امروز

پنج شنبه, ۲۴ آبان , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۰:۳۱ قبل از ظهر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمز به نقل از آسوشیتدپرس، حملات هوایی به بندر عدن در جنوب یمن از سر گرفته شده است. مقامات امنیتی و شاهدان عینی در یمن این خبر را در پایان آتش بس ۵ روزه اعلام شده از سوی ائتلاف عربی-غربی به سرکردگی عربستان سعودی در بامداد روز دوشنبه اعلام کردند.

بر این اساس آتش بس مذکور در ساعت ۲۳ به وقت محلی به پایان رسیده و متجاوزان بلافاصله پس از این ساعت اقدام به حمله هوایی کرده و مناطق مختلفی را در بندر عدن هدف بمباران قرار داده اند. این در حالی است که آتش بس ادعایی عربستان در این ۵ روز نیز از سوی وضع کنندگان آن مراعات نشد.

انصارالله یمن روز یکشنبه از شرکت در مذاکرات به اصطلاح صلح یمن در ریاض خودداری کرد. در این نشست سه روزه دهها نفر از مقامات دولت پیشین و سران قبایل حامی رئیس جمهوری فراری به منظور گرفتن سهم از دولت آینده این کشور گردهم آمده اند.

۱۷:۴۱ بمباران دو استان «صعده» و «حجه»/ ادامه حملات به شهر تعز

دو استان «صعده» و «حجه» هدف حملات هوایی جنگنده های سعودی قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، جنگنده های رژیم آل سعود در ادامه حملات هوایی به استان های مختلف یمن، مناطق مسکونی و زیرساخت های واقع در صعده و حجه را بمباران کردند.

تاکنون گزارشی درباره تلفات احتمالی این حملات منتشر نشده است.

از سوی دیگر، منابع یمنی اعلام کردند که حملات جنگنده های سعودی به نقاط مختلف شهر تعز همچنان ادامه دارد.

وزارت دفاع یمن با صدور بیانیه ای اعلام کرد: نیروهای آل سعود از فرود دو هواپیمای حامل اعضای سازمان «پزشکان بدون مرز» در فرودگاه صنعاء برای ارائه خدمات پزشکی به آسیب دیدگان یمنی ممانعت کردند.

۱۶:۲۱ بمباران فرودگاه بین‌المللی استان «عدن» توسط جنگنده‌های سعودی

تجاوز هوایی جنگنده های رژیم آل خلیفه به نقاط مختلف یمن همچنان ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، جنگنده های سعودی در ادامه تجاوزهای خود به یمن، فرودگاه بین المللی استان عدن را هدف حملات هوایی گسترده قرار دادند.

به دنبال بمباران این فرودگاه، چندین انفجار در نقاط اطراف آن اتفاق افتاد. منابع رسانه ای از وقوع درگیری های گسترده میان تروریست ها و کمیته های انقلابی در اطراف این فرودگاه خبر می دهند.

گفته می شود جنگنده های سعودی با بمباران برنامه ریزی شده برخی مناطق، زمینه تسلط تروریست های القاعده و سلفی های جنبش الاصلاح بر آنها را هموار می کنند.

کمیته های انقلابی با صدور بیانیه ای از مردم خواستند با تظاهرات در نقاط مختلف کشور، ادامه تجاوز آل سعود به یمن را محکوم کنند.

بر اساس اعلام رسانه های یمنی، جنگنده های سعودی از زمان اعلام برقراری آتش بس ۵ روزه، بیش از ۲۰۰ مرتبه این آتش بس را نقض کردند.

۱۱:۱۳ منصور هادی مدعی بازگشت به عدن و صنعا شد

«عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن که هم اکنون در ریاض به سر می برد مدعی شد که به زودی به صنعا و عدن بازخواهد گشت.

وی مدعی شد که به زودی پیروز می شود و از عربستان و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس قدردانی کرد.

در حالی که هادی در ریاض پناه گرفته است جنگند های ائتلاف ضد یمن به رهبری آل سعود از چند هفته پیش تا کنون حملات بی هدف خود را به مناطق مختلف یمن آغاز کرده اند که در نتیجه آن صدها شهروند یمنی شهید و زخمی شده اند و هزاران نفر دیگر نیز از خانه و کاشانه خود آواره شدند.

۱۰:۳۱ جان کری:واشنگتن از برقراری آتش بس در یمن حمایت می‌کند

«جان کری » وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن از برقراری آتش بس در یمن همچنان حمایت می کند.

وی افزود: با این وجود تحقق آتش بس در شرایط موجود سخت است.

کری  انصارالله یمن را به نقض آتش بس در یمن متهم کرد و این درحالی است که منابع عربی از نقض آتش بس انسانی در یمن توسط آل سعود از آغاز آتش بس تا پایان آن خبر می دهند.

۹:۴۱ دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس: پیوستن یمن به شورای همکاری در شرایط کنونی سخت است

«عبداللطیف الزیانی» دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس اعلام کرد که پیوستن یمن به این شورا در شرایط موجود سخت به نظر می رسد.

وی همچنین مدعی شد که شورای همکاری خلیج فارس از مردم یمن حمایت می کند و تا رسیدن به ساحل آرامش در کنار ملت یمن باقی خواهد ماند.

اظهارات فوق درحالی از سوی دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس مطرح می شود که پنج کشور از شش کشور عضو این شورا از اعضای  اصلی ائتلاف ضد یمن در حملات بی هدف به مناطق مختلف یمن محسوب می شوند که تاکنون صدها شهید و زخمی در میان غیر نظامیان برجا گذاشته است.

۹:۳۸ خالد بحاح مطرح کرد:خودمختاری جنوب یمن برای حل بحران

«خالدبحاح» نخست ورزیر مستعفی و معاون رئیس جمهری فراری یمن «عبدربه منصورهادی» اعلام کرد که یکی از راهکارهای حل بحران یمن انفصال (خودمختاری)جنوب یمن [اما نه به عنوان یک کشور مستقل] است.

بحاح همچنین از همه گروههای یمنی از جمله انصارالله یمن خواست که در آنچه که از آن با عنوان مذاکرات ملی یاد کرد مشارکت کنند.

۹:۰۰ دعوت به برگزاری تظاهرات در صنعا/آغاز رسمی حملات هوایی به عدن

همزمان با پایان مهلت آتش بس انسانی در یمن حملات جنگنده های ائتلاف ضد یمن به مناطق مختلف استان عدن از ساعات آغازین صبح امروز به طور رسمی آغاز شد.

این در حالی است که مناطقی از یمن در زمان برقراری آتش بس پنج روزه نیز مورد هدف حملات ائتلاف ضد یمن قرار داشت.

از سوی دیگر کمیته انقلابیون یمن خواهان برگزاری تظاهرات گسترده در صنعا با شعار لغو محاصره مردم یمن شد.

۸:۴۰ نماینده سازمان ملل در امور یمن: وخامت اوضاع انسانی در یمن/نقش سازنده ایران در حل بحران صنعا

«اسماعیل ولد الشیخ» نماینده سازمان ملل در امور یمن در گفتگو با اسکای نیوز عربی وضعیت انسانی را در یمن بسیار وخیم و بحرانی توصیف کرد.

وی همزمان با پایان مهلت آتش بس در یمن اعلام کرد که عدم تمدید آتش بس عواقبی را در پی خواهد داشت.

ولدالشیخ با تاکید بر لزوم مذاکره میان گروههای یمنی اعلام کرد که تنها راهکار حل بحران یمن راهکار سیاسی است.

نماینده سازمان ملل در امور یمن اظهار امیدواری کرد که ایران نقش مثبتی را در حل بحران یمن ایفا کند.

ولد الشیخ اعلام کرد که مذاکراتی میان ایران و سازمان ملل درخصوص هماهنگی ارسال کمکهای انسان دوستانه به مردم یمن  و ایفای نقشی تاثیرگذار بر طرفهای در گیر در این کشور در حال انجام است.

وی همچنین اعلام کرد که هم اکنون فرصت برای اتخاذ راهکار سیاسی برای حل بحران یمن وجود دارد اما روز به روز این فرصت در حال از بین رفتن است.

۸:۳۶ شورای سیاسی انصار الله یمن: آتش بس از شروع تا پایان توسط عربستان نقض شد

یکی از مسئولان شورای سیاسی جنبش انصار الله یمن در گفتگو با المیادین اظهار داشت: عربستان سعودی و هم پیمانانش از آغاز آتش بس موقت در یمن از ساعت ۱۱ شب روز سه شنبه هفته گذشته که به مدت پنج روز ادامه داشت، آتش بس را بارها نقض کردند.

وی با بیان این مطلب افزود: استان های مختلف یمن به ویژه عدن، لحج، أبین، صعده و حجه در جریان آتش بس موقت هدف حملات هوایی عربستان سعودی قرار گرفت.

این مسئول خاطرنشان کرد: علاوه براین کشتی های جنگی کشورهای عضو ائتلاف حمله به یمن در طول چند روز گذشته حریم دریایی یمن را نقض کردند و استان هایی همچون عدن و لحج هدف حملات موشکی قرار داشت.

وی گفت: هدف از آتش بس انسانی در یمن فراهم کردن زمینه ارسال کمک های غذایی و دارویی و نیازهای ضروری به مردم یمن بود اما این امر در سایه محاصره و نقض آتش بس توسط عربستان سعودی محقق نشد و آنچه برخی رسانه ها درباره کمک به یمن اعلام کردند تنها یک نوار صوتی بود.

اخبار تحولات یمن پیش از شروع آتش بس در اینجا قابل بازیابی است.

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=11395
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی