امروز

جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۸:۰۹ قبل از ظهر

امام جمعه اهل سنت قشم گفت : اعتیاد یکی از آسیبهای خطرناک اجتماعی است که متولیان امر باید با عوامل بروز این پدیده قاطعانه برخورد نمایند.

شیخ عبدالرحیم خطیبی در خطبه های نماز جمعه قشم بیان داشت : آسیب های اجتماعی اختلالاتی است که انسان با انجام آن هم به خود و اطرافیانش لطمه وارد می کند و نگاه  دین به آسیب های اجتماعی روشن است و موضع ما هم باید برای مقابله با آن شفاف باشد.

وی اعتیاد را یکی از آسیبهای خطرناک اجتماعی عنوان کرد و اظهار داشت : برخی  از ناهنجاری می تواند باعث به وجود آمدن اعتیاد  شود  و اعتیاد نیز به نوبه خود علت به وجود آمدن ناهنجاری های بعدی است .

شیخ خطیبی افزود : پدیده اعتیاد خطر ساز و جدی شده است و هر روز  با روش های نوین وبه شکل صنعتی که قابل تصور نیست عرضه می شود که برای مقابله با آن بصیرت و هوشیاری لازم است.

وی با انتقاد از برخی متولیان مبارزه با موارد مخدر ، تصریح کرد : متولیان امر که اماکن عرضه مواد مخدر را می  دانند چرا دست به کار نمی شوند و اقدام قاطعی انجام نمی دهند .

خطیب نماز جمعه اهل سنت قشم خاطر نشان کرد : بعضی افراد به صورت علنی  اقدام به فروش مواد مخدر می کنند و  انتظار مردم برخورد قاطعانه با فروشندگان و عرضه کنندگان مواد مخدر است.

امام جمعه اهل سنت قشم با بیان آیاتی از قرآن کریم بیان داشت : کسانی که تعالیم  دینی می آموزند وظیفه دارند تا به سوی قوم خود بیایند و آنها را از خطراتی که آنها را تهدید می کند دور کنند.

وی ادامه داد :انذار و تحذیر از وظایف پیامبران الهی است که آنها با همین وسیله بشریت را از خطرات و آسیب ها آگاهی می دادند.

شیخ خطیبی گفت : انسان موجودی اجتماعی است که هم باید خود را از آسیبها حفظ کند و هم برای علاج آن راهکار و اقدام داشته باشد و پیشگیری ، سالم سازی و ریشه یابی آسیبها از مسایل اساسی دین است .

وی با بیان اینکه طلاق ، فقر و خودکشی نمونه ای از آسیب های اجتماعی هستند تصریح کرد :   ضعف در حوزه ایمان و اخلاق یکی ریشه های آسیب های اجتماعی است زیرا اساس رفتار انسان به  ایمان و اخلاق  او بی می گردد.

خطیب نماز جمعه اهل سنت قشم ، افزود : نه تنها در در تشکیل خانواده و تربیت فرزندان بلکه در همه روابط اجتماعی  اساس و معیار باید دین داری و اخلاق باشد .

وی اختلالات فرهنگی و تربیتی  و وجود الگوهای غلط رفتاری در جامعه  را از دیگر عوامل آسیب های اجتماعی برشمرد و اظهار داشت : جوانان و نوجوانان برای تربیت نیازمند الگو خوب هستند و در حلقه اول والدین و پس از آن معلم و همسالان به عنوان الگوی تربیتی آنها  قرار می گیرند.

امام جمعه اهل سنت قشم گفت : نارسایی های فرهنگی از دیگر ریشه های آسیب های اجتماعی است و والدین و مدارس باید روش زندگی و تجربه خوب زندگی کردن را  قبل از تعلیم  دروس به دانش آموزان بیاموزند.

وی ادامه داد :جهل و نداشتن علم باعث می شود تا انسان در معرض آسیب قرار بگیرد لذا همه باید سعی کنند تا تعالیم دینی و دیگر معلومات نیازمند زندگی را یاد بگیرند تا سنگینی گناه را احساس کنند   .

شیخ خطیبی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه فرا رسیدن ماه ربیع الاول را به نماز گزاران تبریک گفت و بیان داشت : ربیع الاول ماه پیامبر اسلام است که علاوه بر تولد آن حضرت حوادثی مانند هجرت به مدینه منوره و بعثت و وفات ایشان نیز در این ماه به وقوع پیوسته است .

وی اضافه کرد : درخشش آفتاب اسلام از هجرت آغاز شد و باید برای بزرگداشت هفته وحدت و هجرت ایشان در مراسمات هفته وحدت حضور منسجم داشته باشیم .

 

امام جمعه اهل سنت قشم همچنین از برخی فشارها بر تجار و کسبه قشم گلایه کرد و خاطر نشان کرد :بعضی از تجار و کسبه از  فشارها و سختگیری هایی مسئولین گلایه دارند و اگر افرادی که کسب و کار حلال دارند حمایت نشوند این افراد به سوی مشاغل کاذب خواهند رفت و این خود زمینه ساز آسیب های اجتماعی خواهد شد.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی