امروز

شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۲:۰۸ بعد از ظهر

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از آناج، این‌که رئیس‌جمهور بالاخره پذیرفت که برجام، قابلیت نقض‌شدن را دارد، کلی با ارزش است. برجامی که نه تحریم روادید، نه تحریم افراد ایرانی، نه بلوکه‌شدن نجومی اموال و دارایی‌های ایران، نه متهم شدن ایران به بزرگترین دولت حامی تروریسم، نه مانع‌تراشی بر سر گشایش سوئیفت و نه فشارهای جهانی برای عدم همکاری بانک‌ها با ایران، هیچ‌کدام در زمره‌ی نقض برجام تفسیر نشدند و هر بار، با حضور عباس عراقچی در صداوسیما توجیهی برای هر کدام از آن عملیات خرابکارانه‌ی آمریکایی‌ها تراشیده شد.

اما حالا که عراقچی به غایب بزرگ این روزهای رسانه ملی تبدیل شده و اصل «پاسخ‌گویی» را منکر شده است، فقط و فقط می‌توان به چند موضع کوتاه که از سوی آقایان ظریف و روحانی بیان گردیده، اشاره کرد.

روز جمعه وزیر امور خارجه ایران که در هند به سر می‌برد، در این‌باره اظهار داشت: «این کاری که در سنا انجام شد در صورتی که به امضای رئیس‌جمهور آمریکا هم برسد، اثر اجرایی ندارد و از نظر جامعه بین‌المللی بی‌اعتباری دولت آمریکا را نشان می‌دهد که برخلاف تعهدات خود عمل می‌کند.»

در این‌باره می‌توان گفت:

اولا بر چه اساسی اعمال این تحریم، اثر اجرایی ندارد؟ به‌عبارت دیگر منظور از بیان این جمله جز آن است که حداقل همین تحریم داماتو یا ایسا به مثابه کاغذپاره‌ای می‌باشد که رئیس‌جمهور سابق نیز بر آن تأکید داشت؟

ثانیا چنان‌چه این تحریم، قابلیت اجرایی ندارد، چه بسا قطعا تحریم‌های دیگری نیز وجود دارند که مانند ایسا اثر اجرایی ندارند و فقط و فقط باعث بی‌اعتباری دولت آمریکا در مجامع جهانی می‌گردند! خب اگر چنین است، پس اصلا علت مذاکره با آنها چه بود؟ تا جایی که یادمان می‌آید علت اصلی مذاکره غیر از «لغو تحریم‌ها» و جلوگیری از «اثرات مخرب» آنها بر اقتصاد ایران نبوده است. موضوعی که با تیترهای جذاب و فریبنده‌ی مطبوعات حامی برجام در روز ۲۷ دی‌ماه ۹۴ اعلام شده بود: صبح بدون تحریم، اینک بدون تحریم، پیروزی بدون جنگ، فروپاشی ساختمان تحریم‌ها، تحریم‌ها رفت و …

روز یکشنبه نیز حسن روحانی با حضور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: «به عنوان رئیس‌جمهور کشور و رئیس شورای عالی امنیت ملی، به صراحت اعلام می‌کنم که نقض برجام را از سوی هیچ یک از اعضای ۱+۵ تحمل نخواهیم کرد و به آن پاسخ مناسب خواهیم داد. مصوبه اخیر کنگره آمریکا به اعتقاد ما با برجام مغایرت داشته و ناقض آن است؛ لذا رئیس‌‌جمهور آمریکا موظف است با استفاده از اختیارات خود از تأیید و به‌ویژه از اجرای آن جلوگیری نماید.»

او در ادامه گفت: «صریحاً اعلام می‌کنم چنانچه این مصوبه به اجرا گذاشته شود، نقض فاحش برجام بوده و پاسخ قاطعانه ما را به دنبال خواهد داشت.»

نکته‌ی بسیار مهمی که در مواضع رئیس‌جمهور محترم نهفته، تقریبا به چشم اکثر رسانه‌ها نیامده و خیلی‌ها با اشاره به لحن قاطع رئیس‌جمهور در بیان این مواضع (که انصافاً جای تقدیر و تشکر فراوان دارد) آن را تودهنی محکمی به دولت آمریکا قلمداد کرده‌اند.

اما صاحب این قلم معتقد است آنچه در سخنان اخیر روحانی به خوبی فهم نشد، نظر وی درباره‌ی چگونگی نقض برجام از سوی آمریکایی‌هاست. در حقیقت او از دو کلیدواژه‌ی «نقض برجام» و «نقض فاحش برجام» استفاده کرده که اولی را برای مصوبه اخیر مجلسین آمریکا و دومی را برای اجرای آن در نظر گرفته است. او اعلام کرد «چنانچه این مصوبه به اجرا گذاشته شود، نقض فاحش برجام است» و اگر اجرا شود، پاسخ قاطع ایران را به دنبال خواهد داشت.

در حقیقت روحانی به همتای آمریکایی خود مهلت داده که اگر تا به حال نتوانسته جلوی «نقض برجام» را بگیرد، لااقل در این چند روزی که مهمان کاخ سفید است از «نقض فاحش» آن جلوگیری کند.

این‌گونه که معلوم است، روحانی مشکلی با «نقض برجام» ندارد و آنچه که برایش دغدغه شده، «نقض فاحش» آن است! دقیقا مانند مقامات ارشد وزارت امور خارجه که آن همه عملیات خرابکارانه را ناقض برجام نمی‌دانستند و از نقض روح برجام سخن می‌گفتند. یعنی آنها هیچ مشکلی با «نقض روح برجام» نداشته و فقط و فقط برای «نقض جسم برجام» خط و نشان می‌کشیدند! حالا رئیس‌جمهور محترم، یک پله بالاتر رفته و با وجود آنکه پذیرفته این‌بار جسم برجام نقض شده، اما آنچنان برایش اهمیتی ندارد و برای نقض فاحش برجام، خط و نشان می‌کشد.

همه‌ی اینها یعنی اگر تا پیش از مصوبه اخیر مجلسین آمریکا، خط قرمز دولت‌مردان در مذاکرات هسته‌ای نقض جسم برجام بوده، حالا این دایره قرمز، تنگ‌‌تر شده و به مغز آن یعنی نقض فاحش برجام محدود شده است. پس بنا به سخنان اخیر حسن روحانی، فعلا نباید منتظر «اقدام و عمل» باشیم و آنچه که آنها را ملزم به برخورد قاطع می‌کند، امضای رئیس‌جمهور اوباما ذیل مصوبه‌ی مجلسین آمریکا (یا همان نقض معمولی برجام) است!

البته اگر حرف آقایان ظریف و روحانی را کنار هم مطالعه کنیم به نتایج جالبی دست می‌یابیم. از طرفی وزیر امور خارجه می‌گوید حتی اگر این مصوبه به امضای اوباما هم برسد، هیچ اثر اجرایی ندارد، و از این طرف روحانی معتقد است اگر اوباما آن را امضا کند نقض فاحش برجام است! در واقع از نظر روحانی و ظریف، نقض فاحش برجام یعنی امضای مصوبه‌ای که هیچ اثر اجرایی ندارد!

و هنگامی که سخنان حمید ابوطالبی را چاشنی مواضع رئیس‌جمهور و وزیر امورخارجه می‌کنیم متوجه می‌شویم که ظاهرا هیچ اتفاق خاصی قرار نیست رخ بدهد. معاون سیاسی دفتر ریاست جمهوری از مصوبه اخیر کنگره و سنا با عنوان جدید «نقض محتوایی برجام» یاد کرده و بین نقض محتوایی با نقض عملی تفاوت قائل شده است!

در واقع اگر تا پیش از این ماجرا، فقط نقض روح و جسم برجام در ادبیات سیاسی دولت‌مردان حاکم بوده، حالا واژه‌ی بدیع «نقض محتوایی» نیز برای توجیه اقدامات سوء آمریکایی‌ها خلق شده که محتمل است واژگان دیگری همچون نقض ظاهری، نقض عرفانی، نقض دنیوی، نقض اخروی، نقض کیهانی، نقض معرفتی و چه و چه نیز خلق گردند…

این همه تلاش برای بزک کردن آمریکا را فقط و فقط باید در مشی و مرام مسئولان نسبت به لیبرالیسم ادراک کرد، وگرنه یک انقلابی تمام عیار، تن به چنین ذلتی نمی‌دهد.

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=17508
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی