امروز

جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۹:۱۶ قبل از ظهر

اختلاف میان مهاجران اقتصادی و مهاجران جنگی، دو عبارتی است که در واقع مشخص کننده خارجی های با ارزش و بی ارزش است.

 سیاستهای اروپا در جهان باعث شده است که بسیاری از مردم در جهان در گیر جنگ و آشوب شده و با ترک دارایی ها و منازل خود روبرو شوند و حالا باید منتظر تصمیم اروپا برای پذیرش خود باشند.

در هفته جاری، مجارستان اقدام به بستن مرزهای خود در برابر سیل پناهجویان بوسیله سیم های خاردار نمود. بستن راه های ورود به اروپا از سوی کشورهای شرق اروپا، نمایش متناقضی از سیاستمداران اروپایی است که همواره خود را حامی حقوق بشر می دانند، اما به نظر می رسد در حال حاضر انسانیت را فراموش کرده اند.

خانواده ها نیمه شب به مرزهای بسته رسیدند، نیروهای امنیتی جمعیت را عقب زد، جمعیتی که راه دشوار قاره اروپا و دریا را پیموده بودند تا آخرین امید خود برای رهایی از جنگ و آشوب را زنده نگه دارند، اما با پلیس ضد شورش و گاز اشک آور مواجه شدند.

اروپا درباره بحران پناهجویان به نحوی عمل می کند که گویا در طول تاریخ چنین تجربه ای را نداشته است. ۶۰ سال پیش، این قاره غرق در پناهجویانی بود که در اثر دو جنگ جهانی به دنبال محل امنی برای زندگی بودند. اما رژیم به ظاهر حامی حقوق بشر در قرن ۲۰ در امتحان نحوه برخورد و رفتار با پناهجویان مردود شده است.

ایورنا مک گوان یکی از مدیران سازمان عفو بین المللی در اروپا در گفتگو با Nation عنوان کرد:  مردم نباید در موقعیتی قرار بگیرند که مجبور به ترک همه دارایی های خود در کشورشان شوند، حال که با این شرابط مواجه شده اند نباید با خشونت مواجه شوند، آنها قبلا یکبار مرحله طاقت فرسای جنگ را پشت سر گذاشته اند. آنها باید از راه قانونی وارد کشورها شده و پناه بگیرند.

هر چند قوانین اتحادیه اروپا اجازه رفت و آمد آزاد را در مرزهای این اتحادیه صادر کرده است اما پناهجویان درگیر قوانین و محدودیت های قانون دوبلین هستند که پناهجویان را مجبور می سازد ابتدا ثبت نام کرده و سپس بعد از موافقت دولت ها وارد کشور شوند . البته این قانون برخی کشورهای استثا هم دارد. همین مسئله باعث شده تا سیاست های کشورهای اروپایی در قبال پناهجویان چندگانه باشد. از یک سو آلمان خواستار حضور بیشتر پناهجویان در این کشور هستند در حالی که کشورهای جبهه اروپا در برابر پناهجویان مثل مجارستان و یونان مانع از ورود و عبور پناهجویان می شود. روز سه شنبه، مجارستان اعلام کرد که مهاجران قبل از ورود به کشور باید انگشت نگاری شوند، و اعلام کرده پناهجویانی که غیر قانونی به کشور وارد شوند به سالهای زندان محکوم خواهند شد.

در حالی که مهاجران خواستار عبور از این کشورها را دارند،  این در حالی است که مقامات اروپایی در وهله اول سعی در جنایت کار نشان دادن مهاجران دارند. بنابراین نمی توان انتظار داشت که مهاجران بتوانند براحتی از مرز این کشورها عبور کنند یا در این کشورها ساکن شوند.

درحالیکه خانواده های پناهجو در مرزهای ورودی اروپا سرگردان هستند، روسای اتحادیه اروپا در جلسه خود در بروکسل اعلام کرده اند که تنها قادر به پذیرش ۱۲۰ هزار مهاجر هستند. این در حالی است که در حال حاضر بیش از ۳۸ هزار پناهجو در تلاش برای ورود به اروپا هستند.

مسئول سیاست های سازمان عفو بین الملل از اعضای اتحادیه اروپا خواسته است تا حداقل ظرف مدت دو سال آینده ظرفیت پذیرش پناهجویان به ۳۰۰ هزار نفر برسد و مرزهای اروپا برای ورود پناهجویان به کشورهای اروپایی گشوده شود.

وی همچنین اضافه می کند که در حال حاضر جهان باید پذیرای حدود ۱٫۳۸ میلیون پناهجو باشد.

ناتوانی اروپا در کنترل بحران پناهجویان نشان می دهد که در طی سال های اخیر سیاست های دموکراتیک و اجتماعی در این قاره جای خود را به سیاست های اقتصادی قطبی داده و اروپا را به شدت در برابر خارجی ها هراسان ساخته است. بحران مالی یوینان نشان دهنده از بین رفتن دموکراسی توسط قدرت بازار است، و بحران پناهجویان در اروپا نمایش دهنده از بین رفتن انسانیت و حقوق بشر در مرزهای این قاره است.

در حالی که تمرکز همه مردم بر موضوع هجوم مهاجران برای آمدن به اروپا جلب شده است، اتفاق ناگوارتری درباره مهاجران وارد شده به فرانسه در کمپ کاله در حال رخ دادن است. مهاجرانی از خاورمیانه، آفریقا و آسیا عاجزانه برای فرار از فقر و جنگ به اروپا پناه آورده اند. اما همدردی کمتری با آنها نسبت به پناهجویان سوری صورت می گیرد. آنها بعنوان مهاجران اقتصادی تلقی می شوند نه یک پناهجو.

اختلاف میان مهاجران اقتصادی و مهاجران جنگی، دو عبارتی است که در واقع مشخص کننده خارجی های با ارزش و بی ارزش است. این همان نقطه پست اروپا در مسایل اخلاقی و حقوق بشر است. جدا شدن رفتار سیاسی از دموکراسی و نابرابری اجتماعی در رفتارهای چند سال اخیر اروپا در قبال مهاجران خارجی کاملا واضح و مشخص است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی