تلویزیون پخش مستند «باد» در قاب «سینما حقیقت» شبکه مستند

فیلم مستند بلند «باد» به کارگردانی سیروس حصاری شنبه ۳۰ دی ساعت ۲۱ در قالب مجموعه «سینما حقیقت» از شبکه مستند پخش می‌شود. حصاری گفت: این مستند شاعرانه درباره «بادی» است در چابهار نان‌آور است و با هدایت ماهی‌ها به سمت ساحل، به ماهیگیران کمک می‌کند، در قشم ناجی جاشوها و ملوان‌های گمشده در دریاست […]

فیلم مستند بلند «باد» به کارگردانی سیروس حصاری شنبه ۳۰ دی ساعت ۲۱ در قالب مجموعه «سینما حقیقت» از شبکه مستند پخش می‌شود.

حصاری گفت: این مستند شاعرانه درباره «بادی» است در چابهار نان‌آور است و با هدایت ماهی‌ها به سمت ساحل، به ماهیگیران کمک می‌کند، در قشم ناجی جاشوها و ملوان‌های گمشده در دریاست و آن‌ها را به سمت ساحل می‌کشاند و کوه‌ها را به‌صورت مینیاتوری به چهره انسان تبدیل می‌کند، گویی دست شوخ طبیعت هنرمند هوشمندانه به خلق این آثار اقدام کرده و در مسیرش موزه‌ای زیبا پدید آورده است.

وی افزود: این باد از سمت جنوب شرقی ایران وارد کشور می‌شود، در قشم باد جن را تولید می‌کند، در کرمان طوفان‌های شن پدید می‌آورد و مردم را وادار به کوچ می‌کند، در یزد اسیر بادگیرها و کوچه‌های تنگ یزد می‌شود و در خنک کردن هوا یاری می‌رساند و سرانجام در شمال باعث تولید نیروی برق و از دریای خزر خارج می‌شود.

این مستند امشب ساعت ۲۱ از شبکه مستند سیما روی آنتن می‌رود و فردا ۱ بهمن ساعت ۸:۳۰ بازپخش می‌شود.

عوامل این مستند عبارتند از کارگردان و تدوینگر: سیروس حصاری، دستیار اول و مشاور: آراد حصاری، موسیقی: علی مولایی، نویسنده متن و گوینده: شهرام درخشان.

گفتنی است سیروس حصاری فارغ‌التحصیل رشته کارگردانی و مدرس عکاسی است و مستندهایی مانند «درختان دیر زیست»، «اسب‌های ایرانی»، «دانشمندان اسلامی» و «دنیای عکاسی» را در کارنامه کاری خود دارد.

این کارگردان با سازمان ملل در رابطه با طرح‌های توانمندسازی روستاییان به‌عنوان مستندساز همکاری دارد و مستند و نماهنگ «دریاچه‌ای از جنس جان» در رابطه با دریاچه ارومیه از آخرین کارهای او به شمار می‌رود.