امروز

جمعه, ۴ تیر , ۱۴۰۰

  ساعت

۱۵:۲۸ بعد از ظهر

در سالی که توسط مقام معظم رهبری (مد ظله) به نام اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل مزین شده است  مدیر عامل منطقه آزاد قشم در یک اقدام بازرگانان قشم را با تخفیف  در اخذ عوارض گمرکی تشویق به واردات کالا به این منطقه نموده است.

به گزارش هرمز در حالی که شهرک صنعتی قشم در اغما فرو رفته است و تراز واردات و صادرات قشم   به لحاض چند صد برابر بودن واردات به صادرات از تراز خارج شده و به این نحو فقط می توان منطقه آزاد را وارد کننده کالاهای بنجل چینی نامید ، مومنی برای شدت بخشیدن به واردات اقدام به تخفیف عوارض گمرکی کالاهای وارداتی کرده است.

در خبری که از سایت منطقه آزاد قشم با تیتر ” خدمتی نو به وارد کنندگان کالا از بندر خصب عمان؛ تخفیف پلکانی ۱۵ تا ۲۰ درصدی عوارض ورود کالا به قشم ” عنوان شده : مدیرکل صادرات، امور گمرکی و ارزش افزوده سازمان منطقه آزاد قشم از فراهم شدن تخفیف ویژه پلکانی ۱۵ تا ۲۰ درصدی جهت عوارض ورود کالا در این منطقه خبر داده است.

هرمز امیری در این خبر  گفته است این اقدام به دستور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم انجام گرفته و هرچه  حجم واردات  در یک ماه بیشتر شود میزان تخفیفات گمرکی نیز افزایش می یابد.

این در حالی است که برنامه اصلی منطقه آزاد  در عرصه اقتصاد مقاومتی به نوعی دیگر تعریف شده و به نظر می رسد این سازمان به جای رونق کسب وکار و تولید که به نوعی منجر به اشتغال زایی و انتقال فناوری به کشور  خواهد  شد ، همچنان بر طبل مصرف گرایی و ایجاد بازار برای کالاهای خارجی می کوبد.

از طرفی سازمان منطقه آزاد قشم  در عرصه اقتصاد مقاومتی می توانست بجای کاهش عوارض گمرکی کالاهای ورودی به جزیره ،  اقدام به  کاهش  عوارض ورودی به جزیره  می نمود که این عمل  موجب  افزایش گردشگر به قشم  و توسعه کسب و کار ناشی از گردشگری را به دنبال داشت ،  اما بجای این کار  با افزایش و اخذ این عوارض  حتی از ساکنین جزیره موجبات نارضایتی آنها را فراهم کرده است.

لذا به نظر می رسد این تاکتیک با هدف افزایش درآمد گمرکی برای جبران از سایر منابع درآمدی  است که هم اکنون سازمان منطقه آزاد قشم با آن گریبانگیر است  و متاسفانه این اقدام ضربات جبران ناپذیری را به تولید داخلی وارد خواهد کرد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی