امروز

جمعه, ۳ خرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۹:۲۴ بعد از ظهر

با فرا رسیدن فصل پاییز و فروکش کردن گرما، بهار جزیره قشم و فصل گردشگری آغاز می‌ شود، اما به نظر می ‎رسد که امکان استفاده از این فرصت برای داشتن یک بهار پر رونق وجود ندارد.
نخستین نشست ستاد اجرایی خدمات سفر در استقبال از نوروز سال ۱۳۹۸ چهارشنبه گذشته یعنی ۱۸ مهرماه برگزار شد، در حالی که فرصت بزرگی قبل از نوروز آتی پیش روی قشم قرار دارد که نباید از آن غافل بود.
جزیره قشم با حداقل ۲۵ مکان طبیعی و ۲۰۰ محوطه تاریخی از دوره اشکانی و هزاره اول پیش از میلاد به بعد از یک سو و دارا بودن آب و هوای مطلوب و شگفت انگیز پاییز و زمستان از سوی دیگر می تواند به بهشت گردشگران تبدیل شود و هر انسانی را از هر نقطه ایران و جهان به این دیار بکشاند؛ امری که تحقق آن به معنای ایجاد فرصت های شغلی بی شمار است که باعث افزایش گردش مالی در جزیره و افزایش جذابیت برای سرمایه گذاری به دلیل تعمیم فصل گردشگری در سراسر سال می شود.
اما، با وجود بیان شعارهای مختلف با موضوع رونق گردشگری، هنوز در عمل برنامه مدونی در این حوزه فراهم نشده است و قشم با وجود دریایی از جاذبه های مختلف، همچنان تشنه گردشگران باقی مانده است.
به نظر می رسد صنعت گردشگری در جزیره قشم به صورت برنامه ریزی شده و با ابتکار عمل مسوولان انجام نمی شود بلکه این صنعت به روند طبیعی نوروز وابسته است و ستاد اجرایی نیز در همان نقطه تامین نیازهای اولیه مسافران متوقف مانده است و توان مانور بیشتر را هم ندارد، به عبارت ساده تر، «تبدیل مسافر به گردشگر» در حد شعار باقی مانده است.
البته تلاش هایی صورت گرفت تا گردشگران در تابستان جزیره قشم را به عنوان هدف خود انتخاب کنند. برای مثال در فصل گذشته جشنواره تابستانی برگزار شد اما نه تنها نتوانست اهداف تعریف شده را محقق کند، بلکه به اهداف حداقلی نیز دست نیافت، نه در کشور بازتابی داشت و نه اگر مسافری راهی جزیره شد، به چشم آمد.
این پافشاری بی نتیجه در حالی رقم خورد که هیچ برنامه ریزی خاصی برای رونق این صنعت در فصل های پاییز و زمستان که قشم مطلوب ترین هوای سال را دارد، مشاهده نمی شود. حداقل برنامه ای که می توان داشت این است که رخداد نوروز در زمستان و حتی پاییز تکرار شود.
این موضوع به اندازه ای مغفول مانده است که حتی سلسله نشست هایی نیز برگزار نشد تا ابعاد مختلف آن بررسی شود و با در نظر گرفتن رویدادهای مختلف، جذابیت سفر به قشم افزایش یابد، از این رو به نظر می رسد که مسوولان باید با برنامه های قوی و مدون تر ابتکار عمل برای رونق صنعت گردشگری در پاییز و زمستان را به دست بگیرند.
همچنین در کنار مسایل فوق، از ظرفیت رسانه ها به عنوان یک بستر آماده و فرصت بالفعل نیز به درستی استفاده نمی شود و در نگاه مسوولان، رسانه به جای آنکه به عنوان یکی از ابزارهای مهم قلمداد شود، به عنوان تهدید نگریسته می شود.
هدایت تولید اخبار و پوشش جلسه ها و دعوت های حساب شده از رسانه باعث می شود که فرآیند اتفاقات قشم در یک محدوده کوچک باقی بماند و این جزیره از فرصت و ظرفیت عظیم رسانه برای ایجاد موج و معرفی بهتر قشم محروم بماند.
مسوولان باید برای رونق صنعت گردشگری در جزیره قشم وسعت دید خود را از سطح منطقه به کشور و حتی عرصه بین الملل تعمیم دهند و دیدگاه خود را تنها در ابعاد جزیره حبس و محدود نکنند.
امروز رسانه ها از اطلاعات لازم برای بررسی، بحث و تبادل نظر رویدادهای قشم به دلیل اعمال محدودیت هایی که از سوی مسوولان جزیره صورت می گیرد، محروم هستند و در عمل در سکون کامل قرار دارند و از این رو نمی توانند در روند ایجاد موج گردشگری شریک شوند.
به نظر می رسد در عرصه خبری تمام همت مسوولان استفاده از پورتال نهادهای مربوط به خود است؛ اما بدیهی است که پورتال روابط عمومی هیچگاه نمی تواند جایگاه رسانه را داشته باشد و این خلا همواره باقی می ماند که ضرر آن برای منطقه است؛ از سوی دیگر عرض اندام پرتال ها در وادی رسانه، بیشتر حالتی کاریکاتورگونه به خود می گیرد و منتج به هدف نیز نمی شود.
بنابراین برای ایجاد موج لازم در کشور، تصمیم گیران جزیره قشم باید با نگاه وسیع تری نسبت به حضور پر رنگ تر رسانه های کشور، دایره بحث و گفت وگو را گسترده تر کنند. به عنوان مثال حضور نداشتن رسانه ها در نخستین جلسه ستاد اجرایی سفر قشم نه تنها به معنای درگیر نکردن قدرت و نفوذ رسانه برای رسیدن به اهداف این گونه جلسات است، بلکه نشان می دهد از اساس به این مساله توجهی نشده است.
از سوی دیگر تغییر و تحولات در راس دستگاه متولی در آستانه فصل گردشگری نیز- فارغ از افراد انتخاب شده و ارزش دهی به این انتخاب-به نظر می رسد در نامساعدترین زمان ممکن انجام شد تا فرصت کمتری برای برنامه ریزی و اجرای طرح ها وجود داشته باشد.
در همین راستا بیان چند نکته شاید بتواند مسوولان را در رونق این صنعت یاری بخشد. به نظر می رسد برای استفاده بهینه از همه ایام سال جهت ایجاد یک گردشگری پویا در جزیره، مسوولان از حدود یک معاونت خاص خارج شوند و با نگاهی ژرف به آینده «کمیته دایمی گردشگری» را تشکیل دهند که متخصصان صنعت گردشگری کشور و مشاوران جهانی در آن حضور داشته باشند؛ کسانی که توان طراحی و خلق رویدادهای مختلف را داشته باشند و بتوانند ابتکار عمل صنعت گردشگری را در اختیار بگیرند. وظیفه این کمیته تولید فکر و تبدیل ایده ها به طرح های قابل اجرا برای ایجاد زمینه های تحول و رونق گردشگری با توجه به مقتضیات روز است.
به عنوان مثال این کمیته باید بتواند در شرایط امروز اقتصادی نیز تدابیر عملیاتی بیندیشد که نتیجه آن برون رفت از وضعیت کنونی باشد و اگر تحولی هم ایجاد نشود لااقل به گردشگری قشم تکانی بدهد.
این نگاه که وضعیت اقتصادی مطلوب نیست و مردم قدرت سفر ندارند و بنابراین انجام طرح های مختلف، مقرون به نتیجه نخواهد بود، معلول یک اقتصاد نفتی است که چندان پسندیده نیست و تجربه کشورهایی که با آب و هوای مشابه و بدون نفت توانستند صنعت گردشگری را متحول کنند، آشکارا با نظریه مزبور در تضاد است.
امید می رود در ادامه برنامه هایی تدوین و اجرا شود که روند فعالیت های اقتصادی در جزیره را بهبود ببخشد و مانع از خروج افرادی شود که سال های گذشته به امید فعالیت اقتصادی وارد منطقه آزاد قشم شدند و این جزیره را به نقطه کنونی رساندند.
حسین آزاد منجیری خبرنگار ایرنا

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=28614
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی