسفی،یکی دیگر از مردم شهرستان حاجی آباد عنوان کرد: علاوه بر این قرار گرفتن شهرستان حاجی آباد در مسیر جاده مواصلاتی شمال به جنوب، تصادفات و حوادث خونین جاده‌ای وجود پایگاه انتقال خون را در این شهرستان ضروری می‌سازد .

این شهروندحاجی آباد با گلایه از نبود پایگاه انتقال خون در این شهرستان اظهار داشت: احداث پایگاه انتقال خون یکی از خواسته‌های به حق مردم شهرستان است که عدم وجود آن و امکانات لازم برای اهدای خون انگیزه داوطلبان را می‌گیرد.

کمبود پزشک متخصص سونوگرافی یکی از مشکلات اصلی حوزه بهداشت و درمان شهرستان بندر خمیر می باشد که شهروندان را راهی شهرستان های همجوار کرده است.

رنج مضاعف ساکنان بندر خمیر از کمبود مرکز سونوگرافی/ مردم به شهرهای اطراف می روند

اهمیت سلامت جامعه و شهروندان آن به نوعی زیرساخت برای توسعه هر منطقه به شمار می رود چرا که نیروی محرکه واصلی هرجامعه ای داشتن نیروی انسانی سالم است.

کمبود متخصص سونوگرافی طی سال های اخیر به یکی از مهمترین مشکلات مردم شهرستان خمیر در حوزه درمانی تبدیل شده و مردم این منطقه فقط یک روز در طول هفته از حضور متخصص در این شهرستان بهره مند هستند.

در سال ۹۲ افتتاح دستگاه سونوگرافی در بیمارستان خمیر، موجب خوشحالی شهروندان این منطقه شد که پس از سال ها انتظار می توانند از خدمت سونوگرافی در شهرستان استفاده کنند، اما متأسفانه این خوشحالی زیاد دوام نیاورد.

شهرستان بندرخمیر با جمعیتی حدود ۶۰ هزار نفر ، در حال حاضر تنها یک روز در هفته خدمات سونوگرافی در بیمارستان نیاپور و به تعداد محدود انجام می‌شود که با توجه به نیاز هر روزه مردم، فعالیت یک روز در هفته سونوگرافی کافی نیست.

مردم به شهرهای اطراف می روند

شهروندان بندر خمیر خواهان افزایش تعداد روزهای فعالیت خدمات سونوگرافی در این شهرستان هستند و معتقدند که این فعالیت محدود، سبب خواهد شد تا مردم این شهرستان برای انجام یک سونوگرافی، به شهرهای همجوار مانند بندرعباس ، بندرلنگه و… سفر کنند که مشکلات فراوانی را به وجود می آورد.

بانوانی که در طول دوران بارداری‌شان، اگر همه چیز طبق روال پیش برود، حداقل چندین نوبت نیاز به انجام سونوگرافی دارند و عمق فاجعه آنجاست که جمع کثیری از بیماران به‌ ویژه بانوان و مادران باردار مدت‌هاست که برای انجام سونوگرافی، علی‌رغم خطرات جاده، ناچار به عزیمت به شهرهای همجوار می‌شوند.

گرچه طی سال‌های اخیر برای حل این مشکل بارها برای مسئولان نامه و طومار فرستاده‌ شده اما بی‌تاثیر بوده و مسئولان مرتبط در اظهارنظرهای خود همواره از پیگیری برای رفع این معضل گفته و وعده‌های زیادی داده‌اند.

با توجه به این مشکلات نابسامانی در نوبت‌دهی نیز یکی از مهمترین مشکلات در این زمینه محسوب می شود و طبیعی است که به دلیل کمبود پزشک و نوبت در عمل هر روش از نوبت دهی کارایی لازم را ندارد.

رنج های مضاعف شهروندان بندر خمیر از کمبود متخصص سونوگرافی

م.ح یکی از افرادی که روز گذشته برای انجام سونوگرافی به بیمارستان سید عبدالباقی نیاپور بندر خمیر مراجعه کرده بود در این رابطه، اظهار کرد: از یکی روستاهای اطراف شهرستان خمیر جهت انجام سونوگرافی مراجعه کردم و با وجود مسافت روستا تا بندرخمیر دیر به بیمارستان رسیدم و متاسفانه دست خالی به خانه بازگشتم.

یکی دیگر از بیماران که موفق به دریافت نوبت شده بود،گفت: با توجه به حجم زیاد جمعیت و حضور یک روز در هفته با مشقت زیاد توانستم برای خود نوبت بگیرم همچنین برخی اشخاص نوبت های خود به متقاصیان می فروشند و بیماران هم به دلیل انبوه مراجعه کننده مجبور به اخذ نوبت از اینگونه افراد می شوند.

این شهروند بندر خمیر بیان کرد: چنان چه به هر علتی، پزشک متخصص دچار مشکل شود و همان یک روز در هفته نیز در شهرستان حضور نداشته باشد، این تعداد از بیماران باید رهسپار شهرهای مجاور شوند و البته به این موضوع ،باید بیمارانی که به‌صورت اورژانسی نیاز به سونوگرافی پیدا می کنند را نیز اضافه کنیم.

وضعیت سونوگرافی خمیر در شان مردم این منطقه نیست و برای رفع این معضل یا باید سهم بیشتری از متخصص در نظر گرفت که معمولاً تعدادشان محدود است و یا متخصصان این امر را برای فعالیت به‌صورت خصوصی در این شهر تشویق کرد امری که تاکنون به نتیجه نرسیده است.

بی شک بهترین راهکار پایدار برای حل این معضل، جذب حداقل یک متخصص برای تمام ایام هفته است که پاسخگوی این همه جمعیت در شهرستان شود و امید است این اخبار و گزارش‌ها تلنگری برای مسئولان بندرخمیر تا جدی‌تر از قبل، پیگیر حل این مشکل باشند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی