بی رغبتی دانشجویان از تحصیل در دانشگاههای قشم ره آورد تدبیر و امید

افزایش قیمت بلیط شناورهای دریایی مسیر تردد قشم-بندرعباس بدون هیچ گونه توجیه موجی از نارضایتی دانشجویان دانشگاههای قشم را بهمراه دارد. به گزارش هرمز به نقل از هرمزپرس؛ دولت تدبیر و امید زمانی که سکان کشور را به دست گرفت وعده کنترل گرانی و افزایش بی رویه قیمت را در کل کشور سر داد اما حال […]

افزایش قیمت بلیط شناورهای دریایی مسیر تردد قشم-بندرعباس بدون هیچ گونه توجیه موجی از نارضایتی دانشجویان دانشگاههای قشم را بهمراه دارد.

به گزارش هرمز به نقل از هرمزپرس؛ دولت تدبیر و امید زمانی که سکان کشور را به دست گرفت وعده کنترل گرانی و افزایش بی رویه قیمت را در کل کشور سر داد اما حال با گذشت سه سال از روی کار آمدن دولت فعلی در برخی از استانها از جمله استان هرمزگان بدون در نظر گرفتن وضعیت اقتضادی و معیشتی خانواده ها بدون هیچ گونه دلیل قابل قبولی زمزمه های افزایش قیمت بلیط شناورهای حمل و نقل دریایی شنیده می شود.

 

جزیره پهناور قشم با دارا بودن دانشگاههای مختلف از جمله دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور، علمی کاربردی و … هرساله تعدادی زیادی دانشجو از کل کشور در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برای ادامه تحصیلات جذب دانشگاههای این جزیره می شوند تا سطح تعلیمات خود را در رشته های تخصصی و مورد علاقه خود و متناسب با نیاز جامعه افزایش دهند بلکه بتوانند گام های موثری در راستای آبادانی کشور بردارند.

 

خبر ناگهانی افزایش قیمت بلیط شناورها در مسیر تردد بندرعباس- قشم و بالعکس بدون افزایش قیمت سوخت این گونه وسایل حمل و نقل دریایی هیچ گونه توجیه اقتصادی جز منفعت شخصی ندارد.

 

در حال حاضر قیمت بلیط شناور ۱۲۵۰۰ تومان است که طبق زمزمه هایی که شنیده می شود قرار است طبق دستور مسئولان استانی بویژه نماینده عالی دولت در استان و مسئولان جزیره قشم به ۱۶ هزار تومان افزایش یابد که باعث نارضایتی دانشجویان دانشگاههای این جزیره شده است.

 

اگر اسکله تردد شناورها در اثر طوفان تعطیل باشد دانشجویان برای حضوردر کلاسها بایستی راه خشکی که حدود ۲ساعت و نیم در مسیر رفتن به قشم را انتخاب کنند که هزینه بیشتری نسبت به مسیر دریایی باید بپردازند زیرا از بندرعباس تا بندرپل حداقل کرایه تاکسی ۱۸ هزار تومان و از بندر لافت تاقشم ۱۲هزار تومان است که هردفعه برای رفت وبرگشت در حالت خوشبینانه بایستی مبلغ  ۶۰هزارتومان هزینه کنند البته بدون در نظر گرفتن هزینه از دانشگاه تا محل اسکان و غذایی که  در مدت اقامت بایستی تهیه کنند در صورتی که اکنون که قیمت بلیط افزایش پیدا نکرده است تمام هزینه یک روزه دانشجویان بهمراه غذا ۵۰هزار تومان است.

 

افزایش قیمت بلیط شناورها به تبع خود باعث افزایش قیمت کرایه تاکسی و سوئیت های اجاره ای در قشم می شود که نارضایتی دانشجویان و خانواده های آنان را بدنبال دارد.

 

در گذشته شهریه ثابت دانشگاهها از ابتدای ورود به دانشگاه تا زمان فارغ التحصیلی ثابت بود اما در سال های اخیر به لطف دولت تدبیر و امید شهریه ثابت همچون شهریه متغیر روند صعودی را طی را می کند که در گذشته موجی از نارضایتی دانشجویان را بهمراه  داشت اما اخیرا با افزایش فیمت شناورها شدت نارضایتی ها افزایش یافته است.

 

با انتشار خبر افزایش بلیط شناورها دانشجویان به شدت اعتراض کردند و برای اینکه بتوانند تحصیلات خود را ادامه دهند خواهان تخفیفات دانشجویی  برای بلیط شناورها بودند..

 

اختصاص تخفیف در قیمت بلیط شناور برای دانشجویان

ط.ف یکی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحدقشم در گفتگو با خبرنکار هرمزپرس با بیان اینکه خبر افزایش بلیط شناورها باعث نگرانی اکثر دانشجویان شده است، گفت: دوسال است با وجود مشقت ها و کمبود منابع مالی صرفا برای ادامه تحصیل وارد این دانشگاه شدم تا تحصیلات خود را دررشته مورد علاقه خود ادامه دهم.

 

وی با اشاره به اینکه در این مدت با تمام سختی ها دست و پنجه نرم می کردم، اظهار کرد: با افزایش قیمت بلیط قطعا از تعداد دانشجویان دانشگاههای این جزیره با گذشت زمان کاسته می شود اما اگر دولت در هنگام خرید بلیط شناور در قیمت بلیط تخفیفات دانشجویی را اختصاص دهد می تواند جلوی این فاجعه را بگیرد.

 

این دانشجو ادامه داد: اگر طبق خبرهایی که شنیده می شود قیمت بلیط افزایش پیدا کند قاعدتا درسایر امور از جمله کرایه تاکسی تا دانشگاه و اجاره سوئیتها تاثیرات خود را می گذارد.

 

وی افزود: با وجود قیمت بلیط فعلی برخی از خانواده ها و دانشجویان در مضیقه قرار دارند اگر قیمت افزایش پیدا کند که اوضاع اسف باری جامعه دانشگاهی جزیره قشم را فرا می گیرد.

 

باافزایش قیمت بلیط حاضر به ادامه تحصیل در دانشگاه قشم نیستم

ن.م یکی دیگر از دانشجویان دانشگاههای قشم در واکنش به افزایش نزخ قیمت بلیط شناورها بیان کرد: اگر به سه سال قبل باز گردم بعنوان فردی که قرار بود در دانشگاه قشم تحصیل خود را ادامه دهد با افزایش قیمت بلیط هیچگاه حاضر به ادامه تحصیل در دانشگاه قشم نمی شدم.

 

وی افزود: در حال حاضر که هنوز قیمت بلیط گران نشده هزینه رفتن به قشم ۵۰هزار تومان است اگر طبق شنیده ها قیمت افزایش پیدا کند دانشجویان روزانه حداقل مبلغ ۷۰هزار تومان بایستی هزینه کنند.

 

این دانشجو اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به افزایش بی  رویه قیمت ها ازتعداد دانشجویان نسبت به سال های قبل کاسته شده است اگر قیمت بلیط ها همچنان افزایش پیدا کند دیگر هیچ فردی برای ادامه تحصیل دانشگاههای قشم را انتخاب نمی کند و دانشگاهها از رونق می افتد.

 

این دانشجو با بیان اینکه جامعه دانشگاهی قشم در معرض از دست دادن دانشجو است، اظهارکرد: مسئولان دانشگاههای قشم با رایزنی با مسئولان مربوطه بایستی از افزایش قیمت بلیط جلوگیری کنند و یا حداقل برای دانشجویان تخفیفات ویژه ای در نظر گرفته شود.

 

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر گاهی در فصل برگزاری کلاس ها و امتحانات گاهی بامشکل کمبود شناور روبرو می شویم لذا باید نسبت به تردد بیشتر دانشجویان شناورهایی مخصوص دانشجویان در نظر گرفته شود.