امروز

جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۷:۵۹ قبل از ظهر

 

اولین سرمایه گذاری در جزیره قشم ، در زمستان سال ۱۳۵۰ صورت گرفت . هدف از این اقدام ، ایجاد یک منطقه توریستی بود تا قشم به یکی از جزایر معروف زمستانی جهان برای جلب جهانگردان داخلی و خارجی مبدل شود.

در سال ۱۳۵۱ دولت وقت تصمیم گرفت نخستین بندر آزاد تجاری ایران در جزیره قشم ایجاد شود. در اولین گام ، تصمیم گرفته شد با ایجاد یک پل سنگی از ناحیه ” لافت” که در میانه شمالی جزیره است و تا ساحل مقابل ۲ کیلومتر فاصله دارد،ارتباط زمینی بین قشم و سواحل جنوبی ایران برقرار شده و جزیره قشم به یک مرکز بزرگ توریستی و تجاری بزرگ در دهانه خلیج فارس و تنگه هرمز مبدل شود.

در روز پنجم فروردین سال ۱۳۵۴ ، استاندار وقت استان هرمزگان اعلام کرد:” جزیره قشم ، که بزرگترین جزیره خلیج فارس است ، به صورت بندر آزاد در می آید و با نصب یک پل از ساحل به هرمزگان این جزیره ، ارتباط زمینی با آن برقرار می شود.”

وی اضافه کرد :” در آینده نزدیک قشم به صورت یک منطقه آزاد برای تولیدات صنعتی و واردات  مواد وابسته و اولیه صنایع در خواهد آمد و صاحبان صنایع می توانند با سرمایه گذاری در ایجاد واحدهای مختلف صنعتی در جزیره قشم، مواد واسطه و نیم ساخته و اولیه را بدون اینکه سود بازرگانی و حقوق گمرکی به آن تعلق گیرد از خارج وارد کنند و با تبدیل آنها به کالاهای ساخته شده و فراورده های مصرفی و صنعتی ، از جزیره صادر کنند. این کار به علت دسترسی  قشم به بازارهای صادراتی و نیز کشتی و وسایل حمل و نقل در جزیره قشم به آسانی امکان پذیر است.”

وی سپس برای اولین بار فاش کرد که یک منبع عظیم گاز در نتیجه حفر یک حلقه چاه در جزیره قشم پیدا شده است و افزود:

“از این حلقه چاه روزانه می توان ۲۸۵ هزار مترمکعب گاز به دست آورد. با کشف این منبع گاز حساب کرده ایم که قیمت انرژی برای صنایع که در بندر آزاد قشم ایجاد شود هر متر مکعب ۶% ریال بیشتر نخواهد بود.”

با این اعلام نظر رسمی ، جزیره قشم به زودی تبدیل به کانون خبر شد. خبرهایی همچون :

 • ۱۴/۱/۵۴ : با ایجاد یک پل از بندر خمیر به لافت در قشم ، بزرگترین جزیره ایران که قرار است به بندر آزاد تبدیل شود به خشکی راه پیدا می کند. در این مسیر در گذشته دور نیز پلی وجود داشته است که هنوز آثار آن در بعضی نقاط به چشم می خورد.
 • ۴/۵/۱۳۵۵ : جزیره قشم با تبدیل شدن از بخش به شهرستان ، از این پس به نام جزیره”آبان “خوانده می شود. بر این اساس بخشدار جزیره به سمت سرپرست فرمانداری منصوب شد.
 • ۲۸/۹/۱۳۵۵ : استاندار هرمزگان طی گفت و گویی نتایج سمینار بررسی مسائل جزایر ایرانی خلیج فارس را تشریح کرد.او گفت : در این سمینار پیشنهاد شد که جزیره قشم به یک بندر آزاد تبدیل شود. در این ارتباط ، یک هیئت کارشناسی فنی- اقتصادی به جزیره قشم اعزام خواهد شد.
 • ۱/۲/۱۳۶۳ : فرمانداری قشم اعلام کرد که اولین نمایشگاه سراسری دریایی- صیادی در جزیره قشم برگزار می شود و تولید کنندگان  شناورها و وسایل و تجهیزات دریایی و صیادی می توانند از ۲۰ اردیبهشت ۶۳ در این نمایشگاه که ۱۰ روز ادامه خواهد داشت شرکت کنند.
 • ۲۲/۶/۱۳۶۳ : ساختمان بندر جدید صیادی جزیره قشم با اعتبار یکصد میلیون ریال آغاز شد.
 • ۲۲/۶/۱۳۶۳ : اولین شرکت تعاونی مرزنشینان ساحلی در جزیره قشم ایجاد شد. هدف از ایجاد این تعاونی، شرکت فعالانه قشم در افزایش صادرات غیر نفتی کشور است.
 • ۲/۱۲/۱۳۶۷ : اولین قرارداد خارجی در قشم میان ایران و ایتالیا پیرامون احداث خط هوایی برق رسانی ( از روی دریا) به امضا رسید. بر اساس این قرارداد ۴/۱ میلیارد ریالی ، یک خط هوایی انتقال برق به طول ۵/۳ کیلومتر از بندر پل به بندر لافت در جزیره قشم نصب می شود.
 • ۲۲/۱/۱۳۶۹ : استاندار هرمزگان اعلام کرد: دومین بندر آزاد تجاری – صنعتی ایران در جزیره قشم کار خود را آغاز کرده است.

شایان ذکر است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، شورای انقلاب جزیره کیش را به عنوان اولین منطقه آزاد تجاری ایران اعلام نمود. به دنبال این اقدام ، در تبصره ۱۹ قانون برنامه اول توسعه ( ۷۲-۱۳۶۸ ) موضوع ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی به تصویب رسید. در راستای این طرح ، دولت ایجاد سه منطقه آزاد تجاری- صنعتی کیش، قشم و چابهار را در سال ۱۳۶۹ اعلام نمود.

 • ۱۶/۲/۱۳۶۹ : اسکله چند منظوره بندر آزاد قشم – اسکله بهمن –که عملیات اجرایی آن از سال ۶۳ آغاز شده بود افتتاح شد.
 • ۱۷/۲/۱۳۶۹ : استاندار هرمزگان اعلام کرد: طی برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی – اجتماعی کشور فرودگاه بین المللی ، بندر گاه و طرح اتصال زمینی جزیره قشم مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
 • ۲۴/۵/۱۳۶۹ : طی حکمی از سوی حجت الاسلام رفسنجانی ریاست جمهوری، دکتر علی شمس اردکانی معاونت اقتصادی وزارت معادن و فلزات به سمت رئیس منطقه آزاد صنعتی قشم منصوب شد.

متن حکم ریاست جمهوری به این شرح است:

جناب آقای دکتر علی شمس اردکانی

 

 

به موجب این حکم جناب عالی به سمت رئیس منطقه آزاد صنعتی قشم منصوب می شوید. در اجرای تبصره ۱۹ قانون برنامه ۵ ساله توسعه اقتصادی – اجتماعی- فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، ضروری است اساسنامه و ارکان تشکیلات منطقه آزاد قشم را در اسرع وقت به تصویب رسانده و امور اجرایی را شروع نمایید.

 

توفیق شما و همکارانتان را در ایجاد یک منطقه عظیم صنعتی از پیشگاه خداوند آرزو دارم.

بدیهی است تمامی دستگاه های ذی ربط همکاری لازم را مبذول خواهند داشت.

 

 • سال ۱۳۷۲ : قانون چگونگی اداره مناطق آزاد کشور در سال ۱۳۷۲ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.
 • سال ۱۳۷۳ : با پایان یافتن مدت ماموریت آقای دکتر شمس اردکانی در سازمان منطقه آزاد قشم ، آقای مهندس بهروز بوشهری با حکم ریاست جمهوری وقت به سمت مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم منصوب شد.

 

آذر ۱۳۷۹ : سومین مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم ، آقای مهندس فخرالدین انوار ، به حکم آقای سید محمد خاتمی رئیس جمهوری وقت ، به جانشینی مدیر عامل قبلی منصوب و آغاز به کار کرد.

 

 

 

اردیبهشت۱۳۸۵ : آقای مهندس محمد اصغری در اردیبهشت سال ۸۵ به حکم آقای دکتر سعیدلو معاون ریاست جمهوری اسلامی ایران به عنوان چهارمین مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم منصوب و آغاز به کار کرد.  

 

 جناب آقاى مهندس محمد اصغرى

  در اجراى ماده (۶) قانون چگونگى اداره مناطق آزاد تجارى – صنعتى جمهورى اسلامى ایران و به پیشنهاد دبیر محترم شوراى عالى مناطق آزادتجارى – صنعتى و نظر به شایستگى و تجربیات جناب عالى، به موجب این حکم به مدت سه سال به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجارى – صنعتى قشم منصوب مى شوید. توفیق شما را در انجام وظایف محوله و تحقق اهداف چهارگانه دولت خدمتگزار از درگاه ایزد منان مسئلت مى نمایم. 

على سعیدلو  

معاون اجرایى رئیس جمهور

 

 

 

تیر۸۹ : آقای مهندس سید رضا موسوى درتیرماه سال ۸۹ به حکم آقای حمید بقایی معاون ریاست جمهوری اسلامی ایران به عنوان پنجمین مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم منصوب و آغاز به کار کرد.

 

 

جناب آقاى سیدرضا موسوی

به استناد ماده (۶) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و با توجه به تفویض اختیار ریاست محترم جمهوری (موضوع نامه شماره ۹۰۴۷۶ مورخ ۲۵/۰۶/۱۳۸۸ ) و نظر به شایستگی ها و سوابق ارزنده جنابعالی ، به موجب این ابلاغ به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم منصوب میشوید.تدوین و اجرای برنامه های کارآ و اثر بخش با هدف بهره گیری از تمام ظرفیت ها و قابلیت ها و استفاده از تجارب سایر مناطق آزاد ، در زمره اهم اموری است که انتظار میرود در راس اولویت های کاری جنابعالی قرارگیرد.

توفیق شما را در انجام مطلوب وظایف محوله و تحقق اهداف چهاگانه دولت خدمت گزار از درگاه ایزد منان مسئلت می نمایم. 

حمیدبقایی
معاون اجرایى رئیس جمهور

 

 

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم

مهندس اسفندیار حیدری پور

 

 

 


 

 

در آذر ماه ۱۳۹۰ طی حکمی از سوی آقای مهندس حمید بقایی معاون اجرایی رئیس جمهور ودبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، آقای مهندس اسفندیار حیدری پور به عنوان رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم منصوب شدند.

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی