تبعیض در دو سوی خیابان‌های قشم

چند روزی است که خبری با موضوع نورپردازی دیوار صخره‌ای بولوار آزادگان توسط مدیریت شهری سازمان منطقه آزاد رسانه‌ای شد که جدا از مبلغ هزینه آن یعنی ۳۰۰ میلیون تومان برای ۱۳۰ پروژکتور و ۱۱۰۰ متر کابل برای ۳۰۰ متر نورپردازی که برای برخی به‌راحتی قابل‌هضم بود ، این مسئله را چندمین بار برای شهروندان […]

چند روزی است که خبری با موضوع نورپردازی دیوار صخره‌ای بولوار آزادگان توسط مدیریت شهری سازمان منطقه آزاد رسانه‌ای شد که جدا از مبلغ هزینه آن یعنی ۳۰۰ میلیون تومان برای ۱۳۰ پروژکتور و ۱۱۰۰ متر کابل برای ۳۰۰ متر نورپردازی که برای برخی به‌راحتی قابل‌هضم بود ، این مسئله را چندمین بار برای شهروندان مطرح کرد که چرا رسیدگی و زیباسازی سازمان منطقه آزاد فقط به یک‌طرف این بولوار محدود شده است.
بولوار آزادگان منتهی به میدان شهید حاج قاسم سلیمانی بافت قدیم و جدید شهر قشم را از هم جدا می‌کند . محله امام حسن(ع) در بخش شرقی بولوار و شهرک نریمان در بخش غربی بولوار قرارگرفته است اما آنچه در طول این سال‌ها برای مسئولان مهم بوده فقط بخش غربی بولوار بوده که این تبعیض دو چهره متفاوت از وضعیت اجتماعی و اختلاف طبقاتی شهر قشم را نمایان می‌سازد.
عدالت و توجه به اقشار ضعیف جامعه جزو اهداف اصلی انقلاب اسلامی است که باید در همه ادوار موردتوجه مسئولین قرار گیرد اما در عمل آنچه از نحوه تخصیص بودجه و امکانات و تعریف پروژه در شهر قشم مشاهده می‌شود روشی تبعیض‌آمیز و ناعادلانه است که بافت شهری را به دو بخش فقیر و غنی تقسیم کرده است.
بی‌توجهی به بافت قدیمی شهر قشم و رنج ناشی از ناچیز بودن سرانه فضاهای فرهنگی و ورزشی پس از گذشت سی سال از تأسیس منطقه آزاد و دوگانگی مدیریت شهری در این مدت نه‌تنها موجب سردرگمی مردم قشم بلکه باعث سرخوردگی آن‌ها از وضعیت هزینه کرد این سازمان شده است و ادامه این امر حتی موجب ورود نهادهای حمایتی مانند بنیاد برکت و بسیج سازندگی برای محرومیت‌زدایی شهر قشم در قلب منطقه آزاد شده است.
هرچند شهرداری قشم با درآمد ناچیز خود تاکنون برای رفع مشکلات بافت قدیمی شهر قشم اقدامات مناسبی را انجام داده است و توانسته بخشی از کاستی‌های ناشی از بی‌توجهی منطقه آزاد را جبران نماید اما محلات قدیمی قشم تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی دارند.
استفاده نامناسب از بودجه بیت‌المال اما بخش دیگر این ماجرا است .پرداختن به امورات غیرضروری و صرف هزینه برای پروژه‌های زودگذر بجای تکمیل زیرساخت‌ها موجب به هدر رفتن بخشی از درآمدهای سازمان منطقه آزاد در جزیره قشم شده است . پیست سوم سافاری یکی از پروژه‌های بی‌سرانجام منطقه آزاد در دوره مؤمنی بود که علی‌رغم همه هزینه‌هایی که برای آن شد بی‌سرانجام ماند درحالی‌که بودجه آن می‌توانست صرف تکمیل سالن ورزشی سام و زال شود.
راه‌اندازی اسکله مسافری در بندر درگهان و بندر بهمن که میلیاردها تومان از بودجه قشم را به خود اختصاص داد می‌توانست بخشی از مشکلاتی اساسی جزیره را حل کند اما این تصمیم بدون هیچ نتیجه‌گیری بودجه زیادی را مستهلک ساخت که تصمیماتی ازاین‌دست نشان از تک‌روی و به‌کارگیری سلیقه شخصی به‌جای مشورت و استفاده از خرد جمعی است.
در پایان می‌توان گفت استفاده از توان شوراهای اسلامی در تصمیم‌گیری و دخالت شهرداری در مدیریت شهری تنها راه‌حلی است که می‌تواند این مشکل قدیمی قشم را چاره کند که در این صورت موجب شکل‌گیری ارتباط دوسویه سازمان با مردم و تحقق خواست و اراده مردم توسط نمایندگانشان خواهد شد . به امید روزی که همه قشموندان بتوانند به نحو منصفانه‌ای از بودجه و امکانات دولت و سازمان منطقه آزاد بهره‌مند شوند.