امروز

جمعه, ۲ آبان , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۲:۴۶ بعد از ظهر

واژه “آلودگی هوا” عبارتی تکراری در این روزهای سرد زمستانی است که فارغ از مدیر یا کارگر همه را درگیر خورد کرده است؛ پدیده ای که بدست بشر بوجود آمده حالا امکان برطرف کردنش سخت شده است.

کودکان این روزهای کشورمان میراثدار این میراث گذشتگان هستند.میراثی که نه تنها دستاورد خوشایندی برای نسل آینده کشورمان ندارد بلکه از همین حالا نیز گریبانشان را گرفته است.

شاید بتوان گفت که کودکان کلان شهرهای تهران، بندعباس، اصفهان، شیراز، کرج و … علی رغم داشتن تمام امکانات، متاسفانه از نعمت “هوای پاک” برخوردار نیستندو این یعنی آتش زیرخاکستر برای سلامتی فرزندانمان.

دراین میان شاید حال و هوای سیاه چهره های بندری به دلیل وجود آلودگی هوا ناشی از فعالیت صنایع غرب بندرعباس بهتراز تهران بزرگ نباشد.

جای خالی علت الودگی هوای بندر عباس را دقیقا ضرب المثل “کوزه گر از کوزه آب می خورد” پُر می کند.این موضوع مورد تایید مسئولان هم هست.معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور که چندی پیش به هرمزگان سفر کرده بود در گفته هایش به وضعیت آلودگی هوا غرب بندرعباس اشاره کرد و گفت:طرح های تولید گاز در کشور طی سال های گذشته با تاخیر مواجه بوده که موجب شده امکان توزیع گاز برای صنایع وجود نداشته باشد و صنایع از سوخت های آلاینده ای همچون مازوت استفاده می کنند و تا زمانی که طرح های استفاده از گاز تکمیل نشود در این زمینه با مشکلاتی مواجه خواهیم بود.

مازوت باعث اﯾﺠﺎد اﻟﻮدﮔﯽ ﮔﻮﮔﺮد ﮐﻪ ﻧﻮعی آﻟﻮدﮔﯽ ﺧﻄﺮﻧﺎک اﺳﺖ می شودو البته ﺑﺮ آب، ﺧﺎک و ﺑﺮ روی ﺳﻼﻣﺖ اﻧﺴﺎن ﻧﯿﺰ ﺗﺎﺛﯿﺮﺳﻮء ﻣﯽ ﮔﺬارد.گاز آلاینده حاصل از سوخت مازوت در شکل‌های مختلف روی درختان تاثیر می گذارد و فتوسنتز گیاهان را مختل می‌کند.

حال در روزهایی که خبرهای روزنامه ها، تلویزیون و حتی رادیو به انسان هایی که خود سرونشت خود را رقم می زنند هشدار آلودگی هوا را می دهد فقط جای این سوال باقی است که سیاه چهره های بندری چه زمانی از  موهبت الهی”اکسیژن و هوای پاک” بهره مند خواهند شد؟

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی