برخی آبمیوه هایی که از طریق قاچاق وارد می شوند سرطان زا هستند

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد قشم کاظم قربانی  گفت: جزیره قشم با توجه به نزدیک بودن آن به مرزآبی با کشورهای حاشیه خلیج فارس آماج قاچاق کالاها و آبمیوه های غیر استاندارد قرار گرفته است. وی افزود: از آنجایی که اداره کل غذا، دارو و استاندارد سازمان […]

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد قشم کاظم قربانی  گفت: جزیره قشم با توجه به نزدیک بودن آن به مرزآبی با کشورهای حاشیه خلیج فارس آماج قاچاق کالاها و آبمیوه های غیر استاندارد قرار گرفته است.
وی افزود: از آنجایی که اداره کل غذا، دارو و استاندارد سازمان منطقه آزاد قشم مجوز ورود کالاهای غیر استاندارد به جزیره را ممنوع کرده متاسفانه این کالاها از طریق مبانی غیر قانونی و بصورت انبوه  وارد قشم می شود.

قربانی اظهار داشت: آبمیوه استار از جمله آبمیوه های سرطان زا است و مسبب بروز بیماری های پارکینسون، آلزایمر و مهمتر از همه پیری سلول ها را به دنبال دارد، سرطان زایی آبمیوه استار با ترکیب ماده ای به نام اسید اسکوربیک با ویتامین c ایجاد می شود.
مدیر کل غذا، دارو و استاندارد سازمان منطقه آزادقشم تصریح کرد : بر روی برچسب آبمیوه استار در قسمت مواد متشکله یا اسم بنزوات سدیم را نوشته و یا با E211  نشان داده شده  و طریقه شناسایی آن فقط در آزمایشگاه های کنترل کیفی امکان پذیر است.
وی در پایان با اشاره به رنگ دانه های موجود دراین نوع آبمیوه ها گفت: برروی برچسب کالا درقسمت مواد متشکله با اسم سان ست یلو و یا با   E110 نشان داده شده است که متاسفانه این رنگ های مصنوعی باعث ایجاد حساسیت ،کهیر ، التهاب و پیش فعالی کودکان شده و خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.
مهندس قربانی تاکید کرد: ازخانواده ها می خواهیم به شدت از دادن اینگونه آبمیوه های غیر استاندارد به کودکان خود پرهیز کنند و با دستان خود کودکان دلبندشان را در معرض خطر قرار ندهند.