امروز

جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۸:۴۸ قبل از ظهر

هنوز به نیمه سال نرسیده ایم که شاهد حضور متعدد کاندیداها و آغاز رایزنی های آنها برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در انتخابات ۹۴ هستیم. تعدد این کاندیداها باعث سردرگمی مخاطبان و مردم شده است تا آنجا که بسیاری از مردم و معتمدین مانده اند که از میان این کاندیداها به کدامیک دست دوستی بدهند.
بسیاری از کاندیداها جوان بودن یا جدید بودن افکار خود را به عنوان فرصتی برای پیشرفت استان معرفی می کنند، و برخی سعی می کنند که با نقد نمایندگان سابق و فعلی برای خود فضایی درست کنند تا بتوانند نظر مخاطبان را جلب نمایند.
از آنجا که در کشور ما بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر سیستم حزبی حاکم نیست و احزاب برنامه محور و ریشه دار در کشور وجود ندارند، در نتیجه اشخاص می توانند به تنهایی خود را کاندیدا کنند و به راحتی گذشته را نقد نمایند.

اما از آنجا که هیچ حزب ریشه داری از آنها حمایت نمی کند و در قبال اعمال آنها پاسخگو نیست، همین افراد وقتی رأی می آورند از بسیاری از شعارهای خود عدول می کنند، بدون اینکه نسبت به شعارها و وعده های انتخاباتی خود پاسخگو باشند. این داستان دور تسلسلی ایجاد کرده است که در هر دوره انتخابات تکرار می شود، بطوری که در هر دوره افراد جدید، منتقد افراد قبلی هستند و در دوره های آینده افراد جدید دیگر، منتقد افراد منتقد قبلی.
اگر به موفق ترین پارلمان ها و مجالس دنیا نگاه بکنیم، می بینیم که نمایندگان مجالس کسانی هستند که قبلاً در امور اداری و اجرایی و پست های حکومتی متعدد موفق بوده اند.

این نمایندگان افرادی هستند که دارای پیشینه مشخص اجرایی هستند و به واسطه تجربه و قدرت اجرایی خود می توانند با تصویب قوانین پخته و کارآمد، در حل مشکلات مردم مؤثر باشند.
استان های برخوردار کشور مثل اصفهان و آذربایجان نیز چنین شرایطی را دارند. در این استان ها افرادی کاندیدای مجلس می شوند که اولاً سوابق شفاف و موفق اجرایی دارند و ثانیاً در ساختار قدرت در حکومت دارای پایگاه هستند. به همین خاطر این نمایندگان می توانند در سطح کلان، امتیازات مهمی را برای آبادانی استان و شهر خود بگیرند.
اما در استان های محروم و کمتر توسعه یافته چنین نیست. در این استان ها رقابت انتخاباتی مجلس بین کسانی است که معمولاً در پست های اجرایی دیگر موفق نبوده اند، یا اینکه بدنبال پست هستند و نمی توانند در امور اجرایی پستی را بدست آورند، آنگاه به دلیل عدم توفیق در مناصب مدیریتی کاندیدای مجلس می شوند. چنین کاندیدایی سعی می کنند با طرح شعارهایی چون جوانگرایی، حقوق جوانان، تعلق به یک جنسیت، مذهب و قومیت خاص و… موجی احساسی را در جامعه ایجاد کنند، و بدون اینکه دارای پشتوانه و کارنامه اجرایی شفافی باشند، سوار بر این موج خود را به مجلس برسانند.
به عبارت صریح تر بسیاری از افراد، انتخابات مختلف خصوصاً انتخابات مجلس را فرصتی برای پیمودن یک شبه ره صد ساله و جبران همه ی ناکامی های مدیریتی و آمال و خواسته های خود قرار داده اند. امیدوارم که این تحلیل حمل بر مخالفت بر جوانگرایی و حمایت از نیروهای جوان نشود، اما واقعیت تلخ جامعه این است که اکنون بخشهای مختلف کشور با مشکلات زیادی مواجه است و فرصتی برای آزمون و خطا و ریسک پذیری نیست. فشار اقتصادی و مشکلات بین المللی شرایط سختی را بر اقشار مختلف مردمی تحمیل کرده است.

در این شرایط فرصت مناسبی برای خودنمایی شخصی یا ظهور افراد کم تجربه و ناشناخته نیست. بلکه هر جامعه ای در شرایط نامناسب نیازمند این است که قدرتمندترین و با تجربه ترین افراد خود را بکار گیرد و بهتر است بسیاری از نیروهای کم تجربه بجای کاندیدای مجلس شانس خود را در سایر بخش های مدیریتی امتحان کنند تا به تجربه لازم برسند.
اینکه خود افراد در انتخابات مختلف کاندیدا کنند جزء حقوق طبیعی آنها است و آنچه مردم برگزینند قابل احترام است، اما به هر حال مردم رأی می دهند تا مشکلی از مشکلات آنها حل شود و هدف آنها این است که افرادی در انتخابات مختلف رأی بیاورند که بواسطه تجربه، سابقه مدیریتی و نفوذ خود در ساختار حکومت بتوانند مشکلات آنها حل کنند وگرنه این امتیاز مردمی، یعنی حق رأی برای چهار سال بی اثر و بی نتیجه خواهد بود.

در اینجا قصد ارزشیابی در مورد هیچ فردی و حمایت از هیچ کاندیدایی نیست، اما باید قبول کرد که همه باید تلاش کنند انتخاب میان بهترین ها و بدون هرگونه موج احساسی و شعارزدگی باشد، تا از میان کاندیدای متعدد، افرادی به مجلس راه پیدا کنند که از پشتوانه لازم در ساختار قدرت و تجربه اجرایی کافی برای حل مشکلات مردم بهرمند باشند.

یادداشت از آبتین امیری

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی