امروز

سه شنبه, ۲۴ تیر , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۷:۵۲ بعد از ظهر

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: چندی پیش، پس از سالها درگیری در دومین شهر بزرگ سوریه یعنی حلب، سرانجام نیروهای مقاومت موفق به آزادسازی کامل این شهر شدند. تسلط بر شهر حلب به عنوان دومین شهر بزرگ سوریه پس از دمشق، ضربه سهمگینی را بر پیکره گروه های تروریستی ـ تکفیری به ویژه گروه «جبهه النصره» وارد آورد، چراکه آنها حساب ویژه‌ای روی تسلط بر حلب برای بقای طولانی‌مدت خود در سوریه باز کرده بودند. در هر صورت، خواب‌هایی که تکفیریها و حامیان شناخته شده آنها از جمله ایالات متحده آمریکا، انگلیس، عربستان، قطر و ترکیه برای حلب دیده بودند تعبیر نشد و این شهر در نهایت به آغوش مقاومت بازگشت.

تکفیریها و حامیان منطقه ای و بین المللی آنها برای کسب امتیازات مختلف از دولت دمشق در مذاکرات سیاسی، نیاز مبرمی به برگ برنده‌ای تحت عنوان «حلب» داشتند؛ برگ برنده‌ای که اکنون دیگر برای آنها برباد رفته به حساب می آید. اکنون که تکفیریها و حامیان آنها همه چیز را در حلب از دست رفته می بینند، به فکر راه چاره‌ای برای برون‌رفت از بحران کنونی خود افتاده و به نظر می‌رسد که قصد دارند جبهه نبرد در سوریه را به استان های «ادلب»، «حمص» و «الرقه» منتقل کنند. استان ادلب، استانی با موقعیت جغرافیایی استراتژیک است که تداوم تسلط بر آن می توان تکفیریها را تا حدودی از وضعیت بحرانی کنونی خارج کند. علاوه بر این، تکفیریها سالهاست که بر استان «الرقه» تسلط دارند و اکنون نیز بر شهر تاریخی «تدمر» مسلط شده اند؛ از همین روی در حال حاضر تمام تلاش خود را بر روی حفظ حضور نظامی خود در این مناطق متمرکز ساخته اند.

تسلط کامل بر استان های ادلب و الرقه و همچنین شهر باستانی تدمر به نوعی مکمل دستاورد بسیار ارزشمند محور مقاومت در شهر حلب محسوب می شوددر واقع، ارتش سوریه بدون تسلط کامل بر استان استراتژیک «ادلب» و خارج کردن استان «الرقه» از کنترل تکفیریها نمی تواند دستاورد تاریخی خود در حلب را کامل سازد. در واقع، تسلط کامل بر استان های ادلب و الرقه و همچنین شهر باستانی تدمر به نوعی مکمل دستاورد بسیار ارزشمند محور مقاومت در شهر حلب محسوب می شود. ضرورت صلح و تداوم پیروزی ایجاب می‌کند ارتش سوریه تمهیدات لازم را برای مقصد بعدی جنگ که همان استان ادلب است، فراهم کند. جنگ در ادلب به آن جهت اهمیت دارد که این استان هم‌مرز با لاذقیه مرکز حضور نیروهای حامی اسد و نزدیک به بزرگراه حلب – دمشق است. بنابراین پیروزی در این استان تا میزان زیادی امید به صلح و استقرار ثبات در سوریه را زنده می‌سازد.

واقعیت آن است که پیروزی ارتش سوریه در ادلب همانند پیروزی در حلب، متضمن حصول بیشترین فواید استراتژیک خواهد بود و آن، اینکه پیروزی در ادلب سبب خواهد شد تا بشار اسد کنترل بر بزرگ‌ترین شهرهای سوریه را به دست گیرد. این شرایط کمک خواهد کرد که قدرت گروه‌های شورشی و جریان‌های معاند بشار اسد در مناطق شمالی و شرقی سوریه کاسته شود. بدون تردید پیروزی در ادلب به انگیزه و تمدد قوای ارتش سوریه در نبرد با داعش در شهر باستانی «تدمر» واقع در حومه حمص کمک خواهد کرد. آنچنان که فنون رزمی و تاکتیک جنگ فرامرزی داعش نشان داده است، این جریان تکفیری به جهت تنگناهای حاصله در نبرد حلب موقعیت خود را به جهت ضربه زدن به بشار اسد به «تدمر» تغییر داده و جبهه جدیدی از جنگ علیه دولت دمشق گشوده است.

نبرد آینده ارتش سوریه و نیروهای مقاومت با تروریست های تکفیری در استان ادلب از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار است. این موقعیت جغرافیایی استراتژیک استان ادلب در شمال غرب سوریه است که به نبرد در این استان اهمیت دوچندان بخشیده است. استان ادلب، استانی است که مناطق شمالی سوریه را به مناطق مرکزی متصل می کند، ضمن آنکه با ترکیه نیز هم‌مرز است. بدین ترتیب، نبرد آینده در استان ادلب، برای مناطق شمالی و مرکزی سوریه بسیار سرنوشت ساز خواهد بود.

در حال حاضر نظامیان ارتش سوریه ابتکار عمل در حومه شمالی لاذقیه را که هم‌مرز با ادلب است، به دست گرفته اندالبته می توان گفت که ارتش سوریه و نیروهای مقاومت گام های اولیه آزادسازی کامل استان ادلب را نیز برداشته اند. همانگونه که پیشتر ذکر شد، یکی از نقاط اهمیت استان ادلب، هم‌مرز بودن آن با استان لاذقیه است. نیروهای سوری نیز چندی پیش موفق شدند بر حومه شمالی استان لاذقیه تسلط یافته و کنترل کامل تمامی نقاط واقع در این مناطق را به دست بگیرند. از همین روی، در حال حاضر نظامیان ارتش سوریه ابتکار عمل در حومه شمالی لاذقیه را که هم‌مرز با ادلب است، به دست گرفته اند. طبق آخرین اخبار، صفوف تروریست های تکفیری «جبهه النصره» در حومه شمالی استان لاذقیه به شدت درهم شکسته است.

علاوه بر این، ارتش سوریه تاکنون موفق به قطع تمامی خطوط امدادرسانی به تروریست های تکفیری از ترکیه به حومه غربی استان ادلب شده است. در همین حال، بسیاری از روستاها و مناطق مشرف بر «جسر الشغور» در حومه غربی ادلب به تسلط کامل ارتش سوریه درآمده اند. تمامی این دستاوردها حاکی از آن هستند که ارتش سوریه عزم خود را برای پیاده‌سازی سناریوی حلب در ادلب جزم کرده است و قصد ندارد که اجازه دهد این استان به لقمه سهل الوصولی برای تکفیریها و حامیان آنها تبدیل شود. 

در هر صورت، علاوه بر استان ادلب، به نظر می رسد شهر باستانی «تدمر» واقع در حومه حمص نیز یکی دیگر از مهم‌ترین مراکز درگیری میان نیروهای مقاومت و تروریست های تکفیری باشد. شهر تدمر نیز همچون استان ادلب از موقعیت جغرافیایی استراتژیکی برخوردار است. شهر تاریخی تدمر، راه مواصلاتی میان چندین استان در مناطق شرقی و جنوبی سوریه محسوب می شود. از سوی دیگر، این شهر همانگونه که از نام آن پیداست، یکی از مهمترین شهرهای تاریخی در سوریه به شمار می رود که نماد تمدن این کشور است. علاوه بر این، شهر تدمر از ظرفیت اقتصادی بالایی برخوردار است؛ به گونه ای که در آن میادین نفت و گاز زیادی یافت می شود.

تسلط کامل ارتش سوریه بر شهر باستانی تدمر، راه آغاز عملیات گسترده در شهرهای واقع در مناطق شرقی این کشور از جمله «حسکه» و «دیرالزور» را تسهیل می کندتسلط کامل ارتش سوریه بر شهر باستانی تدمر، راه آغاز عملیات گسترده در شهرهای واقع در مناطق شرقی این کشور از جمله «حسکه» و «دیرالزور» را تسهیل می کند. تروریست های تکفیری، خود به خوبی به اهمیت استراتژیک شهر باستانی تدمر در حومه حمص واقف هستند و درست، به همین دلیل است که مجددا این شهر را مورد هجوم قرار داده و تا حدودی نیز موفق به پیشروی در آن شده اند. با این حال، باید گفت که حضور تکفیریهای داعش در شهر تدمر به ویژه در سایه حملات هوایی بی‌وقفه جنگنده های روسی به مواضع آنها در این شهر، دوام زیادی پیدا نخواهد کرد.

از جمله دیگر محورهای درگیری میان نیروهای مقاومت و تروریست های تکفیری مورد حمایت آمریکا و غرب، استان «الرقه» خواهد بود؛ استانی که از سالها پیش به پایتخت داعش در سوریه مبدل گشته است. در شرایط کنونی، به دنبال شکست مفتضحانه در حلب، تکفیریها تمام تلاش خود را برای حفظ حضور نظامی خود در الرقه به کار بسته تا این استان را نیز همچون حلب از دست ندهند. در این میان، حامیان تکفیریها از جمله آمریکایی ها نیز تلاش های بی وقفه ای را برای جلوگیری از تسلط نیروهای سوری بر استان الرقه کلید زده اند.

تسلط ارتش سوریه و نیروهای محور مقاومت بر استان الرقه به مثابه خط بطلانی بر تمامی آمال و آرزوهایی است که تکفیریها و حامیان منطقه ای و بین المللی آنها سالها در سَر پرورانده‌اند. بدون شک از خروج استان الرقه از کنترل تکفیریها می‌توان به عنوان خط پایان حضور نظامی آنها در سوریه یاد کرد. با خارج شدن استان الرقه از چنگ تکفیریها، صفوف آنها به کلی متلاشی خواهد شد و آنها دیگر هیچگاه نخواهند توانست که در سوریه کمر راست کرده و قد علم کنند. بر اساس آنچه که گفته شد، تسلط کامل نیروهای مقاوم سوری بر استان های «ادلب» و «الرقه» از یک سو و شهر باستانی «تدمر» از سوی دیگر، تضمین کننده پیروزی نهایی برای محور مقاومت در سوریه خواهد بود و جایگاه دولت قانونی دمشق در این کشور را بیش از پیش تقویت خواهد کرد.

لينک کوتاه خبر :

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی