امروز

جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۷:۴۷ قبل از ظهر

استان هرمزگان با بهره مندی از موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی و وجود صنایع بزرگ سال هاست به عنوان قطب اقتصاد کشو رو دروازه تجارت ایران مشهور است؛ در سال های اخیر با وجود تحریم های غرب و محدودریت های اقتصادی این استان نقش خود را در اقتصاد کشور همچنان بررنگ اجرا کرده بر اساس آمار مسئولان استانی و کشوری برابر بر ۹استان کشور ارز آوری داشته همچنین بالغ بر۶۰درصد از درآمدهای کشوری از این استان تامین می شود.

استان پهناور هرمزگان به مرکزیت شهرستان بندرعباس صنایع بزرگی را در خود جا داده که موجب شده اقشار مختلف مردم را با قومیت و فرهنگ های مختلف از استان های دیگر که جویای کار می باشند در خود جا داده است.

در این بین مهم‌ترین مسئله کارگرانی که در زمینه های مختلف در حال فعالیت می باشد امنیت شغلی است که این مقوله در شهرستان بندرعباس معضل پیش روی این قشر از جامعه است که تاثیر منفی بر معیشت کارگران و بازدهی امور دارد.

مهم‌ترین کار در شرایط فعلی حفظ اشتغال در مرحله نخست و ایجاد اشتغال در مراحل بعدی است که ایجاد اشتغال نیازمند ایجاد رونق اقتصادی است و اگر مشکل تولید و صنایع حل شود به‌دنبال آن اشتغال ایجاد می‌شود.

در ماههای اخیر با افزایش نرخ تورم و رکود در جامعه همچنین سیاست های اقتصادی ارائه شده از جانب دولت ضربه مهلکی بر شرایط اقتصادی کارگران وارد شده و این قشر آسیب پذیر جامعه مانند گذشته توان تامین معیشت خود را ندارند و  شاهد تجمعات و اعتصاب های گسترده کارگران برای مطالبه حق وحقوق قانونی خود می باشیم که قطب اقتصاد کشور  را با بحران کارگری مواجه کرده است.

شرکت آلومینوم المهدی بندرعباس از اواسط زمستان سال گذشته با واگذاری این رکن مهم اقتصادی به بخش خصوصی شاهد اعتراضات و تجمعات گسترده کارگران بوده و کارگران این مجتمع بزرگ اقتصادی بارها مقابل استانداری هرمزگان، سپاه پاسداران بوده همچنین تحصنات گسترده در شرکت آلومینوم انجام شده که واکنش های متفاوت مقامات کشوری و استانی را بهمراه داشته که تنها در حد وعده های بی اثر باقی مانده و کارگران این واحد اقتصادی همچنان با مشکلات دست به گریبان می باشند.

اوایل مرداد ماه نیز بیش از ۱۵۰کارگر اخراجی شرکت آلومینوم المهدی هرمزگان برای ششمین بار مقابل ساختمان استانداری هرمزگان تجمع کردند و خواستار پیگیری حقوق از دست رفته کارگران شدند که در ادامه این حرکت چندین نفر از کارگران به نمایندگی از این قشر به مجلس شورای اسلامی مراجعه کردند.

اواسط مرداد سال جاری نیز تعداد ۱۰۰ نفر از کارکنان پیمانکاری شرکت مخابرات استان هرمزگان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق ماهیانه آنها مقابل درب اصلی این شرکت دست به تجمع کردند.

این کارکنان که تعداد آنها دو برابر کارکنان رسمی بوده و نزدیک به ۹۰۰ نفر است طی سه ماهه گذشته حقوقی توسط پیمانکار شرکت مخابرات هرمزگان به آنها پرداخت نشده است و این درحالی بوده که حقوق و دستمزد کارکنان رسمی به طور کامل پرداخت شده است.

کارکنان مرکز ۱۱۸ استان هرمزگان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و حق بیمه با حضور در ساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان هرمزگان خواستار پرداخت مطالبات و معوقات شدندهمچنین کارکنان بخش‌های دیگر مخابرات از جمله TCT۱، مرکز ۲۰۲۰، سیمبان‌ها، نگهداری شبکه هوایی، نگهبانی، نیروهای خدماتی، امور مشترکان، همراه اول و دبیرخانه از دیگر نیروهای معترض هستند که از نخستین ساعت‌های کاری روز یکشنبه در محل شرکت مخابرات استان هرمزگان حاضر شده اند.

در روزهای گذشته نیز تعدادی از کارکنان و کارگران منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس در اعتراض به واگذاری صنایع و معادن فلزی خلیج فارس مقابل استانداری هرمزگان تجمع کردند و خواستار ممانعت از تکرار سناریوی کارکنان مجتمع آلومینوم شدند بر این اساس ۲۰۰ نفر کارکنان صنایع معادن و فلزی خلیج فارس در اعتراض به عدم واگذاری بخش اصلی شرکت به پیمانکار مقبال استانداری هرمزگان تجمع کردند و از مسئولان استانی خواستار لغو چنین بخشنامه ای هستند.

بخش بهره برداری یکی از بخش های اصلی شرکت است که حدود ۴۰۰ نفر از پرسنل این شرکت در آن مشغول فعالیت هستند که هم اکنون طی بخشنامه های ابلاغی از سوی توسعه و نوسازی ایمیدرو بایستی این بخش که در حقیقت بخش درآمد زای منطقه ویژه اقتصادی است به بخش پیمانکاری واگذار شود.

واگذاری  بخش بهره برداری این شرکت به پیمانکار عوامل مختلفی از جمله حقوق و مزایای پرسنل و خدمات رفاهی پرسنل را تحت تاثیر قرار می دهد زیرا کارکنان این بخش مشمول قانون شغل سخت و زیان آور هستند که پس از ۲۰سال بازنشسته می شوند که با وگذاری به پیمانکار مزایای استفاده از شغل سخت و زیان آور از بین می رود.

در کشور ما حقوق دریافتی کارگر و کارمندمتناسب با تورم نیست و هرچه زمان می گذرد فاصله میان در آمد یک کارمند یا کارگر با مزدی که دریافت می کند و سیاست های دولت و واگذاری بخش های اقتصادی به سرمایه گذاران خصوصی ضربه ای بر اقتصاد کارگران است.

بحران تولید، بیکاری، تعطیلی کارخانه ها و سخت شدن شرایط معیشتی این روزها نقل هر مجلسی بوده و تاب و تحمل مردم را کاهش داده است. در حالی که مردم هر روزه در انتظار اتفاق نو و تازه ای هستند که زندگی آن ها را تحت شعاع قرار دهد اما سومدیریت در مسائل اقتصادی موجب شده تا سیاست های تعدیل اقتصادی دولت بسیار ناکارامد باشد و هر روزه شرایط زندگی سخت تر شده و مشکلات بسیاری را پیش روی آنان می گذارد.

وضعیت تولید در کشور در شرایط نامساعدی قرار دارد و با وجود بهبود شاخص های اقتصادی در یک سال اخیر همچنان اخباری از تعطیلی کارخانه های بزرگ و کوچک صنعتی و تولیدی به گوش می رسد که این ناقوس بیکاری را می نوازد.

با وجود حرف و شعارهای بسیار برای بهبود وضعیت اقتصادی سیر صعودی تعطیلی کارخانه ها، واگذاری یک شبه و شبه دار کارخانه ها و واحدهای مهم اقتصادی به بخش خصوصی افزایش اعتراضات کارگری و  کوچک تر شدن جامعه کارگران ملموس است که باید برای بهبود این وضعیت در قطب اقتصاد کشور اقدامی اساسی صورت گیرد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی