بی توجهی به زیرساخت های ورزشی و شان بانوان قشم

نیمی از جمعیت جامعه را بانوان تشکیل می دهند و توجه به نیازهای روحی و جسمی این قشر به سلامتی و استحکام خانواده کمک شایانی خواهد کرد و به طور حتم ورزش حق طبیعی بانوان بوده و با رعایت شئونات و حفظ عفاف و حجاب در چتر حمایتی قانون و شرع قرار خواهد گرفت . […]

نیمی از جمعیت جامعه را بانوان تشکیل می دهند و توجه به نیازهای روحی و جسمی این قشر به سلامتی و استحکام خانواده کمک شایانی خواهد کرد و به طور حتم ورزش حق طبیعی بانوان بوده و با رعایت شئونات و حفظ عفاف و حجاب در چتر حمایتی قانون و شرع قرار خواهد گرفت .

جزیره قشم با جمعیت بیش از ۱۴۰ هزار نفر و علاوه بر آن حضور گردشگران و دارا بودن دریا و ساحل دارای استعداد های خدادادی برای رشد و پیشرفت ورزش بانوان است و ظهور قهرمان هایی در رشته های والیبال ، کاراته ، بسکتبال ، نجات غریق و … بیانگر این نکته است که در صورت مهیا بودن زیرساختهای لازم می توان ورزش را در بین بانوان جزیره فراگیر نمود.

سالن ورزشی ، پارک و پلاژ ویژه بانوان از جمله زیر ساختهایی مورد نیاز  ورزش و تندرستی بانوان جزیره است که تا کنون نسبت به احداث آن کوتاهی شده و بانوان ناچارند در محیط هایی که شان و جایگاه آنان نیز تحت تاثیر قرار می گیرد از دریا یا اماکن عمومی استفاده نمایند.

روی دیگر سکه کوتاهی موسسات ورزشی است که  با واگذاری زمین با کاربری ویژه ورزشی بانوان از سوی سازمان منطقه آزاد قشم به تعهدات خود عمل نکرده و پس از گذشت چندین سال از کلنگ زنی همچنان شهر قشم با کمبود فضای ورزشی بانوان مواجه شده است. موسسه آلیک یکی از این موسسات است که تا کنون دو قطعه زمین  (یک قطعه به مساحت ۱۸۸۵ متر مربع و یک قطعه به مساحت ۱۳۷۴ متر مربع با قیمت هر متر مربع ۱۸۰ هزار تومان) از سازمان دریافت کرده اما تا کنون نتوانسته پروژه خود را به اتمام برساند.

برگزاری مسابقه مختلط ورزشی توسط سازمان منطقه آزاد قشم که با واکنش عمومی جامعه همراه شد نخستین برنامه هیئت همگانی این سازمان پس از تفویض اختیار وزارت ورزش بود که در آن علاوه بر شکسته شدن پروتکل های بهداشتی ، شان و جایگاه بانوان نیز زیر پا گذاشته شد و معلوم نیست   مسابقات بانوان با پوشش ورزشی خاص خود در جمع آقایان  با چه هدف و ضرورتی انجام شده است.

لذا به نظر می رسد توجه به الزامات دینی ، آداب و رسوم و عرف جامعه باید مورد توجه برنامه ریزی مسئولین منطقه آزاد قشم قرار گیرد و از طرفی ساخت اماکن ویژه ورزش و تفریحات بانوان به عنوان یک ضرورت در برنامه عمرانی این سازمان قرار گیرد.

منابع:

سایت شفاف سازی منطقه آزاد قشم واگذاری سال ۱۳۹۶

سایت روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم

خبرگزاری فارس