امروز

دوشنبه, ۵ فروردین , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۵:۴۹ قبل از ظهر

در گذشته ای نه چندان دور که آب شرین کن وجود نداشت و خانه ها با سنگ و گل احداث شده بود  مردم قشم  منتظر بارانی بودند تا برکه ها برای آب آشامیدن و چاه ها برای مصارف خانگی و کشاورزی پرآب شوند ، اما با ساخت آب شرینکن برکه بی بی هم به خاطره تبدیل شد  و همان مردم نگرانند که آب باران کسب و کارشان را با خود نبرد.

بارندگی دو روز قبل در شهرهای قشم و درگهان  که مدت زمانش به دو ساعت هم نرسید باعث شد تا  بازار قدیم قشم و مجتمع های جدید شهر درگهان به زیر آب برود و کام کسبه و بازاریان این دو شهر تلخ شود هر چند که این مشکل در سالهای قبل هم تکرار شده بود اما تا کنون برای رفع آن از سوی متولیان اقدامی صورت نگرفته است.

اما سرازیر شدن سیلاب به مراکز تجاری قشم و درگهان واکنش های متفاوتی را از سوی مردم  به همراه داشت .

کاربری در فضای مجازی نوشته : خدا رحم کرد دو شبانه روز بارون نیومد و گرنه کل زندگی مردم زیر آب فرو می رفت  ، این چه مدیریتی است ؟؟؟!!!!! واقعاً بایستی تاسف خورد.

شهروندی نوشته :ما نمیتوانیم کشور خود را با دنیا مقایسه کنیم ما اصلا کَپَر نشین جزیره قشم ولی با این درامد میلیاردی  و تیلیاردی  … ایا این حق ما هست که همه جا فاضلاب زیرزمین باشه ولی برای ما با یه بارون فاضلاب تو شهر و خونه و مغازه مردم اونم با دو ساعت بارون؟

قشموندی در پاسخ نوشته است : چرا نمیشه مشکل را حل کرد ؟ خوب هم میشه ، یکبار برای همیشه باید مشکل حل بشه ، کانال بکشن ، مسیر نیست ، خانه ها بخرند تو شهرکها خانه براشون درست کنند . چطور همه شهرها میشه ، یک اتوبان میکشن ، کل خانه های مسیر میخرند ، فقط قشم نمیشه ؟!!! چرا ؟ مردم و مغازه داران تا کی باید خسارت بدن ؟!!

یک فعال فضای مجازی نوشته : قشم توان یک ساعت بارندگی ندارد ! امیدها به شروع بارندگی وصفای شهربود ! اما ظاهرا خداوند حکمتی را می بیند که بندگانش نمی بینند !  یک ساعت بارندگی درقشم تمام اقدامات سازمانهای خدماتی قشم وسازمان منطقه آزادقشم را به چالش کشید ! نبود ساختار مهندسی مناسب ودفع آبهای سطحی شهررابه دریای متلاطم وغیر قابل کنترل تبدیل کرد !بازارقدیم قشم که با شروع بارندگی به زیر آب فرومی رفت اینبار نیز از سیلاب درامان نماند !مسئولین متولی خدمات شهری در برخورد بااین پدیده تاکنون عاجز مانده اند !دراین وانفسای رکود اقتصادی وهزاران مشکل تل انبار شده بر گرده مردمی که نه راه پس دارند نه پیش ، خسارات زیادی به آنان واردشده است،افرادی که آینده نگربودند و سرمایه شان را بیمه نموده بودند که دست به دامان بیمه می شوند وریال آخرخساراتشان راازبیمه دریافت خواهند نمود ، اما بحث برسر آن دسته ازشهروندانی است که هیج گونه پوشش بیمه ای نداشتند ، وخسارات زیادی به آنان وارد شده است ودرآینده هم درمعرض این آسیبها هستند ، تاکی باید چوب بی تدبیری های مقامات مسئول را بخورند ؟! آیا وقت آن نرسیده است مسئولین اجرایی ذیربط با اقدامات میدانی به هنگام بروز سوانح درسطح شهر حضور پیدا کنند و ازنزدیک با نقاط حادثه خیز آشنا ودراین خصوص با کارشناسان خبره جهت رفع معضل رایزنی واقدامات عملی لازم صورت دهند؟! تاخیر دراین امر جفای در حق مردم است .

اما با توجه به دو مدیریتی بودن امور شهری قشم و درگهان در این بین برخی به دنبال مقصر کردن شهرداری و یا سازمان منطقه آزاد هستند و به این استدلال می کنند که هزینه ها و عوارض در قشم و درگهان توسط سازمان منطقه آزاد دریافت می شود و این سازمان باید جوابگوی مشکلات شهری باشد ، برخی هم با بیان اینکه این مشکلات مربوط به بافت قدیم می باشد به دنبال مقصر نشان دادن شهرداری  و  ساخت و ساز غیر اصولی هستند.

و در این بین بحث داغ دوگانگی مدیریت در قشم آغاز می شود، کاربری در پاسخ به این موضوع این گونه نوشته است : دوگانگی مدیریت شهری مقوله ای بس اسف بار وتاسف برانگیز است ! اینجاست که درمیابیم تا حادثه ای ومعضلی گریبان شهر وشهروندان رانگیرد مسئولان بار مسئولیتشان سنگین تراز پیش میشود ! سالهاست بحث خدمات شهر وسایر خدمات مرتبط با شهرداری قشم از این سازمان مردمی گرفته شده است وسازمان منطقه آزاد قشم خودرا صاحب تمام وکمال شهرمی داند ، به نظر اینجاست که دو کدخدا دریک ده نمی گنجد!

بارش باران این رحمت الهی هر چند  در سالهای اخیر کاهش یافته  اما قشمی ها یادشان می آید که در گذشته ای نه چندان دور بارش باران در طول فصل زمستان در چند روز پیاپی ادامه داشت و مردم قشم شاهد این نابسامانی ها نبودند. در گذشته  سیلابها به سمت برکه های آب شرب و اراضی کشاورزی  هدایت می شدند  ، بعدها سدی هم برای استفاده از آب باران احداث شد ، اما در سالهای بعد به دنبال پیشرفت شهرکهای مسکونی  مسیرهای هدایت آب و کانالهای احداث شده تخریب و سد مذکور هم با نخاله ساختمانی پر شده است.

ساخت و ساز و پیشرفت بافت شهری از یکی سو و احداث بلوار خلیج فارس باعث شده تا بخشی از  آبهای سطحی به سمت بازار قدیم  و محله چابهار سرازیر شود و هر ساله خسارتهای زیادی را برای بازاریان به همراه داشته باشد.

اما این قصه در شهر درگهان نیز با فروش و پر کردن ساحل و ساخت و ساز مجتمع های تجاری و بلوار تکرار شده است و متاسفانه بجای اینکه مسئولین مربوطه پاسخگو باشند راه حل را ساخت دوباره بافت قدیم  براساس نقشه های معماری و مهندسی اعلام کرده اند ، و جالب اینجاست که مشکل به وجود آمده در مورد مجتمع های تجاری است که در چند سال اخیر احداث شده است.

لذا وقت آن رسیده تا سازمان منطقه آزاد قشم و شوراهای اسلامی به دور از مباحث دو گانگی مدیریتی  در مورد مشکلات و معضلات شهری به راه حل واحد رسیده  و مردم  را از این بلاتکلیفی خارج سازند.

 

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=28818
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی