امروز

جمعه, ۴ تیر , ۱۴۰۰

  ساعت

۱۵:۱۸ بعد از ظهر

تعدادی از مردم شریف و مهمان‌نواز جزیره قشم با هدف اشتغال‌زایی اقدام به تاسیس یک منطقه‌ی آزاد جدید در غرب جزیره کردند؛ آن‌ها هدف خود را از تاسیس منطقه آزاد جدید، اشتغال‌زایی، تولید ثروت و خوردن رانت اعلام کردند.

به گزارش سرویس خبری سال۱۴۰۰، یکی از موسسین این منطقه‌ی آزاد که نخواست نامش فاش شود، هدف دوم خود را رقابت با مناطق آزاد جبل‌علی، لنکاوی و منطقه آزاد قشم عنوان کرد.

وی افزود: فلسفه‌ی وجودی این منطقه‌ی آزاد، به‌جا آوردن آیین صله‌ی رحم و اشتغال‌زایی برای فامیلان و آشنایان دور و نزدیک است.  او ادامه داد: پرداخت حقوق و مزایای خارج از حساب، به مدیران متعدد به عنوان گردانندگان این مجموعه‌ی (احتمالاً)عظیم، بخشی از برنامه‌های ماست که بتوانیم همراه با نزدیکان و اقربا از رکود اقتصادی که کشور را فرا گرفته، به سلامت عبور کنیم.

او در بخشی از گفتگوی خود با خبرنگاران گفت: در حال حاضر ما بیشتر وقت‌مان را در حال بازدید از منطقه می‌گذرانیم و کلنگ برخی از پروژه‌های مورد نیاز مردم را به زمین می‌زنیم تا بذر امید در دل مردم کاشته شود. وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که پرسیده بود هزینه‌های جاری شما از چه راهی تامین می‌شود، گفت: تا زمانی که کارخانه‌های ما به کار نیفتاده‌اند، ناگزیر هستیم هزینه‌های جاری خود را از بیت‌المال برداشت کنیم؛ وی تبیین کرد: برداشت از بیت‌المال به چند طریق اعمال می‌شود، یکی بحث برداشت مستقیم است که مستقیما دست می‌کنیم توی خزانه و پول بر می‌داریم؛ دوم برداشت غیرمستقیم که با فروش املاک و مستغلات، ساختمان‌ها و اموال منطقه آزاد محقق می‌شود؛  و سوم ثروت خدادادی زمین و ساحل است که اگر بومیان منطقه با ما همراهی کنند، ان‌شاالله تماما به فروش خواهیم رساند و صرف هزینه‌های جاری منطقه آزاد خواهیم کرد. وی گفت: الگوی ما در بحث تولید ثروت، سازمان منطقه آزاد قشم است؛ او عملکرد منطقه آزاد قشم را در ۲۵سال گذشته مثبت ارزیابی کرد و به سایر مناطق آزاد دنیا نیز توصیه کرد از این منطقه‌ی آزاد الگو بگیرند تا (بلکه) دنیا از بحران اقتصادی نجات پیدا کند. وی در ادامه گفت: همان‌طور که می‌دانید ما  در غرب جزیره‌ی قشم از محرومیت شدیدی برخورداریم(!) و فرزندان‌مان علیرغم داشتن تحصیلات عالی دانشگاهی بی‌کار هستند، این دو موضوع مهم ما را بیش از هر چیزی به فکر واداشت که از این پتانسیل عظیم  به نحوی استفاده کنیم؛ این شد که به فکر یکی از دوستان رسید که در این بخش از جزیره اشتغال‌زایی ایجاد نماییم، وی افزود: ابتدا چند ایده‌ی کاریابی و اشتغال‌زایی از سوی دوستان مطرح شد که در این میان ایده‌ی تاسیس یک منطقه آزاد جدید، بهترین گزینه‌ای بود که روی میز قرار گرفت. وی با بیان این‌که ایده‌ی اولیه تاسیس منطقه آزاد غرب جزیره از این‌جا شکل گرفت، گفت: ما از دولت تدبیر و امید انتطار داریم به‌خاطر ایجاد اشتغال و تاسیس منطقه‌ی آزاد جدید به ما وام بدهد. وی در ارتباط با به‌کارگیری نیروهای بومی گفت: این مهم از اولولیت‌های اصلی ماست که بدون دادن قول و وعده، آن‌ها را در پست‌های مهم مدیریتی به‌کار می‌گماریم؛ وی تبیین کرد: روند به‌کارگیری مشاوران جوان نیز بسیار آسان‌تر از منطقه آزاد قشم صورت می‌گیرد، به طوری که مدیرعامل منطقه آزاد غرب جزیره، بدون معطلی حکم مشاوران بومی‌اش را می‌زند و آن‌ها را کنار دست خود می‌نشاند.

با این حال گزارش‌های میدانی خبرنگار ما حکایت از این دارد که برخی از مردم محلی، با تاسیس یک منطقه آزاد دیگر در قشم، مخالف هستند وهدف موسسین این منطقه آزاد جدید را (صرفاً) خوردن رانت اعلام کرده‌اند.

یکی از خبرنگاران از او پرسید که برنامه‌های آینده‌ی شما چیست؟ وی اظهار داشت: یکی از برنامه‌های آینده‌ی ما تولید ثروت در راستای تامین هزینه‌های سرسام‌آوری است که (احتمالا) مدیران نورچشمی بر ما تحمیل خواهند کرد؛ وی تبیین کرد: با توجه به تجربیاتی که از شیوه اداره مناطق آزاد کشور داریم، مدیران عزیز ما لاجرم باید همواره در سفر باشند و ما ناگزیریم علاوه بر حقوق کلانی که به آن‌ها پرداخت می‌نماییم هزینه‌های ایاب و ذهاب مکرر و هفتگی آن‌ها به تهران و شهرهای بزرگ کشور و اقصی نقاط جهان را نیز تامین کنیم.  وی با بیان این‌که هزینه‌ی مدیران ما به این‌جا ختم نخواهد شد گفت: از سوی دیگر بهترین خانه با امکانات کامل، ماشین‌ها و دستگاه‌های مجهز به نوآوری‌های روز دنیا و… نیز باید در اختیار آن‌ها بگذاریم تا مغزشان به‌کار بیفتد.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران(احتمالا معلوم‌الحال) که پرسیده بود: در شرایط  فعلی که محرومیت غرب جزیره و روستاهایش را کاملاْ فراگرفته، آیا بهتر نیست (حداقل) با کاهش هزینه‌های جاری، به فکر محرومیت‌زدایی از این منطقه‌ی آزاد جدید باشید؟

وی پاسخ داد: خیر!  اینجا ما هستیم که تصمیم می‌گیریم و هر نوع تصمیمی که از جانب ما اتخاذ می‌شود صرف‌نظر از درست یا غلط بودن آن، باید اجرا شود؛ وانگهی مسائلی مهم‌تر از محرومیت‌زدایی مناطق محروم وجود دارد، وی تبیین کرد: با توجه به تجربیاتی که ما از منطقه آزاد همسایه(!) کسب کرده‌ایم، بایستی ۲۵ سالی از تاسیس‌مان بگذرد تا تصمیم بگیریم به بحث محرومیت‌زدایی(!)، (آنهم) آیا ورود بکنیم یا نکنیم!

 پایان

روزنامه روزگار ما/ایرج اعتمادی: یکشنبه ۲۵ مهرماه۹۵

و هفته نامه ندای جزیره/ ۲۵ مهرماه ۹۵

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی