تکمیل آب شیرین کن بندرعباس نیازمند ۱۵۰میلیون دلار اعتبار است

امین قصمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به آغازدوره ۱۷ ساله خشکسالی که طولانی ترین دوره خشکسالی استان هرمزگان محسوب می شود، بیان داشت: خسارت های زیادی از جمله کاهش شدید آبدهی چاه ها، پایین رفتن سطح آب زیرزمینی و شور شدن منابع آبی به سفره های زیرزمینی وارد شد. وی عنوان کرد: […]

امین قصمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به آغازدوره ۱۷ ساله خشکسالی که طولانی ترین دوره خشکسالی استان هرمزگان محسوب می شود، بیان داشت: خسارت های زیادی از جمله کاهش شدید آبدهی چاه ها، پایین رفتن سطح آب زیرزمینی و شور شدن منابع آبی به سفره های زیرزمینی وارد شد.

وی عنوان کرد: در همین راستا استفاده از تکنولوژی شیرین سازی آب دریا با سرمایه گذاری بخش خصوصی در دستور کار شرکت آب و فاضلاب هرمزگان قرار گرفت به طوری که طی چند سال گذشته، فعالان بخش خصوصی در زمینه اجرای برخی پروژه های آب و فاضلاب، به روش های گوناگون سرمایه گذاری با شرت آب و فاضلاب هرمزگان همکاری داشته اند.

قصمی اظهارداشت: در راستای مقابله با پدیده خشکسالی و با هدف ایجاد منابع جایگزین موفق شدیم با استفاده از فناوری شیرین سازی آب دریا با همکاری سرمایه گذاران بخش خصویص ضمن اجرای پروژه های آب شیرین کن نسبت به ایجاد منابع آبی پایدار اقدام کنیم.

وی عنوان کرد: با بهره گیری از شرین سازی آب دریا مشکلات کم آبی شهرهای بندرلنگه، کنگ، فین، درگهان و هلر و جزایر لاوان، ابوموسی، تنب بزرگ، تنب کوچک، هرمز، لارک، هنگام قدیم، فارور و سوزا را در مجموع با جمعیت ۱۲۲هزلرو ۷۹۴ نفر برطرف کنیم.

به گفته مدیرعامل آب و فاضلاب شهری هرمزگان، در حال حاضر استان هرمزگان با احداث ۱۵ دستگاه آب شیرین کن فعال و حجم آب تولیدی ۴۲هزار مترمکعب در شبانه روز در سطح شهرها و جزایر استان از استانهای پیش رو در بهر مندی از سیستم شیرین سازی آب دریا از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی است، به طوری که بخش قابل توجهی از پروژه های آب شیرین کن کشور در این استان در حال اجرا و بهره برداری است.

وی افزود: تا کنون بیش از ۱۱هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری جذب شده در حوزه آب داشته ایم و از مجموع ۷۰ میلیون مترمکعب آب مصرفی، در شرایط فعلی سالانه حدود ۱۵میلیون متر مکعب آن از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی تامین می شود. که با بهره برداری از آب شیرین کن ۱۰۰هزار مترمکعبی بندرعباس ، بیش از ۵۰درصد از نیاز آبی استان هرمزگان با محوریت شهر بندرعباس از طریق آب دریا تامین خواهد شد.

قصمی تصریح کرد: پروژه احداث، تملک و بهره برداری از تاسیسات آبگیر و آب شیرین کن شهر بندرعباس به روش BOO با سرمایه گذاری بخش خصوصی و با ظرفیت تولید آب به میزان ۱۰۰هزار مترمکعب در روز است که به منظور تامین این حجم، ظرفیت آبگیزی به میزان ۳۳۰هزار مترمکعب در روز از دریا توسط خط لوله دریایی مورد نیاز است.

وی خاطرنشان کرد: اجرای پروژه آبشیرین کن ۱۰۰هزار مترمکعبی بندرتباس در راستای رفع چالش کم آبی این شر، به عنوتن اولویت اول شرکت آب و فاضلاب هرمزگان است، اما مشکل اصلی، تامین منابع مالی آن ات که در حال رایزنی با صندوق توسعه ملی و بانک عامل صنعت، معدن و تجارت برای دریافت تسهیلات مورد نیاز هستیم.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری هرمزگان گفت: در حال حاضر این پروژه ۲۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد و مجموع سرمایه گذاری آن ۲۴۰ میلیون دلار است که در صورت تامین ۱۵۰میلیون دلار آن از طریق صندوق توسعه ملی، ۷۰ درصد این پروژه تامین مالی خواهد شد.

وی عنوان کرد: با توجه به کاهش شدید منابع آبی استان و بویژه شهر بندرعباس،فاز اول این پروژه با ظرفیت ۲۰هزار مترمکعب در شبانه روز تا شهریور ماه سال آینده پش از موعد وارد مدار بهره برداری می شود.پپ