بیمه، گرانی سوخت و صید بی‌رویه مشکلات اساسی صیادان قشم

نماینده کمیسیون حمل و نقل و شیلات شورا، پیرامون مطالبات صیادان که در این کمیسیون به تصویب رسیده گفت: برابر مقررات بیمه‌ای، سازمان تامین اجتماعی، صیادان را در ردیف کارفرما محسوب نموده که با دریافت ماهیانه مبلغ ۰۰۰/۵۰۰/۲ ریال بابت حق بیمه، بار مالی زیادی بر این قشر زحمت‌کش تحمیل شده است. وی افزود: این […]

نماینده کمیسیون حمل و نقل و شیلات شورا، پیرامون مطالبات صیادان که در این کمیسیون به تصویب رسیده گفت: برابر مقررات بیمه‌ای، سازمان تامین اجتماعی، صیادان را در ردیف کارفرما محسوب نموده که با دریافت ماهیانه مبلغ ۰۰۰/۵۰۰/۲ ریال بابت حق بیمه، بار مالی زیادی بر این قشر زحمت‌کش تحمیل شده است.

وی افزود: این در حالی است که صیادانی که دارای مجوز صید هستند، اکثرا با وسیله صیادی خود مشغول بکار هستند لذا از مسئولین انتظار دارند با حمایت ویژه مشکل بیمه‌ای آن‌ها برطرف شود.

وی در ادامه پیرامون قیمت سوخت مصرفی صیادان گفت: صیادان به ازای دریافت هر لیتر بنرین از جایگاه ساحلی، مبلغ ده هزار و ۳۰۰ ریال می‌پردازند که پرداخت مبلغ ۳۰۰ ریال اضافه به عنوان حمل و کارمزد فروشندگی ساحلی، موجب اعتراض صیادان شده است.

در این نشست بنا به خواسته‌ی صیادان، جلوگیری از صید غیر مجاز توسط شناورهای صنعتی در خلیج فارس و دریای عمان و صید بی‌رویه انواع آب‌زیان که موجب آسیب‌های زیست‌محیطی و تخریب زیست‌گاه تورهای صیادی شده، مورد تصویب کمیسیون حمل و نقل شیلات شورای شهر قرار گرفت.

در ادامه نایب رئیس شورای شهر لزوم حمایت مسئولین از قشر زحمت‌کش صیاد که به عنوان یک شغل موروثی عده کثیری از همشهریان و جوانان به آن مشغول هستند یادآور شد.

در ادامه جمهوری رئیس تعاونی صیادان در خصوص پیگیری‌های انجام شده و تلاش برای حل مسائل و مشکلات صیادان در قسمت‌های مختلف توضیحاتی ارائه کرد و اظهار داشت: خوشبختانه برخی از مشکلات گذشته‌ی صیادان با حمایت مسئولین مرتفع شده اما در حال حاضر، بیمه، بهای سوخت و جلوگیری از صید بی‌رویه از مشکلات اساسی صیادان است.

در پایان این نشست مقرر شد رئیس شورای شهر قشم مشکلات بیمه‌ای صیادان را از طریق مدیرکل تامین اجتماعی استان پیگیری و مرتفع کند. هم‌چنین در مورد مبلغ ۳۰۰ ریال اضافه بهای هر لیتر بنزین دریافتی از جایگاه ساحلی(اسکله بهمن) مقرر شد با دعوت از رئیس شرکت نفت برای حضور در جلسه شورای شهر موضوع پیگیری شود.

در ارتباط با صید بی‌رویه به وسیله تورهای مخرب محیط زیست دریایی نیز مقرر شد موضوع از طریق شیلات و سازمان محیط زیست پیگیری شود.