انگلیس در کنار آمریکا شریک نسل‌کشی آل‌سعود در یمن است

«عدی عبدالحمید»، سیاستمدار یمنی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در صنعا، مقامات انگلیس را پس از آمریکا و اسرائیل شریک در کشتار ملت یمن خواند و گفت: به موجب معاهده منع استفاده از بمب‌های خوشه ای، کشورهایی که هدف این گونه بمب ها قرار می گیرند حق دارند همه آنهایی را که در […]

«عدی عبدالحمید»، سیاستمدار یمنی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در صنعا، مقامات انگلیس را پس از آمریکا و اسرائیل شریک در کشتار ملت یمن خواند و گفت: به موجب معاهده منع استفاده از بمب‌های خوشه ای، کشورهایی که هدف این گونه بمب ها قرار می گیرند حق دارند همه آنهایی را که در استفاده از این تسلیحات شریک هستند را تحت پیگرد قرار بدهند تا در دادگاه های بین المللی محاکمه شوند.

وی افزود: اما روشن است با وجود اینکه انگلیس هم مثل آمریکا سلاح های ممنوعه بین المللی در اختیار عربستان قرار داده تا در کشتار ملت یمن شریک باشند اما به حق یمن در خصوص شکایت از این کشورها اهمیتی داده نمی شود.

سیاستمدار یمنی با بیان اینکه رژیم آل سعود به ارتکاب جرایم جنگی و جنایات خونبار و هولناک و روزمره خود از ۲ سال پیش علیه ملت یمن اکتفا نمی کند، گفت: عربستان با استفاده از بمب های خوشه ای ساخت آمریکا و انگلیس که خلاف قانون بین المللی است می خواهد تا چند سال آینده خون ملت یمن را بر زمین بریزد.

وی تصریح کرد: استفاده زیاد و گسترده ائتلاف دشمن سعودی-آمریکایی از تسلیحات ممنوعه در بمباران مناطق مسکونی، حامیان رژیم سعودی را هم به دردسر انداخته به حدی که انگلیس اخیرا زیر فشار نهادهای حقوق بشری و انسان دوستانه از عربستان خواسته از بمب های خوشه ای در یمن استفاده نکند.

عبدالحمید گفت: انگلیس معاهده بین ‌المللی منع استفاده از بمب‌ های خوشه‌ای را در سال ۲۰۱۰ امضاء کرد به‌ موجب این معاهده لندن می بایست تمامی بمب های خوشه‌ ای خود را امحا و برای جلوگیری از استفادۀ دیگر کشورها از این‌ مهمات تلاش ‌می کرد.

وی افزود: انگلیس به جای التزام به قانون بین المللی و تلاش برای پاکسازی مناطق آلوده به بمب های خوشه ای ساخت این کشور به طور مستقیم و غیرمستقیم با آمریکا در کشتار ملت یمن شریک بوده و با دادن بمب های خوشه ای به شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس یمن را غرق در این سلاح های مرگبار کرده است و این در حالی است که شعارهای فریبنده و دروغین حقوق بشری هم بر زبان می آورند.

سیاستمدار یمنی گفت: در هر حال انگلیس تلاش می کند آبروی رفته خود را با انداختن توپ به زمین همسایه خود یعنی آمریکا بازگرداند و این کشور را یکه تاز ارسال بمب های خوشه ای به عربستان معرفی کند چرا که آمریکا در کنار رژیم صهیونیستی هنوز به معاهده منع سلاح خوشه ای نپیوسته اند.

عبدالحمید گفت: با کنار رفتن پرده ها حقایق در خصوص بهره مندی انگلیس و آمریکا از دلارهای ریاض برای نسل کشی در یمن روشن شده است اگرچه ملت یمن توطئه های غرب را ناکام گذاشته و نقشه ها و دروغ شعارهای آنها را برملا کرده اند.

به گزارش فارس، بمب های خوشه‌ای در جنگ های ویتنام، عراق، سوریه ، یمن و لیبی به کار برده شده است. تاکنون ۱۱۹ کشور دنیا به معاهده بین المللی منع استفاده از بمب های خوشه ای که از سال ۲۰۰۸ لازم الاجرا شد پیوسته‌اند. ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی هنوز به این معاهده ملحق نشده اند.

بمب‌های خوشه‌ای حاوی ده ها یا صدها چاشنی انفجاری کوچک هستند که هنگام برخورد با زمین منفجر شده و در مساحت‌های وسیعی پخش می شوند که حجم آن برابر با زمین فوتبال است و باعث می شود هر فردی که در معرض این بمب ها قرار گیرد یا کشته شود و یا زخمی، چاشنی های کوچک ممکن است همان لحظه منفجر نشود و به دلیل ماهیتی که دارند به مین‌های زمینی تبدیل شوند.

«مایکل فالون» وزیر دفاع انگلیس بیستم دسامبر سال جاری میلادی (۳۰ آذرماه) رسماً اعتراف کرد که «بمب ‌های خوشه ‌ای» ساخت این کشور توسط عربستان سعودی در یمن استفاده شده ‌اند.

«فالون» در مجلس عوام در این خصوص اذعان کرد: هرچند انگلیس از سال ۱۹۸۹ بمب ‌های خوشه ‌ای خود را به عربستان سعودی نداده، اما ریاض در جنگ یمن از بمب ‌های خوشه ‌ای ساخت انگلیس استفاده کرده است.

در همین راستا، العربیه دوشنبه ۱۹ دسامبر (۲۹ آذرماه) اعلام کرد که «احمد العسیری» سخنگوی ائتلاف سعودی در سخنانی حق به جانب به توجیه این اقدام ریاض پرداخته و گفته است: طبق قوانین بین المللی استفاده از بمب های خوشه ای ممنوع نیست(!)؛ اما برخی از کشورها با پیوستن به توافق نامه تسلیحات خوشه ای در سال ۲۰۰۸ میلادی، به عدم استفاده از این بمب ها متعهد شده اند. عربستان سعودی و کشورهای عضو ائتلاف ما به این توافق نامه نپیوسته اند؛ بنابراین به کارگیری این مهمات با قوانین بین المللی مغایرتی ندارد!

انتهای پیام/ح