امروز

شنبه, ۲۶ آبان , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۹:۳۳ بعد از ظهر

احمد حبیبی قائم مقام و عضو موظف هیات مدیره سازمان حدود دو هفته قبل (۱۶بهمن) با نوشتن نامه ای هشت صفحه ای به مومنی مدیرعامل منطقه آزاد قشم به وی درباره خطر فروپاشی و ورشکستگی سازمان منطقه آزاد هشدار داد.

از آنجایی که وی رونوشت هایی از این نامه را برای دیگر مسوولان استان و کشور هم ارسال کرده، در نامه خود از آنچه پشت درهای بسته این سازمان گذشته است را به طور مفصل شرح داده است.

خبر هرمزگان که اواخر هفته گذشته بخش هایی از این نامه را برای اولین منتشر کرد، مهمترین بخش های این نامه را به صورت اختصاصی به همراه تصویرهای متن کامل آن منتشر می کند.

جناب آقای مهندس مومنی

مدیرعامل محترم سازمان منطقه آزاد قشم

با سلام و حمد خداوند متعال و آرزوی توفیق خدمت با عنایت به اینکه حضرتعالی از تاریخ سوم مرداد ۹۵ بیش از گذشت شش ماه جلسه هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم بدون هیچ دلیل منطقی و قانونی تشکیل نداده اید، برابر ماده (۱۴) اساسنامه سازمان منطقه آزاد قشم حداقل ماهی یکبار بنا به دعوت مدیرعامل باید جلسات هیات مدیره تشکیل گردد و علی الرغم تذکرات دبیر محترم شورایعالی مناطق آزاد جناب آقای دکتر ترکان طی نامه شماره ۳۶۱۴/۲۰/۹۵۲ مورخ ۱۶ آذر ۹۵ و ۳۲۳۷/۱۰/۹۵۲ مورخ ۱۶ آبان ۹۵ تاکید معاون اول ریاست محترم جمهور جناب آقای دکتر جهانگیری طی نامه شماره ۹۳۸۱۸ مورخ هشتم آبان ۹۵ و درخواست مورخه ۳۵۱۵/۲۰/۹۵۲، نهم آبان ۹۵ اعضای محترم هیات مدیره و پیگیری نمایندگان محترم مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی تن به اجرای قانون تاکنون نداده اید که عملا مرتکب تخلف شده اید و قطعاً یکی از بندهای حسابرسی و بازرسی قانونی در سال ۱۳۹۵ خواهد بود و هرگونه اقدامی در سازمان منوط به تشکیل جلسات هیات مدیره می باشد که عملا با عدم تشکیل جلسه بلاتکلیفی عمومی و رکود فعالیتها و بی اعتمادی سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی و سرگردانی مردم را موجب می شود.

مدیر عامل عزیز

از اردیبهشت ماه امسال که بنده از مسئولیت معاونت توسعه و مدیریت بر اساس خواست و حکم جنابعالی آزاد شدم، علی الرغم مراجعه مکرر خبرنگاران، روزنامه نگاران و اصحاب رسانه حاضر نشدم هیچ مصاحبه ای در جهت تضعیف جنابعالی داشته باشم و فقط اعلام کردم انتخاب معاون از اختیارات هر مدیرعاملی می باشد و خوشحالم که این بار از دوشم برداشته شد. در این مدت ۹ ماه یک کلام علیه حضرتعالی در مجالس سخنرانی نکردم زیرا معتقدم باید نماینده عالی دولت تدبیر و امید در منطقه تقویت شود ولی امروز با شرایط پیش آمده اگر همین وضع ادامه یابد سازمان بسوی فروپاشی، ورشکستگی و تعطیلی پیش خواهد رفت و بیش از این سکوت را جایز ندانستم و وظیفه خود می دانم مطالبی را بعرض جنابعالی برسانم هرچند خوشایند شما نباشد، لذا پیشاپیش عذرم را بپذیرید.

بنده معتقدم مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره سازمان مناطق آزاد کشور باید جهانی فکر کنند، ملی سخن بگویند، منطقه ای عمل نمایند تا بتوانند در انجام وظایف و رسالت سازمان موفق باشند.

همانگونه که مستحضر هستید مردم ایران اسلامی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی در ۲۴ خرداد سال ۹۲ حماسه ای دیگر آفریدند و عقلانیت، اعتدال و تدبیر بر افراط و تفریط و احساس پیروز شد. من بشدت از افراط و تفریط بیزار و متنفرم و اعتقاد دارم:

رهرو آن نیست گهی تند و گهی خسته رود رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود

بد نیست بدانید در انتخابات ریاست محترم جمهوری کل آراء مأخوذه بالغ بر ۳۶،۷۰۴،۱۵۶ رأی بوده که ۷۲٫۷ درصد مردم ایران مشارکت نمودند که از این آراء ۱۸،۶۱۳،۳۲۹ رأی معادل ۵۰٫۷۱ درصد رئیس جمهور اندیشمند و حقوقدان به خود اختصاص داد.

جناب آقای مومنی

در استان هرمزگان با توجه به فضا و جو سیاسی حاکم کسی جرأت تشکیل ستاد انتخاباتی برای آقای دکتر روحانی نداشت ولی جوانان هرمزگان و مردم غیور خطه نیلگون خلیج فارس و دریادلان این مرز و بوم عاشقانه حضور یافتند و جهت تشکیل ستاد انتخاباتی در مرکز استان و شهرستانها همت گماردند و کسانی مانند دکتر جانباز رضا برومند (عضو فعلی هیات مدیره سازمان) بعنوان معاون ستاد انتخاباتی دکتر روحانی و بنده و سایر دوستان به شهرستانها مسافرت و در ایام تبلیغات با حضور جناب آقای دکتر ترکان در استان هرمزگان شبانه روز تلاش کردند تا از سایر نقاط کشور عقب نیفتند و بحمداله در استان هرمزگان شور انتخابات داغ شد و ساحل نشینان خلیج فارس ۷۸۶،۹۰۵ رأی به صندوقهای انتخابات ریختند که مشارکت آنان ۷۷٫۲ درصد یعنی ۴٫۵ درصد بیشتر از میانگین کل کشور مردم هرمزگان مشارکت نمودند که از این آراء ۴۱۴،۴۴۴ رأی برابر با ۵۴٫۵ درصد یعنی ۳٫۷۹ درصد از مجموع کل آراء کشور (۷۱/۵۰ درصد) دکتر روحانی، در هرمزگان بیشتر کسب نمودند یعنی کل آراء استان که در سرنوشت انتخابات اثر داشت ۲٫۳ درصد بود.

جناب آقای مومنی عزیر

اگر دکتر روحانی کمتر از یک درصد (۰٫۷۳ صدم درصد) رأی کسب می کرد رأی ایشان کمتر از ۵۰ درصد می شد و انتخابات به دور دوم کشیده می شد، نمی دانم در دور دوم انتخابات به چه سرنوشتی دچار می شد لذا تصدیق میفرمایید حضور پررنگ مردم هرمزگان در سرنوشت انتخابات و پیروزی دکتر روحانی بی تاثیر نبوده است؛ اگر امروز جنابعالی و بنده مسئولیتی در سازمان منطقه آزاد قشم نصیبمان شده است مدیون تلاشهای مردم ایران و فرزندان هرمزگان هستیم؛ بی اعتنایی و بی توجهی به نیروهای خدوم، پاکدست و صادق و دلسوز این استان جایز نیست.

آمار و بررسیها نشان می دهد در دولت یازدهم علی الرغم شعارهای مطرح شده چندان بهایی به فرزندان این مرز و بوم نداده اند، باید بگویم ما مردم هرمزگان مردم نجیبی هستیم و چوب نجابتمان می خوریم. در این دولت نه تنها شما وزیری، معاون وزیری، مدیرکل وزارتخانه ای یا رئیس دفتر وزیری از فرزندان هرمزگان نمی بینید بلکه از بکارگیری کارمندان ساده هرمزگانی هم در وزارتخانه ها محرومیم. بنده اعتقادی به بومی گرایی محض ندارم بلکه معتقدم در مدیریتها باید بین مدیران بومی و غیربومی رفاقت ایجاد کنیم نه شقاوت، در هر کجا مسئولیتی داشتم همیشه بین نیروهای بومی و غیربومی تعادلی حفظ می کردم. زمانیکه در سمت معاونت توسعه و مدیریت سازمان منطقه آزاد قشم خدمت می کردم دو نفر از مدیرانم بومی و دو نفر غیر بومی بودند و سعی کردم به اعتقادم که باید جهانی فکر کرد، ملی سخن گفت و منطقه ای عمل کرد عملاً نشان دهم، ما از دولت انتظار نداریم که حتما مسئولین ما بومی باشند بلکه می خواهیم از ظرفیت و توان و تخصص نیروهای بومی استان هرمزگان در این استان و سایر استانهای کشور و وزارتخانه ها استفاده کنند.

جای بسی تاسف است که شایعه کرده اند حضرتعالی فرموده بودید من با هیات مدیره بومی کار نمیکنم و جلسه تشکیل نمی دهم، بد نیست بدانید جناب آقای دکتر جادری استاندار معزز هرمزگان که استانی را مدیریت می کند فقط یک نفر نیروی غیر بومی با خودشان به استانداری آورده اند و حتی معاونین او از فرزندان هرمزگانند یا افراد با سابقه غیربومی که در استان بودند استفاده کرده است.

ولی از روز حضور جنابعالی در سازمان منطقه آزاد قشم بیش از یک اتوبوس معاون، مدیر و حتی در حد کارمند ساده و حراستی و راننده آموزش عالی به همراه آورده اید که اگر لازم شد حاضرم لیست آنان را تقدیم نمایم و من این مدیریت را به مدیران اتوبوسی تعبیر می نمایم، البته مدیران اتوبوسی جنابعالی غیر از یک اتوبوس و مینی بوس نیروهایی است که در شرکت سرمایه گذاری و توسعه قشم و فرودگاه قشم حضور پیدا کرده اند.

اگر حضرتعالی از عضویت نیروهای بومی و ماندگار استان در هیات مدیره مخالف هستید و به فرمایش معاون اول توقع مردم هرمزگان در عضویت نیروهای بومی در هیات مدیره خواسته زیادی از دولت نیست، مردم استان ما از این محبت دولت هم چشم پوشی و صرف نظر می کنند. لطفاً پیگیری و تلاش نمایید تا نیروهای غیر بومی همدل، هماهنگ و همراه خودتان که معرفی فرموده اید منصوب گردند، شک ندارم که شما بحمداله توان و قدرت لغو احکام را دارید ولی ایکاش اگر اعضای هیات مدیره منصوب شده مورد نظر شما نبودند افراد دیگری از نیروهای بومی استان معرفی می کردید ما هم حمایت و کمک می کردیم، البته یقین دارم نظر ریاست محترم جمهور، معاون اول ایشان و دبیر محترم شورایعالی مناطق آزاد جناب آقای دکتر ترکان خلاف نظر و عملکرد جنابعالی است، بطوریکه با همت جناب آقای دکتر ترکان امروز مدیران عامل پنج منطقه آزاد کشور بجز قشم و کیش از نیروهای ماندگار و بومی همان منطقه هستند، جا دارد در انتصاب سه نفر از اعضای هیئت مدیره بومی منطقه آزاد قشم از محبتها و زحمات رئیس جمهور محبوب، با کفایت، و دانشمند و هیات وزیران پرتلاش و حمایت قاطع جناب آقای دکتر ترکان و معاونین دلسوز ایشان که زحمات زیادی متقبل شدند و دلسوزانه تلاش نمودند تشکر نمائیم، گرچه مردم هرمزگان بر این امر واقفند و صمیمانه قدردان محبتهای این بزرگواران هستند؛ اگر می دانستیم با این انتصاب اینقدر برای جناب آقای دکتر ترکان زحمت و هزینه درست می کنیم خدا گواه می گیرم حاضر به پذیرش این مسئولیت نمی شدیم. هم اکنون نیز اگر ایشان صلاح بدانند آماده ایم هر سه نفرمان استعفای خود را از عضویت هیات مدیره قشم تقدیمشان کنیم تا بیش از این به زحمت نیفتند و شاهد اینهمه فشار بر این بزرگوار نباشیم زیرا جایگاه و اعتبار او برای ما مردم هرمزگان فراتر از این بحثها است.

جناب آقای مومنی عزیز

بد نیست بدانید در پرونده واگذاری فرودگاه قدیم قشم در کنار یکی از مدیران عامل که اسوه ادب، معرفت، تواضع و بزرگی بود در دادگستری بندرعباس نشسته بودم، ناظر حضور سه نفر مدیران عامل سابق منطقه آزاد قشم، دو نفر اعضای محترم هیات مدیره، یک نفر منتخب هیات مدیره، یک معاون عمرانی، یکی از مدیران کل حقوقی سازمان بودم که در راهرو دادگستری سرگردان بودند، فکر کردم چرا باید چنین اتفاقی بیفتد، مدیران عاملی که نیتی جز خدمت، عمران و آبادی و توسعه نداشتند، سرمایه کشورند چرا اینگونه گرفتار شدند؟ به یک نتیجه رسیدم؛ خوب است جنابعالی هم توجه فرمایید و آن این بود که همه مدیران عامل بعلت نیروهایی که همراه خود به قشم آورده بودند گرفتار چنین مشکلی شدند، زیرا وقتی یک فرد با مدیرعامل جدید سازمان، وارد منطقه می شود و در پست و مسئولیتی مشغول خدمت می گردد، سایر مدیران و پرسنل قدیمی به جهت حفظ موقعیت و پست خود مجبورند از فرمان نور چشمیهائیکه با مدیرعامل وارد سازمان شده اند حتی اگر بر خلاف قانون و مصالح سازمان باشد برای اینکه ذهن مدیرعامل با اطلاعات غلط نسبت به آنان منفی نکنند و پست خود را از دست ندهند از دستور آنان بدون چون و چرا اطاعت می کنند.

جناب آقای مومنی

پیشنهاد می نمایم ورود نیروهای غیربومی و غیرمتخصص را متوقف سازید و سعی کنید به نیروهای قدیمی و با تجربه سازمان چه بومی و غیربومی ارزش قائل شوید همانگونه که شفاهاً بعرضتان رساندم نیروهای غیربومی با تجربه و متخصص که ۲۰ سال عمرشان را در اینجا صرف کرده اند دعوت به همکاری بیش از پیش نمایید تا بیشتر از خدمات و تجربه آنان جهت شکوفایی سازمان استفاده گردد زمانیکه قشم نه آب داشت نه برق و نه وسیله تردد مناسب و نه جاده، این عزیران خدمت کرده اند، آنان سرمایه های سازمان هستند.

برادر عزیز

هماهنگی معنایش این نیست که هر چه شما بفرمایید من بگویم چشم و هرچه من بگویم شما بگویید چشم، هماهنگی معنایش این است که حرفها و خواسته های منطقی همدیگر را بپذیریم.

جناب آقای مومنی

انتخاب هیئت مدیره باب میل خودتان، مدیران اتوبوسی، بله قربان گو و یکدست بودن سازمان، خطرناک و فساد آور است و متاسفانه آغاز بعضی از این مفاسد و سوء استفاده ها را می بینیم که باید سریعاً برخورد و اصلاح شود، فعلاً صلاح نمی دانم آن موراد را بیان نمایم زیرا شاید این نامه بدست دشمنان شما بیفتد و از آن سوء استفاده گردد.

جناب آقای مومنی عزیز

بنده شما را دوست دارم، چاپلوسی هم آموزش ندیده ام، صداقت و شجاعتم را به هیچ چیز عوض نمی کنم. همه قراردادهائیکه شما امضاء نمودید امضای بنده هم در آن هست، بدانید که تمام کوشش و تلاشم این است که، دوستانتان به ناحق پرونده ۲۸ میلیارد تومانی لاستیک دنای دیگری در قشم برایت درست نکنند، در این موارد قضاوت را به آیندگان واگذار می کنم و باید به استحضار حضرتعالی برسانم که ما از دولت تدبیر و امید هیچ سهمی نمی خواهیم، مسائل و مشکلات دولت را می دانیم، در انتخابات اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ ریاست جمهوری جهت افزایش میزان مشارکت مردم تلاش می کنیم و قاطعانه از دکتر روحانی رئیس جمهور دانشمند و فرهیخته حمایت خواهیم کرد و از هیچ کوشش و تلاشی دریغ نخواهیم ورزید زیرا ما حساب دکتر روحانی و هیات وزیران و دکتر ترکان را از شما جدا کرده ایم ولی باید با صراحت بگویم که با حضور مدیریت اتوبوسی و عملکرد و برخوردهای جنابعالی با نیروهای ماندگار در استان و مخالفت با انتصاب اعضای هیات مدیره بومی تیشه به ریشه آراء دکتر روحانی در استان هرمزگان زده اید و جلب آراء مردم بسمت دکتر روحانی برایمان خیلی مشکل کرده اید ولی با تمام وجود و توانمان کوشش خواهیم کرد تا کشور و ملت شریف ایران اسلامی از وجود پربرکت دکتر روحانی در دور دوم نیز بهره مند گردند.

جناب آقای مومنی بزرگوار

متاسفانه موضع گیریها و برخوردهای ناصواب جنابعالی و یارانتان موجب گردید جناب آقای دکتر شمس اردکانی استعفا را بر ادامه همکاری با شما ترجیح دهد و مردم جزیره قشم که از عاشقان و دوستداران او هستند ایشان را بعنوان پدر منطقه آزاد قشم و خدمتگذاری صدیق، دلسوز و پاکدست می شناسند و باید اقرار کرد آنچه در قشم پایه گذاری شده از وجود این استاد و مرد بزرگ و دایره المعارف جزیره قشم است. حضور این چهره ملی و جهانی در هیات مدیره مایه خیر و برکت برای سازمان و مردم و امتیاز بزرگی برای دولت تدبیر و امید بود.

باید بعرضتان برسانم افراد منصوب شده در هیات مدیره افراد کم سواد و بی تجربه ای نیستند بلکه افرادی هستند که همواره با انسان سروکار داشتند نه با ماشین و اشیاء. مثلا جناب آقای دکتر محسن دادرس چهره دانشگاهی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد بندرعباس که دوران فوق لیسانس و دکتری خود را در رشته عمران بمدت ۸ سال در دانشگاهUPM کشور مالزی سپری و در دانشگاه های مالزی تدریس می کردند، به زبان انگلیسی کاملاً مسلط، دارای تعداد زیادی مقالات علمی چاپ شده در نشریه های خارجی و داخلی می باشند، قریب ۳۰(سی) طرح پژوهشی و تحقیقاتی در مسائل شهرسازی و عمرانی انجام داده است، نزدیک ۲(دو) سال تجربه خدمت در معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد قشم در کارنامه خود دارد. این دکتر عمران جوان ۳۵ (سی و پنج) ساله که از نخبگان استان هرمزگان هستند سرمایه ای ماندگار برای آینده سازمان منطقه آزاد قشم خواهد بود. برادر جانباز دکتر رضا برومند عضو دیگر هیات مدیره ۱۷(هفده) سال سابقه پست مدیریت از جمله ۷(هفت) سال در سمت معاونت برنامه ریزی اداره کل آموزش و پرورش استان هرمزگان در پرونده خود دارند و از جمله معدود مدیرانی هستند که پس از ۱۷(هفده) سال مدیریت و ۱۴(چهارده) مسئولیت حتی یکبار توسط مراجع قضایی و دستگاه های نظارتی احضار یا توبیخ نشده و در این مدت تذکری هم دریافت نکرده است.

بنده هم از سال ۱۳۶۰ خدمتم را از بخشداری فین بندرعباس با حکم حضرت حجه الاسلام و المسلمین ناطق نوری وزیر محترم وقت کشور شروع کردم و نوکری این مردم بزرگوار به مدت ۱۸(هجده) سال در سمت بخشدار و فرماندار شهرستانهای بندرعباس-میناب-تویسرکان همدان ادامه دادم، افتخار یک دوره نمایندگی مردم شریف و نجیب بندرعباس، حاجی آباد، قشم، بندرخمیر و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی دارم. مشاور ۵ (پنج) استاندار هرمزگان، رئیس دفتر مناطق محروم استان- مدیر کل ستاد حوادث غیرمترقبه و بیش از سه سال بعنوان عضو موظف هیئت مدیره و معاونت توسعه و مدیریت توفیق خدمت داشته و از بدو انقلاب از تجربیات ۱۵(پانزده) نفر از استانداران کشور بهره مند گردیدم که سرمایه ای گرانقدر برای خود می دانم، البته در حوزه استان هرمزگان و هم در سطح ملی بسیاری از بزرگان این حقیر را می شناسند و چهره ناشناخته ای نیستم.

جناب آقای مومنی عزیر

امید است تا دیر نشده به قانون عمل نمائید و زا انجام کارهای فراقانونی دوری گزینید و از بعضی از افراد سودجو فاصله بگیرید و نسبت به بازسازی، ترمیم و جبران موضع گیری خود اقدام فرمائید تا شاهد فاجعه ای دیگر مانند ساختمان پلاسکو نشویم زیرا اگر آن ساختمان قدیمی که زمانی عظمتی داشت بازسازی و ترمیم می شد شاید این اتفاق رخ نمیداد.

موفق، مؤید و سربلند باشید. با تشکر

احمد حبیبی

عضو موظف هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم

منبع جنوب ایران

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=21303
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی