بزرگترین کروکودیل ایران در قشم بیست ساله شد

کارشناس پرورش کروکودیل نوپک جزیره قشم گفت:بزرگترین کروکودیل ایران بیست ساله شد بهروزسالاروند کارشناس پرورش کروکودیل صب امروز در گفت و گو با قشم آزاد؛ گفت:بزرگترین کروکودیل ایران بیست ساله و ۱۱ سر نوزاد کروکودیل در مزرعه این شرکت، بیست روزه شدند. وی افزود: جزیره قشم به بهترین مکان برای برای پرورش کروکودیل می باشد؛کروکودیل […]

کارشناس پرورش کروکودیل نوپک جزیره قشم گفت:بزرگترین کروکودیل ایران بیست ساله شد

بهروزسالاروند کارشناس پرورش کروکودیل صب امروز در گفت و گو با قشم آزاد؛ گفت:بزرگترین کروکودیل ایران بیست ساله و ۱۱ سر نوزاد کروکودیل در مزرعه این شرکت، بیست روزه شدند.

وی افزود: جزیره قشم به بهترین مکان برای برای پرورش کروکودیل می باشد؛کروکودیل ها در این جزیره سالیانه ۲۰ تا ۶۰ عدد تخم می گذارند

سالاروند به  گوشت کرکودیل ها اشاره کرد؛ و گفت: گوشت کروکودیل ها به دلیل مسایل شرعی اجازه صادر کردن به خارج کشور را ندارد

وی تصریح کرد: امروز در پرورش انبوه کروکودیل نیاز به کمک خارجی نیست و در صورت حمایت از سوی مراجع ذیربط می توان با افزایش تولید به صادرات آن مبادرت کرد.

سالاروند ماهی را غذایی بسیار تاثیرگزار درپرورش کروکودیل ها دانست ؛ وگفت: ماهی بهترین غذای کروکودیل ها ویکی از مقوی ترین غذا برای رشد کروکودیل است.

وی از مسئولین زیربط خواستارشد: پرورش کروکودیل نیاز به حمایت بیشتری دارد؛ مسوولان مربوطه تنها به ارائه تسهیلات معمولی بسنده نکنند و ۳۵  کروکویل در جزیره قشم باید مثل ماهی ومیگو و….حمایت بیشتری شوند

کارشناس پرورش کروکودیل قشم خاطر نشان کرد: در آغاز اجرای پروژه پرورش کروکودیل در ایران مباحثی از قبیل نامناسب بودن شرایط آب و هوایی کشور برای پرورش این حیوان، نبود قابلیت عمل آوری پوست این حیوان و غیر ممکن بودن تکثیر آن را مطرح می کردند که همه این نگرانی ها با برنامه ها و اقدام های این شرکت برطرف شد ولی بازهم حمایتی مشاهده نمی شود.

مزرعه پرورش کروکودیل نوپک نیز با اخذ پروانه از اداره کل صنعت، معدن و تحارت و مدیریت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم و همچنین مجوز سازمان های محیط زیست، دامپزشکی و جهاد کشاورزی استان هرمزگان از سال ۱۳۸۹ فعالیت خود را آغاز کرده است.

نوپک که در دو بخش مزرعه کروکودیل و پارک کروکودیل در جزیره قشم فعالیت دارد، در سال ۱۳۹۲ به عنوان طرح کارآفرین برتر استان هرمزگان در زمینه کشاورزی شناخته شد، نوآوری، پویایی و اشتغال زایی بومی از ویژگی های عمده این طرح است و همچنین به عنوان یکی از مکان های دیدنی جزیره قشم سالانه افزون بر ۲۵ هزار بازدیدکننده دارد.

مهمترین دلایل پرورش کروکودیل ها استفاده از پوست و خواص پزشکی اعضای آنهاست که در طی دهه های اخیر در مکان های گرمسیری چهار قاره جهان انجام می شود و با توجه به تلاش و سرمایه گذاری بخش خصوصی پیشرفت های بسیار مناسبی در این زمینه صورت گرفته است.

در مزرعه و پارک کروکودیل که در جزیره هنگام و شهر سوزا قشم واقع است افزون بر ۱۵نفر از بومیان این دو منطقه با برخورداری از تمام مزایا و تسهیلات قانونی مشغول کار هستند.