امروز

پنجشنبه, ۱۴ اسفند , ۱۳۹۹

  ساعت

۲۲:۳۶ بعد از ظهر

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، رسانه در دنیای امروز نمی‌تواند صرفاً به فراگیر بودن خود ببالد بلکه رسانه‌های امروز به دنبال ارتباط‌های گروهی هستند در نتیجه طبیعی است که مخاطب خود را در گروه‌های سنی، جمعیتی و فرهنگی خاص جست‌وجو و تلاش کنند تا برنامه‌های خود را متناسب با دیدگاه‌ها، عقاید و فرهنگ آن مخاطبان به نمایش بگذارند.

امروزه بسیاری از نظام‌ها سعی دارند با در اختیار گرفتن و جهت‌دهی به آن‌ها در راستای تثبیت و پویایی خود یاری بجویند. بنابراین رسانه برای حضور همیشگی و در خور توجه نیاز به مخاطب و البته اعتماد او دارد. پوشش آنتن‌های رسانه و فراگیری آن هر قدر هم گسترده باشد اگر اعتماد مخاطبان را به همراه نداشته باشد بی‌تأثیر است. حالا این روزها اعتراض‌ها به رسانه‌های جریان اصلی به خصوص رسانه‌های غربی هر روز در بین عموم مردم و حتی دانشگاهیان بیش از پیش می‌شود. در همین زمینه ماه‌نامه خردنامه همشهری گفت‌وگویی را با مونا گامرا، استاد دانشگاه و کارشناس رسانه و ارتباطات از تونس و فاطو سرنیا، استاد ادبیات و علوم انسانی دانشگاه سنگال و از مسئولان وزارت فرهنگ و ارتباطات سنگال داشته است.

این افراد در کشورهای خود ضمن همکاری با رسانه‌های مختلف در حال تربیت نیروهای رسانه‌ای برای ایجاد تعادل در ارائه محتوا به جوانان آفریقا هستند. متن گفت‌و‌گوی مجله «خردنامه» با این استادان دانشگاهی از قاره‌ آفریقا را در ادامه می‌خوانید.

 

 

* چه شد که شما به عنوان استادان دانشگاهی و فعالان رسانه‌ای از آفریقا تصمیم گرفتید که در عرصه‌ روشنگری رسانه‌ای وارد شوید و مطالب مختلفی را در این عرصه تولید کنید؟

موناگامرا: در واقع من به مدت ۱۰ سال در زمینه‌ فرهنگ کار می‌کردم و الان بیشتر در زمینه زنان مسلمان متمرکز شده‌ام؛ زنانی که پایبند به اصول اسلامی هستند و من تلاش دارم در این زمینه کارهایی را صورت دهم. من در کشوری زندگی می‌کنم و با وجود این که گفته می‌شود کشوری لائیک است اما من دارم برای حجاب زنان مبارزه می‌کنم و کسانی هستند که تفاوت‌ها را نمی‌پسندند اما خودشان را دموکرات معرفی می‌کنند. من می‌خواهم به دنیا بگویم که زنی هستم پایبند به اصول و در کنار آن حجاب خود را نیز مراعات می‌کنم و در زمینه شغل و امور خانواده و تربیت کودکان نیز فعال هستم.

فاطوسرنیا: ما در حوزه‌ آموزشی سنگان اولاً فرهنگ آبا و اجدادی خودمان را آموزش می‌دهیم چرا که آنچه با آن مواجه می‌شویم فرهنگ استعماری است. از شخصیت‌های مهم و تاثیر گذار سنگال شخصی بود به نام «سدار سینگار» که در دوره‌ای رئیس جمهور سنگال نیز بوده است. او به عنوان ادیبی مشهود و در عین حال نویسنده، سنت و ادبیات منطقه را زنده کرد و کشور را به سنت‌های اصلی خود کشاند. این رئیس جمهور جهت‌گیری درست را به ما نشان داد.

 

* شما از پایبندی به اصول و سنت‌ها صحبت کردید. در جامعه‌ کنونی انواع مختلف تفکرات اسلامی وجود دارد و کار به جایی رسیده است که برخی تفکرات تکفیری هم قدرت گرفته‌اند. مبانی عقلی شکل‌گیری این گونه تفکرات و جنایت‌ها در کجاست؟

موناگامرا: داعش فرقه‌ای است که توسط وهابیت تشکیل شد و سازمانی تروریستی است که از جوانان سوء استفاده ابزاری می‌کند. همچنین آن‌ها از لحاظ فکری سلاحی ندارند و در این زمینه ضعیف هستند و تنها از راه شست‌وشوی مغزی به اهداف خود دست پیدا می‌کنند. این مشکل در کشورهایی همچون مغرب و الجزایر بسیار گسترده شده است و جوانانی که درک درستی از اسلام ندارند در دام این‌ها افتاده‌اند و شست و شوی مغزی می‌شوند تا به اقدامات جنون‌آمیز دست بزنند. این جوانان فکر می‌کنند جهاد بهترین کار برای اسلام است در حالی که همان طور که پیامبر فرمودند جهاد واقعی، جهاد با نفس است.

انسان باید از خود شروع و بر نفس خود غلبه کند و باید به شر و بدی درونی غلبه پیدا کند. ما باید احترام گذاشتن به دیگران را در دستور کار قرار دهیم و فلسفه‌ اسلام و احکام اسلامی را بررسی کنیم چون خدا می‌خواهد با این احکام، بشری متعادل ایجاد کند. انسانی که با این احکام آشتی کند انسانی متوازن است که به دیگران احترام می‌گذارد اما رسانه‌ها در این عرصه اشتباهات بزرگی کرده‌اند و این احکام را به درستی منتقل نمی‌کنند تفکر در رسانه‌ها محدود شده است و رسانه‌ها با غفلتشان داعش پروری می‌کنند.

 

فاطوسرنیا: مشکلی که در کشورهای شمال آفریقا وجود دارد این است که ما شاهد جهل نسبت به اسلام واقعی هستیم و این مشکل به دلیل وجود افرادی است که به ما حکمرانی می‌کنند چرا که دنباله رو آمریکا هستند و افرادی که راه آزادی و حقیقت را انتخاب می‌کنند کم‌اند. همچنین حکمرانان ما افراد فاسدی هستند که خود را پشت سر این تصمیم گیرندگان مخفی می‌کنند. داعش اسرائیل را به عنوان دشمن تلقی نمی‌کند. زمانی که اسرائیل حملاتی را انجام داد و از رهبر داعش در مورد این حملات پرسیده شد، او گفت خدا فرموده اسرائیل دشمن ما نیست و دشمن واقعی ما از شیعیان است. این یکی از بزرگت‌ترین دلایل دروغگویی آن‌ها و اتحاد با صهیونیست است.

 رسانه‌های جریان اصلی به دنبال این هستند که مردم در مسیری فکر کنند که آنها می‌خواهند اما امروزه مردم اطلاعات خودشان را از دوستانشان و در شبکه‌های اجتماعی به دست می‌آورند

مونا گامرا: اسلام مذهب انصاف و رستگاری و عدالت است. ارزش‌های اسلامی مخالف امپریالیسم است و ما در مرحله اول باید این را در ک و سپس و به دنیا تفهیم کنیم کنیم. من یک انتقاد سازنده دارم. در این زمینه باید از طریق فرهنگ و از طریق یادگیری زبان‌ها نسبت به دنیا گشایش پیدا کنیم. رسانه‌ها باید به چند زبان فعال باشند و خبرنگاران آن‌ها باید با مردم دیگر کشورها با زبان خود آنها ارتباط برقرار کنند. همیشه راه خیز و شر وجود دارد و ما باید بدانیم برایمان مزاحمت‌هایی ایجاد می‌کند. ما باید از این فرصت استفاده کنیم تا به دشمنان این عرصه آسیب بزنیم. همچنین ما در مقابل آن‌ها باید مستقل باشیم و نباید ناامید شویم چرا که ما در اردوگاه واقعیت قرار داریم.

توصیه‌ دیگری هم دارم. برای این که منطقی باشیم باید استراتژی ارتباطات را دنبال کنیم. برای این که منطقی باشیم باید برخی از مقاهیم را مثل آزادی، مدرنیته، آزادی زن و … را تعریف کنیم. مثلاً بگوییم آیا زن مدرن، زنی است که مثل اروپاییان لباس می‌پوشد و هرچه که بخواهد انجام می‌دهد؟ باید آزادی را به افراد توضیح داد. مثلاً ارزیابی من از زنان ایران این است که زنان ایرانی زنان آزادی هستند چون از لحاظ فکری آزاد هستند. برای این که همه‌ ما روی یک موج قرار بگیریم باید این واژه‌ها را تعریف کنیم. باید به افراد گفت که آزادی، هرزگی نیست و آزادی بیان هرگز و هیچ کجا صد درصدی نبوده است. ما باید به دنبال قانون‌مند کردن آزادی باشیم زیرا با قانون‌مند کردن آزادی از آن حمایت کرده‌ایم.

فاطوسرنیا: عموم مردم وارد تفکرات بوکوحرام نشده‌اند و فقط از طریق رسانه‌ها اطلاعات خودشان را از آن‌ها به دست می‌آورند و ما باید واقعیت آن‌ها را به مردم نشان دهیم. باید بگویم که رسانه‌ها ما را گمراه می‌کنند که پشت این مسئله نقشه‌ای شیطانی است که می‌خواهد جلوی این پیام واقعی را بگیرد زیرا این پیام مزاحم آن‌هاست و در واقع آمریکا و اسرائیل به دنبال ساختن چهره‌ای دروغین از اسلام هستند و قصد دارند که نشان دهند اسلام، داعش و بوکوحرام است. در حالی که داعش و بوکوحرام محصولی از سرویس‌های مخفی عربستان سعودی هستند و آمریکا و اسرائیل آن‌ها را هدایت می‌کنند. پشت همه‌ این‌ها نقشه‌ای شیطانی است که می‌خواهند اسلام را با مسلمانان نابود کنند و در واقع این توطئه‌ای علیه پیام واقعی است.

 

* بیایید قدری نگاه رسانه‌ای تری به ماجرا داشته باشیم. رسانه‌های جریان اصلی سعی می‌کنند ما را در بایکوت کنند. ما چه جایگاهی در این شرایط داریم؟ آیا رسانه‌های مستقل ما را به جایی رسانده‌اند؟ اگر این رسانه‌های مستقل نباشند چه می‌شود؟ مردم عادی چه جایگاهی در این رسانه‌ها دارند؟

موناگامرا: من به رسانه‌های مستقل اعتقاد بیشتری دارم. اگر می‌خواهیم در رسانه‌های جریان اصلی کار کنیم باید از عقاید خودمان هم بگذریم و آن‌ها را به فراموشی بسپاریم و همچنین چشم‌های خود را بر واقعیات دنیا و همچنین چشم‌های خود را بر واقعیات دنیا ببندیم. اگر عضو آنها شدیم باید آن‌گونه بنویسیم و بسازیم که خوشایند مسئولان آن رسانه‌ها باشد. مردم خود را سیاسی نمی‌دانند و به رسانه‌های مستقل علاقه‌ بسیاری دارند و خود را درگیر بازی‌های سیاسی نمی‌کنند. آن‌ها باچنین شبکه‌هایی رابطه خوبی دارند و این مسئله پتانسیلی برای ما ایجاد می‌کند که بتوانیم واقعیت‌ها را به مردم عادی دنیا برسانیم. مردم دنیا می‌خواهند که این واقعیات را بشنوند اما رسانه‌ها نمی‌گذارند.

 

فاطوسرنیا: رسانه‌های جریال اصلی به دنبال این هستند که مردم در مسیری فکر کنند که آن‌ها می‌خواهند اما امروز تفاوت‌هایی به وجود آمده است؛ تفاوت‌هایی در ذهن و فکر مردم. آن‌ها دیگر در این زمان رسانه‌های جریان اصلی را تماشا نمی‌کنند و به آن‌ها اعتماد ندارند. آن‌ها اطلاعات خودشان را از دوستانشان و در شبکه‌های اجتماعی به دست می‌آورند. مردم دنیا دیگر مانند گذشته به راحتی شست و شوی مغزی نمی‌شوند.

همه‌ شبکه‌های تلویزیونی جریان اصلی دنیا از بی‌بی‌سی تا سی‌بی‌اس همه در روز یازدهم سپتامبر در یک زاویه حضور پیدا می‌کنند که بتوانند تصویری دقیق از لحظه‌ برخورد هواپیما با ساختمان ثبت کنند تصویری که حتی جهت دوربین نیز در آن بسیار دقت شده بود و همه شبکه‌ها همزمان در لحظه‌ برخورد به شکل زنده آن را نمایش دادند و این نشان از اطلاع همه‌ آنها از این اتفاق بود. آن‌ها حتی هیچ تأخیری هم برای پخش این تصویر نداشتند و روزهای بعد هم بارها و بارها این تصاویر را نمایش دادند و این شد که بسیاری از مردم این اتفاق را که از طرف تروریست‌ها تصویر شده بود باور کردند.                                          

* در پایان اگر نکته‌ای هست بفرمایید.

موناگامرا: خوشحالم که در ایران بودم و ایران را به عنوان کشوری قدرتمند دیدم. با وجود دروغ‌های زیادی که رسانه‌ها در مورد ایران می‌گویند من به دنبال واقعیت هستم و در مورد ایران و ایرانیان دچار تحیر شده‌ام چون با وجود تحریم‌ها، پیشرفت بسیاری در کشور وجود دارد. من در بازدید از کتابخانه‌ ملی متوجه احترامی شدم که به کتاب گذاشته می‌شود. این شاخص مهمی است و از طرفی احترامی که به زنان در جامعه و فرهنگ ایران گذاشته می‌شود شاخص و نشانه‌ پیشرفت یک کشور است. من متوجه شدم کشور ایران، کشور پیشرفته‌ای است. در واقع بر خلاف آن چیزی که در کشور من و در دنیا گفته می‌شود آینده در کشور ایران رشد می‌کند زیرا ما با بحران واقعی اخلاقی در دنیا مواجه هستیم.

بنابراین، ما باید دنیا را با مسئله‌ اخلاق بازسازی کنیم و این‌جاست که نقش اسلام واقعی نقش بارزی است. من به عنوان یک شیعه صحبت می‌کنم اما سنی واقعی هم کسی است که پیام اهل بیت را دریافت کرده است و اگر می‌خواهیم دنیا را با اخلاق آشتی بدهیم باید سراغ منابع واقعی برویم. اما آن چیزی که برای من سؤال بود این است که زنانی در ایران هستند که چادر نمی‌پوشند و با وجود همه‌ عشق و علاقه‌ای که به زن ایرانی دارم می‌خواهم بگویم که به حجاب خود مغرور باشید و مباهات بورزید و گوش به زنگ دروغ‌هایی که از خارج می‌آید نباشید.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی