توقیف و معرفی به مراجع قضایی در انتظار مالکان موتور پاکشتی در قشم

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان قشم گفت: رفت و آمد موتورسیکلت هایی تحت عنوان «پاکشتی» در معابر درون شهری ممنوع است و در صورت رویت علاوه بر جریمه و ضبط موتورسیکلت، مالک این وسیله نقلیه به دادگاه معرفی می شود. سرهنگ دوم محمدعلی ملایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: […]

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان قشم گفت: رفت و آمد موتورسیکلت هایی تحت عنوان «پاکشتی» در معابر درون شهری ممنوع است و در صورت رویت علاوه بر جریمه و ضبط موتورسیکلت، مالک این وسیله نقلیه به دادگاه معرفی می شود.

سرهنگ دوم محمدعلی ملایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: موتورسیکلت «پاکشتی» وسیله نقلیه ای کوچک و سبک تر از موتورسیکلت های معمولی است که برای استفاده در محوطه بنادر طراحی شده است.

وی ادامه داد: خارج کردن این قبیل موتورسیکلت ها از بنادر و وارد کردن آن به دیگر مناطق قاچاق محسوب شده و رفت و آمد آنها در معابر درون شهری منجر به توقیف وسیله نقلیه و معرفی مالک آنها به مرجع قضایی می شود.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان قشم توضیح داد: با توجه به اینکه رفت و آمد موتور سیکلت های غیرمجاز و فاقد پلاک معروف به پاکشتی در شهرستان مرزی قشم در حال افزایش است، ماموران پلیس راهور در راستای اجرای ماده ۲ آیین نامه راهنمایی و رانندگی از آمد و شد آنها جلوگیری خواهند کرد.

سرهنگ دوم ملایی با بیان اینکه ماده ۲ آیین نامه راهنمایی و رانندگی اشعار می دارد همه وسایط نقلیه موتوری و غیر موتوری باید دارای پلاک باشند و پلیس موظف است از رفت و آمد آنها جلوگیری کند اعلام کرد: با توجه به اینکه موتورسیکلت های یادشده فاقد پلاک و شماره ارکان هستند شرکت های بیمه قادر به پوشش بیمه ای آنها نیستند و در صورت تصادف آثار و عواقب جبران ناپذیری به خانواده ها و جامعه وارد می شود.

وی اضافه کرد: به همه قشموندان و جزیره نشینان اعلام می کنیم خرید اینگونه وسایط نقلیه ممنوع بوده و در صورت توقیف برخوردهای قانونی صورت می گیرد و مالکان موتورسیکلت ها به مراجع قانونی معرفی خواهند شد.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان قشم افزود: برخی از قشموندان تصور می کنند به دلیل اینکه موتورسیکلت های پاکشتی دارای حجم موتور پایین هستند نیازی به گواهینامه ندارند که در پاسخ این دسته از شهروندان اعلام می شود در هیچ جای از قانون به این موضوع اشاره نشده که گواهینامه رانندگی بر اساس حجم موتور باشد و شامل همه وسایط نقلیه موتوری و تمام موتورسیکلت ها است.

وی با اشاره به اینکه از آنجایی که موتورسیکلت های پاکشتی در چرخه شماره گذاری قرار نمی گیرند و در صورت توقیف امکان ترخیص آنها وجود ندارد، گفت: قشموندانی که می خواهند از موتور سیکلت های برقی و یا با حجم موتور پایین استفاده کنند بهتر است از مراکز خرید معتبر موتورسیکلت های مجاز و دارای پلاک خریداری کنند تا به لحاظ مالی زیاندیده نشوند.

سرهنگ دوم ملایی از اجرای طرح توقیف موتورسیکلت های که راننده یا سرنشین آنها فاقد حجاب هستند خبر داد و گفت: ماموران پلیس در سطح شهر قشم این افراد را که کشف حجاب کرده اند به مرجع قضایی معرفی می کنند.