امروز

یکشنبه, ۲۵ مهر , ۱۴۰۰

  ساعت

۱۰:۴۷ قبل از ظهر

سرپرست مدیریت ژئوپارک قشم گفت : ایران در ششمین همایش بین المللی ژئوپارک quotation mark استون همر کانادا quotation mark حضور یافت.
اقبال زبیری با اشاره به اینکه نتیجه درخواست ژئوپارک قشم در شبکه جهانی ژئوپارک ها برای تمدید عضویت بررسی شده است ، تصریح کرد: در همایش بین المللی ژئوپارک quotation mark استون همر کانادا quotation mark در سپتامبر ۲۰۱۴ و عملکرد ژئوپارک قشم برای تمدید عضویت در شبکه جهانی مورد بررسی قرار گرفت.
وی همچنین از ورود یک نماینده ژئوپارک جهانی و یک نماینده از شبکه ژئوپارک های اروپا در آینده نزدیک به قشم خبر داد.
به گفته سرپرست ژئوپارک قشم این سفر در چارچوب بررسی ژئوپارک قشم برای تمدید عضویت در شبکه جهانی صورت می گیرد.
زبیری یادآور شد: عضویت ژئوپارک قشم در شبکه جهانی زمانی به وقوع پیوست که موضوع ژئوپارک نه تنها در ایران بلکه در جهان نیز شناخته شده نبود.
این مقام مسئول در ژئوپارک قشم خاطرنشان کرد: در قدم اول نیاز بود شناخت حاصل و دانش و تجربه تبدیل و مباحث کارشناسی به اشتراک گذاشته شود.
به گفته زبیری ، از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ بیش از ۵۰ رخداد ژئوپارکی اعم از همایش، سمینار، کارگاه آموزشی، انتشار مجله و… رخ داده و متاسفانه ژئوپارک قشم تنها در یک کنفرانس و یک کارگاه آموزشی شرکت کرده است. شرکت در کمتر از ۴ درصد فعالیت های بین المللی ژئوپارک ها به منزله نبود مشارکت است.
وی تصریح کرد: این عدم مشارکت که بیشتر ناشی از سختی و پیچیدگی فرآیندهای ماموریت خارجی در سیستم دولتی است ، از دلایل اصلی ضعف ژئوپارک قشم به شمار می رود.
وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر تشکیلات سازمانی اداره ژئوپارک قشم در شش سال عضویت تنها دارای دو نفر نیروی انسانی متشکل از یک نفر رییس و یک نفر کارشناس بوده و این در حالی است که دیگر ژئوپارک ها به طور متوسط بیش از ۱۵ نفر نیروی انسانی دارند. به عنوان مثال ژئوپارک لنکاوی مالزی ۱۹ نفر و ژئوپارک برگشتراسه ادنوالد آلمان دارای ۱۷ نفر نیرو دارد.
وی با بیان اینکه دامنه فعالیت ژئوپارک ها گسترده است، تاکید کرد: حفاظت، بازاریابی، تبلیغات، آموزش، گردشگری ، ارتباطات بین المللی و توسعه علمی تنها بخشی از وظایف یک ژئوپارک به شمار می رود و با دو نفر نمی توان
این فعالیت ها را انجام داد.
زبیری در ادامه افزود: علاوه بر آن نبود استقلال و قدرت تصمیم گیری نیز باعث ناکارامدی هر چه بیشتر ژئوپارک قشم شد.ژئوپارک در گرفتن کوچکترین تصمیمها و پرداخت کمترین هزینه ها در مانده بود. برای انجام هر فعالیتی در ژئوپارک باید چند تاییدیه گرفته می شد و این در حالی است که ژئوپارک یک پروژه نیست، بلکه فرایندی به سوی توسعه پایدار است و چنانچه برای هر فعالیت ساده گرفتار تشریفات اداری شود، کل فرایند متوقف خواهد شد، آنچنان که برای ژئوپارک قشم اتفاق افتاد.
وی یادآور شد: گرچه در هشت ماه پایانی از شش سال عضویت ژئوپارک قشم در شبکه جهانی سیستم مدیریت آن دگرگون شد و به سرعت راه دستیابی به معیارهای مورد نظر شبکه جهانی ژئوپارک ها را پیمود اما ژئوپارک باید تمام فعالیت هایی را که در ۶۴ ماه گذشته انجام می داد، در سه ماه انجام دهد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی