امروز

جمعه, ۲۳ آذر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۲:۴۵ قبل از ظهر

سخنگوی دولت گفت: موضوع ۲۰۳۰ الان در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح است اگر شورا به ابن‌نتیجه برسد اجرا نشود انجام نمی دهیم و البته برای دولت نظر رهبری فصل الخطاب است.

 محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه در خصوص آخرین وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان و تخلفات صورت گرفته در این صندوق گفت: هم مراجع قضایی و هم دستگاه های نظارتی در حال بررسی پرونده ذخیره فرهنگیان هستند و هر زمان گزارش نهایی آن آماده شود به اعلام هموم خواهد رسید.

وی در خصوص تغییرات کابینه دوازدهم نیزگفت:آقای روحانی در جهت افزایش کارامدی کابینه توانمندی و نشاط بیشتر در کابینه دوازدهم اقدام خواهد کرد.

سخنگوی دولت منابع عمومی بودجه در سال گذشته ۲۹۴ هزار میلیارد تومان بود که از این مبلغ ۲۸۳ هزار میلیارد تومان یعنى ۹۶ درصد محقق شده است.

وی افزود: سال گذشته بدون کسرى بودجه منابع و مصارف بالانس شد.

 

سخنگوی دولت تصریح کرد: بودجه سال ۹۵ نسبت به ۹۴، ۴۰ درصد رشد داشته و این رشد در امور جارى ۲۰ درصد و در امور عمرانى ۶۸ درصد بوده است.

 

نوبخت با اشاره به اینکه در سال گذشته ۲۹ هزار میلیارد تومان سرمایه به بانک‌هاى دولتى اعطا شد، ادامه داد:  همچنین در سال گذشته ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از بدهى دولت به نظام بانکى کسر شد.

وی گفت: قوه مقننه براى برقرارى مجدد یارانه برخى یارانه بگیران درخواست تحقیق و تفحص کرده، لذا براساس ابلاغیه مجلس یارانه افراد را مجددا پرداخت می‌کنیم.

**آتش به اختیاری باید به حساب مسئولیت هر فرد نسبت به ارتقای فرهنگ جامعه گذاشته شود

نوبخت در خصوص اصطلاح آتش به اختیار که توسط مقام معظم رهبری مطرح شد و تعابیر متعددی از آن به عمل آمد نیز گفت: سواستفاده از سخنان رهبری در حقیقت ظلم به معظم له است که عده ای از بیانات ایشان در جهت خواسته های سیاسی شان استفاده می کنند.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری ارتقای فرهنگ جامعه را منوط به دستگاه های رسمی جامعه نمی دانند و از نظر ایشان همه مردم باید در عرصه فرهنگ فعالیت داشته باشند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه موضوع اجرای فرهنگ فقط در دست دولت نیست یادآور شد: فرهنگ مقوله مهمی است که مشارکت همه مردم و مسلمین را می طلبد و این آتش به اختیاری باید به حساب مسئولیت هر فرد نسبت به ارتقای فرهنگ کشور وجود داشته باشد.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص تصویب موارد تحریمی جدید بر علیه جمهوری اسلامی در سنای امریکا گفت: در این خصوص کمیسیونی تشکیل شده که بر چگونگی اجرای برجام نظارت می کند این کمیسیون نتیجه بررسی ها را اعلام می کند و اگر در جمع بندی کمیسیون به این نتیجه برسد که نقض برجام صورت گرفته در مکانیسمی که در خود برجام مبنی بر برخورد با کشورهای ناقض برجام تعبیه شده است این کشورها مورد تعقیب قرار خواهند گرفت.
نوبخت تصریح کرد: براساس این جمع بندی اگر تخلفی از امریکایی ها و یا سایر کشورهای عضو برجام رخ داده باشد براساس همان مکانیزم با آنها برخورد خواهد شد.

 

وی در پاسخ به این سوال که جلسات کمیته نظارت بر برجام چه زمانی برگزار خواهد شد گفت: این کمیته بیرون دولت است و باید سخنگوی خود این کمیته پاسخگو باشد اما تا جایی که من در اطلاع هستم جلسات این کمیته مستمر برگزار می شود.
**نظر مقام معظم رهبری در خصوص سند ۲۰۳۰ فصل الخطاب است/ شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب نکند اجرا نمی کنیم
سخنگوی دولت در خصوص سند ۲۰۳۰ و سخنان اخیر رئیس قوه قضاییه گفت: به منظور شفاف سازی سند ۲۰۳۰ نیاز به توضیحاتی است که آن را بیان می کنم به طور کلی غیر از برنامه آموزش که در سال ۱۹۹۰ مطرح شد و ۱۷ هدفی که در سازمان ملل بین کشورهای عضو توافق شد و به عنوان اهداف هزاره آن را دنبال می کنند یکی از آنها آموزش فراگیر است.

 
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه آموزش فراگیر مسئله بدی نبود و خود جمهوری اسلامی از طریق گسترش سازمان هایی مثل نهضت سوادآموزی به دنبال آن بود گفت: براین اساس یونسکو برای اجرای این هدف یک چارچوبی تعیین کرد که در یک جلسه به عنوان یک سند قرائت شد و از آنجا که جمهوری اسلامی عضو یونسکو است و ما در آن نشست حضور داشتیم این مسائل بیان شد ضمن اینکه با کلیت بحث فراگیری نیز مشکلی نداشتیم اما ایراداتی به جزییات طرح داشتیم که به خاطر آن تحفظیبه یونسکو ارائه دادیم که اگر حتی یک کلمه در این سند وجود داشته باشد که با موازین جمهوری اسلامی مغایرت داشته باشد آن را اجرا نخواهیم کرد.

 
نوبخت اضافه کرد: همین الان هم به منتقدین این سند اعلام می کنم اگر جایی چیزی دارند که وزیر ما این سند را امضا کرده است و دولت به عنوان موضوع فرادستی قصد اجرای آن را دارد ارائه دهند.

 
وی تصریح کرد: دولت برای این که این چارچوب را در داخل کشور به مرحله اجرا در بیاورد یک کارگروه تعیین کرد که وظیفه آن کارگروه این بود که اگر این سند با سیاست های کلی نظام سند تحول و سایر اسناد بالادستی مغایر بود اجرا نشود.

 
سخنگوی دولت تاکید کرد: دولت هیچ گاه از مراجع خارجی نخواسته که سیاست های فرهنگی ما را تعیین کنند و این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شده است که بنده هم در آن عضویت دارم و به بحث گذاشته خواهد شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه اسناد فرادستی جمهوری اسلامی اسناد کاملی است و لزومی ندارد در مقوله فرهنگ و آموزش از سایر کشورها دستور بگیریم گفت: این اسناد مادامی برای ما قابل اجرا است که حرف آنها در اسناد فرادستی خودمان وجود داشته باشد.

 
نوبخت ادامه داد: اگر امروز در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به این نتیجه رسیدیم که ۲۰۳۰ نباید اجرا شود هیچ یک از ۵ رکن این سند اجرا نخواهد شد.

 
وی با تاکید براینکه نظر مقام معظم رهبری برای دولت فصل الخطاب است گفت: قطعا دولت کاری نخواهد کرد که از هنجارها فاصله داشته باشد و این اطمینان را به مقام معظم رهبری و همه متدینین خواهیم داد که دولت متعهد به دین، هنجارهای اسلامی و ارزشهای فرهنگی است، به ویژه اینکه اگر مقام معظم رهبری دغدغه ای داشته باشند دولت تا رفع آن دغدغه حاضر به ادامه نیست.

 
سخنگوی دولت در خصوص تغییرات در کابینه دوازدهم گفت: کابینه دوازدهم نسبت به کابینه یازدهم کارامدتر، بانشاط تر و هماهنگ تر خواهد بود چون رئیس جمهور از تجربه ۴ سال گذشته استفاده می کند.

 
رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص گمانه زنی هایی که در مورد برخی افراد برای حضور در کابینه دوازدهم زده می شود نیز گفت: تمام نام هایی که برده می شود در حد گمانه زنی است.

 
نوبخت در خصوص حل شدن مشکلات خرید مواد اولیه پتروشیمی که بنا بود با عضویت در FATF مرتفع شود اما این اتفاق نیفتاد نیز گفت: موضوع قانون مبارزه با پول شویی در جریان است و برای این قانون سلسله مذاکرات ما با طرف های خارجی در جریان است تا به این منظور تمام موانعی که در فراروی صادرات و واردات وجود دارد و یا موانع بانکی در این خصوص برطرف شود.

 
وی در خصوص مسئله ادغام موسسات مالی اعتباری نیز گفت: همه تلاش می کنیم که تحرکات بانکی را برای رشد بیشتر به نتیجه برسانیم.

 
سخنگوی دولت ادامه داد: نظریاتی که شورای امور اعتبار و بانک مرکزی در این خصوص دارد این است که ما می توانیم با ادغام بانک های کوچک با یکدیگر آنها را به مراجع بزرگتری تبدیل کنیم که البته این موضوع فرایندی دارد که باید به تصویب برسد البته هدف همه در نظام پولی و بانکی کارامدی و قدرتمند کردن نظام بانکی است.

 
**رئیس جمهور کابینه دوازدهم را بدون فشار تشکیل می دهد

 
رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه برخی اخبار درخصوص سهم خواهی یا فشار اصلاح طلبان برای تعیین افراد در کابینه دوازدهم که از طرف آشنا و واعظی مورد واکنش قرار گرفت نیز گفت: آنچه با قاطعیت در این زمینه می توانم بگویم رئیس جمهور خود را در برابر ملت بزرگ ایران مسئول می داند به ویژه رای اعتماد چشم گیری که به وی داده شد سبب شد تا مصمم تر مطالبات مردم را پاسخ دهد براین اساس کابینه دوازدهم نیازمند ترکیب شایسته ای است که بتواند در راستای این هدف رئیس جمهور را کمک کند.

 
نوبخت تصریح کرد: با توجه به شناختی که بنده از شخص آقای روحانی دارم شخصیتی نفوذناپذیر است و فشارها سبب نخواهد شد تا رئیس جمهور از حقوق مردم کوتاه بیاید.

 
وی ادامه داد: رئیس جمهور حرف ها و نظرات مختلف را می شنود اما نهایتا شخصا تصمیم می گیرد ودر مقاطعی که نیازمند نظرات مقام معظم رهبری باشد نظرات معظم له را لحاظ خواهد کرد. رئیس جمهور فارغ از فشارها کابینه خود را تشکیل می دهد.

 
سخنگوی دولت در ادامه در خصوص اخرین گزارش در مورد طرح فصلی نیروی کار در مقایسه بهار ۹۶ با سال قبل از آن گفت: نرخ مشارکت یعنی افرادی که در این بازه وارد بازار کار شده اند از ۳۹ و نیم درصد به ۴۰٫۶ دهم درصد افزایش یافته که براین اساس اشتغال ۱٫۱ دهم درصد نسبت به سال ۹۵ رشد داشته است.

 
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: براساس این آمار ۹۲۰ هزار و ۹۲۸ نفر جمعیت شاغل ظرف یک سال اخیر وارد بازار کار شده اند که از این تعداد ۷۰۳ هزار و ۶۳۷ نفر شغل پیدا کردند و ۲۱۷ هزار و ۲۹۱ نفر نیز شغلی پیدا نکردند.

 
نوبخت افزود: برنامه ریزی و پیش بینی ما آن بود که ۹۵۵ هزار نفر طی سال های برنامه وارد بازار کار شوند.

 
وی تصریح کرد: براساس این آمار نرخ بیکاری از ۱۲٫۲ دهم در سال جاری به ۱۲٫۹ دهم رسید یعنی تعداد افراد بیکار ۲۰ هزار نفر افزایش یافت و نرخ شاغلین به ۷۰۰ هزار نفر رسید یعنی ۵۰۰ هزار نفر بیشتر نسبت به بیکاران توانستند در این بازار شغل پیدا کنند.

 
سخنگوی دولت در خصوص برقراری مجدد یارانه خانوارهایی که یارانه شان قطع شده بود نیز گفت: در اردیبهشت ماه بنا بود تعدادی از یارانه این بخش از افراد مجددا برقرار شود اما عده ای اعتراض کردند و مجلس هم درخواست تحقیق و تفحص داد لذا از سرگیری مجدد یارانه ها با درخواست کتبی متوقف شد و برقراری مجدد هر نوع یارانه این خانواده ها منوط به رسیدگی به این پرونده است.

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=22871
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی