امروز

سه شنبه, ۶ آبان , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۴:۴۶ قبل از ظهر

سرانجام پس از کش‌وقوس‌های فراوان، تصمیم نهایی توسط دادستان قشم گرفته شد و عملیات ساخت بخشی از مرکز پرورش میگو در حریم ژئوپارک جهانی متوقف گشت.

واگذاری اراضی پرورش میگو در محدوده طولانی‌ترین غار نمکی جهان، در روزهای گذشته واکنش فعالان گردشگری را برانگیخت و فضای جامعه قشم را به‌شدت ملتهب ساخت.

پس از لو رفتن طرح توسط کاربران فضای مجازی، به یک باره نگاه اصحاب رسانه و فعالان محیط زیست به سمت ژئوسایت جهانی قشم معطوف شد و فراگیری این موضوع تا مجلس شورای اسلامی پیش رفت و حتی صدای نمایندگان تهران را نیز در آورد.

۶ نماینده تهران در تذکری به حسن روحانی رئیس جمهور خواستار لغو مجوز و توقیف عملیات ساخت مرکز پرورش میگو در محدوده ژئوپارک قشم شدند.

فرماندار قشم تمامی مواردی که این روزها در خصوص واگذاری اراضی پرورش میگو در محدوده غار نمکی در فضای مجازی مطرح شده بود را تکذیب و واگذاری‌ها را کاملأ قانونی می‌داند و جهاد کشاورزی هرمزگان نیز از زیر واگذاری این طرح شانه خالی می‌کند.

جالب است بدانید نظر مرتضی شیخ‌زاده معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم با دیگر مسؤولان کاملأ متفاوت است و او اظهار می‌دارد که آبگیری مزارع پرورش میگو، ژئوسایت نمکدان را تخریب می‌کند چراکه احداث این مزارع و آبگیری آن سبب رسوب آب در زمین و به تبع آن حل شدن نمک‌ها و تخریب ژئوسایت نمکدان می‌شود.

سرانجام مدعی‌العموم وارد میدان شد و با ذره‌بین عدالت بسوی ژئوسایت قشم به راه افتاد. علی صالحی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با صدور دستور ویژه‌ای خطاب به رضا صفایی دادستان قشم از وی خواست به موضوع نگرانی از تخریب حریم آثار تاریخی و طبیعی ثبت شده ملی و جهانی به ویژه غار نمکدان و ژئوپارک قشم ورود و تدابیر قانونی لازم را اتخاذ کند.

رئیس کل دادگستری در ادامه به دادستان قشم مأموریت داد، تا با دعوت از کارشناسان، متخصصین و مدیران استانی مرتبط، نسبت به بررسی موضوع اقدام و چنانچه تخلفی در نحوه واگذاری و یا عملیاتی که منجر به تخریب محیط زیست و میراث فرهنگی شده مشاهده شود، فوراً تدابیر لازم را اتخاذ و دستورات مقتضی را صادر نماید.

بر حسب دستور علی صالحی، روز گذشته سه‌شنبه مورخ هشتم بهمن‌ماه جاری دادستان قشم به اتفاق مدیران‌ استانی و شهرستانی و همچنین معاونان سازمان منطقه آزاد قشم از طرح مذکور بازدید و هریک نظر خود را اعلام داشتند.

*آنچه در فضای مجازی منتشر شد کاملأ تکذیب می‌شود

علیرضا نصری فرماندار شهرستان قشم پس از بازدید از این طرح در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آنچه در فضای مجازی منتشر شده مبنی بر اینکه در محدوده غار نمکدان واگذاری صورت گرفته کاملا تکذیب می‌شود.

وی با بیان اینکه هیچگونه فعالیت و ساخت و سازی در محدوده غار وجود ندارد، افزود: در حوزه گنبد نمکی که در فاصله چند کیلومتری غار نمکدان قرار دارد ۲ واگذاری صورت گرفته است.

فرماندار شهرستان قشم تصریح کرد: یک واگذاری به مساحت ۴۹۲ هکتار است که طی بررسی میدانی انجام شده هیچ گونه مشکلی مشاهده نشد و تمامی حریم‌ها و فواصل رعایت شده بود.

نصری ادامه داد: واگذاری دیگر ۳۰۰ هکتار را شامل می‌شود که نیازمند بررسی مجدد کارشناسان بوده و در نشست جمع‌بندی بازدید‌ها با حضور دادستان قشم، توقف عملیات بخشی از آن مصوب شد.

وی اضافه کرد: تصمیم نهایی در خصوص ادامه یا ملغی شدن فعالیت در این منطقه پس از اعلام نظر کارشناسان اتخاذ خواهد شد.

این مسؤول بیان کرد: در تصمیم‌گیر‌ها قطعا حمایت از حوزه سرمایه‌گذاری، رونق تولید، مباحث معیشتی و هم مؤلفه‌های زیست‌محیطی به‌عنوان یک میراث گرانبهای متعلق به نسل آینده مد نظر قرار می‌گیرد.

فرماندار قشم با اشاره به لزوم پایش تمامی نقاط واگذار شده در شهرستان به منظور تطبیق با حریم‌ها و رعایت ضوابط، گفت: تمهیدات لازم برای جلوگیری از بروز چنین مسائلی در سایر ژئوسایت‌ها نیز اندیشیده شده است.

*تابع نظر کارشناسان هستیم

علی باقرزاده همایی مدیرکل جهاد کشاورزی هرمزگان پس از بازدید از این طرح در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تخصیص و واگذاری اراضی در تمامی زمینه‌های صنعتی، کشاورزی و آبزی‌پروری با جهاد کشاورزی است.

وی افزود: در واگذاری اراضی مجاور ژئوسایت نمکدان قشم تمامی استعلام‌های لازم بر اساس دستورالعمل‌ها اخذ شده و مستندات آن در پرونده موجود است.

مدیرکل جهاد کشاورزی هرمزگان تصریح کرد: ژئوپارک قشم بنابر دستورالعمل موجود در شمار مراجع اخذ استعلام قرار ندارد.

باقرزاده با تاکید بر دریافت تمامی استعلام‌های مورد نیاز، ادامه داد: اگر واگذاری انجام شده نیاز به اصلاح داشته باشد قطعا پیگیری‌های لازم انجام و سرمایه‌گذار موظف به رعایت اصلاحات خواهد شد.

وی اضافه کرد: لازمه این کار، اعلام حریم‌ها از سوی سازمان منطقه آزاد قشم است تا مسئله‌ای برای سرمایه‌گذار و همچنین ژئوسایت نمکدان بوجود نیاید.

مدیرکل جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: کارشناسان بررسی‌های لازم را به عمل می‌آورند و ما قطعا نظر آنان رعایت می‌کنیم.

باقرزاده خاطرنشان کرد: مجموعا ۷۹۲ هکتار در مجاورت ژئوسایت نمکدان قشم به صورت ۲ قطعه ۳۰۰ و ۴۹۲ هکتاری واگذار شده است.

*مباحث ژئوپارک در بررسی‌های محیط زیستی اراضی شیلاتی قشم لحاظ نشده است

حبیب مسیحی‌ تازیانی مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان پس از بازدید از این طرح در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حفاظت محیط زیست هرمزگان تمامی بررسی‌های لازم در چارچوب قانونی را انجام داده است.

وی افزود: این بررسی‌ها مسائلی نظیر ضوابط استقرار و باقی مراحل قانونی را در بر دارد و فاصله طرح تا اولین روستا یعنی «کانی» بیش از ۲ کیلومتر فاصله دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان تصریح کرد: همچنین فاصله اراضی واگذار شده از دریا حدود یک کیلومتر بوده و تالاب بین‌المللی نیز در حدفاصل ۶ کیلومتری آن قرار می‌گیرد.

مسیحی‌تازیانی ادامه داد: مجوز صادر شده در چارچوب قوانین محیط زیست بوده و کلیات طرح مورد تائید محیط زیست می‌باشد.

وی اضافه کرد: مباحث مربوط به فواصل ژئوپارک و محدوده‌های آن در قوانین محیط زیست لحاظ نشده است و موضوع بررسی‌ها، آلایندگی منابع طبیعی است.

*مسائل ژئوسایت نمکدان قشم ثمره عدم تعامل است

رضا برومند مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان پس از بازدید از این طرح در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مسائل پیش آمده مربوط به دو حوزه حریم و ضوابط است.

وی افزود: اطلاعات مربوط به ژئوپارک قشم در اختیار سازمان منطقه آزاد قشم بوده و زمانی که یک اثر به ثبت ملی یا جهانی می‌رسد آن دستگاه موظف است اطلاعات مربوط به زمان ثبت، حریم و ضوابط را به تمام دستگاه‌های ذیربط ارسال کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان تصریح کرد: قبلا از سازمان منطقه آزاد قشم خواسته‌ایم اطلاعات را در اختیار قرار دهد اما این اطلاعات در اختیار دستگاه‌های مرتبط قرار نگرفته و اگر اطلاع‌رسانی شده بود شاید تصمیم دیگری اتخاذ می‌شد.

برومند با بیان اینکه رخداد چنین مسائلی نتیجه عدم تعامل است، ادامه داد: حاکمیت دوگانه شهرستان قشم در برخی موارد چالش برانگیز می‌باشد.

*آبگیری مزارع پرورش میگو ژئوسایت نمکدان را تخریب می‌کند

مرتضی شیخ‌زاده معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم پس از بازدید از این طرح در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ژئوپارک جهانی قشم افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: ژئوپارک صرفا زمین را شامل نمی‌شود و نگاهی چهارگانه دارد بنابراین موظفیم در تمامی واگذاری‌ها از ژئوپارک استعلام بگیریم.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: نگاه ما نگاهی توسعه‌گرا مبتنی بر حفظ فرهنگ‌ها، اصالت زمین و مردم است و با هر اقدامی در این راستا موافق هستیم.

شیخ‌زاده ادامه داد: در ساختار ژئوپارک وقتی حریمی تعیین می‌شود این حریم در بُعد ملی در یکی از دو حوزه باستانی و طبیعی جای می‌گیرد.

وی اضافه کرد: ضوابط این دو با یکدیگر متفاوت بوده و شرایط آثار بسته به شرایط محیط متفاوت خواهد بود به عنوان مثال ساخت و ساز در محدوده تخم‌گذاری لاکپشت‌ها بلامانع است اما در برهه‌ای خاص از زمان نباید روشنایی و یا صدای بلند در آن محدوده وجود داشته باشد چرا که منجر به تغییر مسیر لاکپشت‌ها می‌شود.

این مقام مسؤول خاطرنشان کرد: احداث مزارع پرورش میگو و آبگیری آن سبب رسوب آب در زمین و به تبع آن حل شدن نمک‌ها و تخریب ژئوسایت نمکدان خواهد شد.

شیخ‌زاده تصریح کرد: این در حالی است که ممکن است احداث اماکن اقامتی در این محدوده با استاندارهای ژئوپارک تضادی نداشته باشد.

سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان، تصمیم نهایی توسط دادستان قشم گرفته شد

*عملیات ساخت بخشی از مرکز پرورش میگو در حریم ژئوپارک جهانی متوقف شد

رضا صفایی دادستان عمومی و انقلاب قشم ظهر امروز در جریان بازدید از ژئوپارک جهانی این جزیره در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در خصوص نگرانی‌ها از تجاوز به حریم غار نمکدان و ژئو پارک جهانی جزیره قشم، پس از دریافت دستور ویژه رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با حضور میدانی در محل و بررسی‌های کارشناسی دستور توقف عملیات اجرایی مرکز پرورش میگو در بخشی از منطقه که نزدیک به غار نمکدان بوده و احتمال داشت به محیط زیست آسیب بزند، صادر شد.

وی با اشاره به تأکید رئیس کل دادگستری استان هرمزگان بر لزوم رسیدگی به مطالبه عمومی شماری از مالکان پروژه گلدن سیتی جزیره قشم و با توجه به اهمیت رسیدگی به حقوق حقه سرمایه‌گذاران افزود: جلسه فوری رفع مشکل خریداران با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، مدعی العموم و اعضای شورای تأمین برگزار شد.

دادستان عمومی و انقلاب قشم با تأکید بر لزوم رفع موانع ایجاد شده در مسیر تکمیل پروژه تجاری مسکونی گلدن‌سیتی و اهمیت توجه به منافع سرمایه‌گذاران اعلام کرد: در این خصوص نیز طبق مصوبات این جلسه که با قید فوریت در مسیر رفع مشکلات مردم عملیاتی خواهد شد، روند اجرایی مناقصهٔ این پروژه تا پایان بهمن‌ماه به آگاهی خریداران خواهد رسید.

فارس

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی