امروز

چهارشنبه, ۲ مرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۴:۳۹ قبل از ظهر

حالا به راحتی می توان رد پای ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) را در استانها و بخصوص مناطق کم برخوردار به خوبی دید. ستادی که در راستای تحقق تدابیر رهبر معظم انقلاب در زمینه‌ی‌ محرومیت‌زدایی و اقتصاد مقاومتی فقط به آبادانی می اندیشد و هیچ مرزی برای خود قائل نیست. از روستاهای محروم کردستان و خراسان جنوبی و سیستان گرفته تا کرمان و کهگلویه و بویر احمد و لرستان و…. اینبار هرمزگان مقصد آنان بوده تا به گفته رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و بر اساس تفاهم نامه ای که بین این ستاد و استاندار هرمزگان به امضا رسید قرار شده توسعه و پیشرفت همه‌جانبه و پایدار جزیره‌ی هرمز، محرومیت‌زدایی، آبادانی و ریشه‌کن کردن فقر، توانمندسازی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم، ایجاد مشارکت مردم، دولت و بخش‌های غیردولتی، کمک به کاهش آسیب‌های اجتماعی، افزایش رضایت‌مندی و امید به زندگی در مردم، افزایش جمعیت و مهاجرت معکوس به جزیره و کمک به توسعه‌ی زیرساخت‌های زیربنایی مورد نیاز جزیره در دستور کار قرار بگیرد.

اواخر هفته گذشته بود که با حضور ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در استان هرمزگان چهار پروژه‌ی مدرسه‌سازی بنیاد برکت وابسته به این ستاد با ۳۳ کلاس درس و حجم سرمایه‌گذاری ۴۷ میلیارد ریال در شهرستان‌های بندرعباس و میناب افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

دبیرستان ۱۵ کلاسه‌ی برکت روستای قلعه قاضی و ۳ مدرسه‌ی ۶ کلاسه‌ی برکت در روستاهای دودو، دماغ ریگ و کنار ترش شهرستان میناب، چهار مدرسه‌ای بودند که توسط رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) افتتاح شد. همچنین در این حضور عملیات اجرایی ساخت مدرسه‌ی ۱۲ کلاسه‌ی برکت بلال حبشی نیز در جزیره‌ی قشم نیز آغاز شد.

البته رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) کار را به همین جا ختم نکرد و در راستای تحقق تدابیر رهبر معظم انقلاب در زمینه‌ی‌ رفع محرومیت از مناطق کم برخوردار و نیازمند کشور و همچنین اقتصاد مقاومتی، برای توسعه، پیشرفت و آبادانی همه‌جانبه‌ی جزیره‌ی‌ هرمز تفاهم‌نامه‌‌ ای۳۷۷۶ میلیارد ریالی هم با استانداری هرمزگان منعقد کرد. تفاهم نامه ای که به امضاء دکتر محمد مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و دکتر فریدون همتی استاندار هرمزگان رسید تا نیازهای اصلی مردم و استان هرمزگان در صدر لیست اقدامات قرار گیرد.

براساس این تفاهم‌نامه، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) از طریق بنیاد برکت، برنامه‌ریزی، آماده‌سازی و اجرای الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت همه‌جانبه و پایدار جزیره‌ی هرمز را به عهده می گیرد.

مردم محور کارها هستند

حالا بنیاد برکت مسئول است تا بسیاری از کارهای زمین مانده و نیازهای اول هرمزگان را در دستور کار خود قرار دهد. اقداماتی همچون محرومیت‌زدایی و آبادانی و ریشه‌کن کردن فقر، توانمندسازی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم، توسعه و پیشرفت همه‌جانبه و پایدار جزیره‌ی هرمز، ایجاد مشارکت مردم، دولت و بخش‌های غیردولتی، کمک به کاهش آسیب‌های اجتماعی، افزایش رضایت‌مندی و امید به زندگی در مردم، افزایش جمعیت و مهاجرت معکوس به جزیره و کمک به توسعه‌ی زیرساخت‌های زیربنایی مورد نیاز جزیره که جملگی در از جمله اهداف این تفاهم‌نامه عنوان شده است.

جلب مشارکت‌ها و سرمایه‌های داخلی و خارجی، طراحی ساختار مدیریت و راهبری طرح، انتخاب مشاور مادر برای راهبری طرح، ارایه‌ی خدمات مشاوره و توانمندسازی جامعه‌ی محلی و تأمین منابع مالی سهم ستاد هم از دیگر تعهدات ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در این تفاهم‌نامه است.

در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، مطابق بودن طرح‌ها با اقتصاد مقاومتی، رفع محرومیت و بهره‌گیری از ظرفیت مردم، چارچوب اصلی اقدامات است. ستاد توسعه و پیشرفت جزیره‌ی هرمز هم باید مردم را محوریت کارها قرار دهد.

اینها بخشی از حرف های رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) است که پس از امضای تفاهم نامه عنوان کرد و با بیان این‌که در نظام جمهوری اسلامی ایران کارهای سنگین و خوبی انجام شده است، گفت: “لازم است از رقابت‌های سیاسی و جناحی دست برداشت و هیچ کاری نباید اولویتش از سامان‌دهی اشتغال بالاتر باشد. باید با بهره‌گیری از مردم، ظرفیت‌های اشتغال را در کشور ایجاد کنیم.

دکتر محمد مخبر ادامه داد: “یکی از مشکلات اساسی کشور دمیدن در شیپور ناامیدی است و برخی برای آن‌که جریان سیاسی مقابل را تخریب کنند دست به ناامیدی مردم می‌زنند و مردم را نسبت به حاکمیت و نظام مأیوس می‌کنند. اینان با رفتارهای غیرمنطقی و با ناامید کردن مردم برای تخریب رقیب سیاسی، به نظام و ملت به نوعی خیانت می‌کنند. باید امیدواری را با کار، تلاش و تولید و اشتغال در جامعه ایجاد کنیم.

وی خاطرنشان کرد: این‌که بگوییم نظام و دولت‌ها در ایجاد اشتغال ۶ میلیون نفر مانده است درست نیست، بلکه سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های نادرست باعث شده برخی از پروژه‌ها روی زمین بمانند و شاهد عدم تحقق برخی وعده‌ها باشیم. زمانی که صنایع فولادی و صنایعی را که نیاز به آب دارد، در کویر و مناطق کم‌آب احداث می‌کنیم و برای انتقال آب از دریا به این پروژه‌ها میلیاردها تومان هزینه می‌شود، همین سیاست‌های اشتباه موجب عدم تحقق وعده‌ها می‌شود.

هرمز، جزیره‌ای استثنایی در ایران

بر اساس گزارش ها ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) ۸۴ هزار میلیارد ریال در قالب ۲۵ هزار و ۵۰۰ پروژه در ۳۱ استان کشور سرمایه‌گذاری کرده است و حالا جزیره‌ی هرمز به دلیل ویژگی‌هایش یک استثنا است که می‌شود از این ویژگی‌ها و ظرفیت‌ها در راستای رفع محرومیت و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی جزیره و ایجاد اشتغال بهره گرفت.

در همین راستا و در بازدید رییس‌ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) از جزیره‌ی هرمز هم، عملیات اجرایی ۲۷ پروژه‌ی پیشگام و محرک توسعه‌ و پیشرفت همه‌جانبه و پایدار جزیره آغاز شد. در مقابل تمام اقداماتی که قرار است ستاد اجرایی فرمان امام(ه) در استان هرمزگان اجرایی کند، استانداری هرمزگان نیز به موجب تفاهم‌نامه فی مابین‌، تعهداتی هم‌چون تسهیل‌گری و کمک به رفع موانع اجرایی، فراهم‌سازی شرایط و امکانات، کمک به جذب تسهیلات ارزان‌قیمت‌ بانکی و تأمین منابع مالی سهم استانداری را عهده‌دار شده است.

علاوه بر این‌ها، مساعدت در تأمین نیروی انسانی، همکاری برای صدور مجوزهای مورد نیاز در ساخت، اجرا و بهره‌برداری، اعمال مدیریت یک‌پارچه در اجرای تمامی مراحل طرح و تشکیل و راه‌اندازی ساختار اجرایی طرح از دیگر تعهدات استانداری در این تفاهم‌نامه است. تفاهم نامه ای که مدت زمان اجرای آن ۵ سال است و بر اجرای آن کمیته‌ای متشکل از نمایندگان دو طرف، نظارت خواهند کرد.

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=25390
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی