تخت‌روانچی: اگر برجام منافعی نداشته باشد از آن خارج می‌شویم

معاون دفتر روحانی گفت:‌ اگر برجام برای ما منافعی نداشته باشد از آن خارج می‌شویم، اما دنیا باید بداند مسئولیت این اقدام با کیست. به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، مجید تخت‌روانچی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور درخصوص اقدام ترامپ برای تمدید و یا عدم تمدید تعلیق تحریم‌های ایران طی روزهای آتی گفت: گمانه‌زنی‌های مختلفی وجود […]

معاون دفتر روحانی گفت:‌ اگر برجام برای ما منافعی نداشته باشد از آن خارج می‌شویم، اما دنیا باید بداند مسئولیت این اقدام با کیست.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، مجید تخت‌روانچی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور درخصوص اقدام ترامپ برای تمدید و یا عدم تمدید تعلیق تحریم‌های ایران طی روزهای آتی گفت: گمانه‌زنی‌های مختلفی وجود دارد که آیا ترامپ لغو تحریم‌ها را تمدید خواهد کرد یا نخواهد کرد. با توجه به شخصیت غیر قابل پیش‌بینی ترامپ، اینکه هر کس بگوید ترامپ صددرصد لغو تحریم‌ها را تأیید و یا صد درصد رد می‌کند، مشخص نیست.

وی افزود: تحلیل‌ها در اروپا و آمریکا هم حاکی از این است که نمی‌توان از الآن مشخص کرد ترامپ چه‌کار خواهد کرد، البته فضای بین‌المللی فضای بسیار مثبتی برای تداوم اجرای برجام است و نقدهای جدی هم به اجرای تعهدات آمریکا وجود دارد.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری ادامه داد: ما هم نقد خود را نسبت به بدعهدی‌های آمریکایی‌ها در اجرای تعهداتشان داریم که این نقدها را هم به‌صورت شفاهی و گاهی به‌صورت مکتوب و در نامه‌های متعدد آقای دکتر ظریف به خانم موگرینی ثبت کرده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری دولت، تخت‌روانچی اضافه کرد: اکثریت قریب به اتفاق دنیا خواهان تداوم اجرای برجام هستند و تأکید دارند که برجام باید توسط همه اعضا اجرا شود و همه طرفها به تعهدات خود پای‌بند باشند.

وی خاطرنشان کرد: ما طبق گزارشات متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهداتمان پای‌بند بوده‌ایم ولی آمریکایی‌ها بدعهدی کرده‌اند و حتی در دور اخیر کمیسیون مشترک برجام برای نخستین بار شاهد بودیم که همه اعضای ۱+۵ به‌صراحت خواستار اجرای تعهدات آمریکا شدند.

دیپلمات پیشین وزارت امور خارجه گفت: این تحول جدیدی بود چرا که در گذشته اعضا معمولاً نظرات خود را به‌طور غیرمستقیم می‌گفتند در حالی که در بیانیه کمیسیون مشترک اخیر هم مشخص است که نظرات صریح اعضا چیست.

تخت‌روانچی ادامه داد: همه این اتفاقات نشان می‌دهد که آمریکا و چند کشور معدود همچون رژیم صهیونیستی در یک طرف هستند و همه دنیا در یک طرف، و این در تاریخ دنیا بی‌سابقه است.

وی با اشاره به بروز اختلاف نظرهای جدی آمریکا با شرکا و متحدین نزدیکش درخصوص برجام اظهار داشت: در جلسه اخیر شورای امنیت که به‌بهانه عجیب آمریکا تلاش کرد از مکانیسم شورای امنیت سوء استفاده کند دیدید که آمریکایی‌ها موضوعی مطرح کردند که اصلاً ربطی به برجام نداشت اما اعضای شورای امنیت حتی نزدیکترین متحدان آن تأکید کردند که برجام باید تداوم داشته باشد.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: این نشست نشان داد که آمریکا به‌ویژه در عرصه سیاست خارجی منزوی شده و در یک طرف قرار گرفته و از جهاتی دیگر نشان‌دهنده حقانیت موضع جمهوری اسلامی ایران است که خواهان اجرای تعهدات همه طرفها است.

تخت‌روانچی گفت: اینکه آمریکا طی روزهای آینده چه‌کار خواهد کرد قابل پیش‌بینی نیست با این حال ما برای بدترین حالت نیز آمادگی داریم نه‌تنها در حوزه سیاسی حتی در زمینه اقتصادی مدت‌هاست دولت اقدامات لازم را در حوزه‌های مختلف اقتصادی و همکاریهای بین المللی انجام داده است.

وی یادآور شد: اگر ترامپ و آمریکا از برجام خارج شود عکس العمل ما به‌سرعت عملیاتی خواهد شد و آمریکاییها از سرعت عمل ما تعجب خواهند کرد.

آمریکا مطمئناً (از خروج از برجام) پشیمان خواهد شد و حتماً بیشتر از ما ضرر خواهد کرد، اگرچه ما استقبال نمی‌کنیم آمریکایی‌ها به این سمت بروند ولی اگر از این توافق خارج شوند آخر دنیا نیست و خودشان خواهند دید که جمهوری اسلامی ایران چقدر با برنامه پیش رفته است.

معاون پیشین اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه گفت: حدود یک سال است ما آمادگی‌های لازم را ایجاد کرده‌ایم مبنی بر این‌که اگر برجام نباشد چه اتفاقی در کشور رخ می‌دهد و روابط با کشورها به چه‌سمت‌وسویی می‌رود.

وی با تأکید بر اینکه آمریکا مطمئناً (از خروج از برجام) پشیمان خواهد شد و حتماً بیشتر از ما ضرر خواهد کرد، خاطرنشان کرد: زمانی طرف‌های ما می‌گفتند “ایرانی‌ها سخت مذاکره می‌کنند”، با این حال وقتی ما به توافقی رسیدیم، به آن پای‌بند هستیم و به عهدمان وفادار خواهیم بود بنابراین اگرچه ما استقبال نمی‌کنیم آمریکایی‌ها به این سمت بروند ولی اگر از این توافق خارج شوند آخر دنیا نیست و خودشان خواهند دید که جمهوری اسلامی ایران چقدر با برنامه پیش رفته است.

وی در پاسخ به این سؤال که قبل از توافق برجام ایران تحت چندین قطعنامه تحریمی شورای امنیت بود در صورت خروج آمریکا از برجام تکلیف این قطعنامه‌ها چه می‌شود، گفت: این قطعنامه‌ها با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت لغو شده است؛ اگر آمریکا اعلام کند از برجام خارج می‌شود دیگر به‌عنوان عضو توافق برجام نخواهد بود.

تخت‌روانچی اضافه کرد: در این صورت اقداماتی که در چهارچوب برجام پیش‌بینی شده است توسط آن کشور قابل اجرا نخواهد بود و بحث‌های برجام مربوط به بقیه اعضا یعنی ۱+۵ و اتحادیه اروپا که هماهنگ کننده این توافق بوده، خواهد بود.

وی ادامه داد: این اقدام آمریکا به‌عنوان نقض فاحش برجام است و با خروج از این توافق دیگر آمریکا در برجام نقشی ندارد که صحبتی از قطعنامه‌های شورای امنیت بکند.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری تأکید کرد: ما از ابتدا هم گفتیم تا وقتی در برجام خواهیم ماند که برای ما منافعی داشته باشد، روشن است که برجام مانند هر توافق دیگر حاصل یک فرایند بده‌بستان است و ما برای یک دوره محدود محدودیتهایی را در فعالیتهای خود قائل شده‌ایم.

تا وقتی در برجام خواهیم ماند که برای ما منافعی داشته باشد؛ اگر آمریکا از برجام بیرون برود در صورتی که اروپایی‌ها پای کار بایستند و ضررهای ناشی از تحریم‌های مجدد ما را جبران کنند در آن صورت ما وارد فضای جدیدی می‌شویم.

تخت‌روانچی یادآورشد: ما در این مدت با مشکلاتی مواجه بوده‌ایم که عمدتاً نشئت‌گرفته از بدعهدی‌های آمریکایی‌هاست که باعث شده است توازن و نتیجه بده‌بستان به‌هم بخورد و ما نتوانیم از منافع برجام بهره‌مند شویم.

وی با بیان اینکه عقل حکم می‌کند کسی که توافق را نقض کرده است مسئولیت رفتار خود را بپذیرد تأکید کرد: ما بارها گفته‌ایم اولین کشوری نخواهیم بود که از برجام خارج می‌شویم؛ با این حال تصمیم ما منوط به این است که از منافع برجام بهره‌مند شویم.

وی گفت: اگر آمریکا از برجام بیرون برود در صورتی که اروپایی‌ها پای کار بایستند و ضررهای ناشی از تحریم‌های مجدد ما را جبران کنند در آن صورت ما وارد فضای جدیدی می‌شویم.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری یادآور شد: اروپایی‌ها صحبت‌هایی کرده‌اند و مقامات اروپایی از خانم موگرینی تا سران اروپایی به‌صراحت نظرشان را درباره برجام بیان کرده‌اند که آخرین نمونه آن را در جلسه اخیر شورای امنیت سازمان ملل مشاهده کردیم؛ با این حال این را که در عمل چه خواهد شد نمی‌دانیم و هنوز زود است دراین‌باره قضاوت کنیم.

وی تصریح کرد: موضع اصولی جمهوری اسلامی این است که ما از برجام بیرون نمی‌رویم ولی باید منافع برجام را حس کنیم و منافع برجام و اثرات لغو تحریمها به‌طور عینی و ملموس برای ما ترجمه شود.

تخت‌روانچی افزود: باید دید اروپایی‌ها چه‌کار می‌کنند، موضع‌گیری سیاسی خوب است البته کافی نیست و ما در نهایت تصمیم خواهیم گرفت که آیا باید به برجام ادامه دهیم یا نه.

معاون پیشین وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: ما با طمأنینه کارمان را می‌کنیم و با توکل به خدا و پشتیبانی مقام معظم رهبری، مجموعه دولت و حمایت مردم تصمیم‌گیری می‌کنیم؛ اگر برجام برای ما منافعی نداشته باشد از آن خارج می‌شویم اما دنیا باید بداند مسئولیت این اقدام با کیست.