اندر حکایت پزشکان بیکار و بیماران بی طبیب هرمزگان

یکی از بحران‌های اجتماعی دهه اخیر ایران مساله ای به نام تحصیلکردگان بیکار است افرادی که سال‌ها وقت و انرژی جوانیشان را درراه علم‌آموزی تلف‌کرده‌اند و حالا ناچار برای امرارمعاش شغل‌های عجیب و غیر مرتبط با رشته تحصیلی خود را برگزیده‌اند.این معضل پیچیده حتی قشرهایی مانند پزشکان را نیز درگیر کرده است. بر طبق آمار […]

یکی از بحران‌های اجتماعی دهه اخیر ایران مساله ای به نام تحصیلکردگان بیکار است افرادی که سال‌ها وقت و انرژی جوانیشان را درراه علم‌آموزی تلف‌کرده‌اند و حالا ناچار برای امرارمعاش شغل‌های عجیب و غیر مرتبط با رشته تحصیلی خود را برگزیده‌اند.این معضل پیچیده حتی قشرهایی مانند پزشکان را نیز درگیر کرده است.

بر طبق آمار ۸۰ هزار پزشک عمومی در کشور وجود دارد که ۴۰ هزار نفر از آن‌ها در حرفه خود فعالیت نمی‌کنند هرچند بر سر این آمار اختلاف‌نظرهای جدی میان انجمن پزشکان عمومی، وزارت بهداشت و کارشناسان نظام سلامت وجود دارد اما آنچه مشهود است اینکه خروجی رشته‌های پزشکی عمومی بسیار بیشتر از میزان جذب آن‌ها در شهرهای بزرگ و مراکز استان‌هاست.

علی‌رغم این آمار بیکاری، کمبود فاحش پزشک در شهرهای کوچک و روستاها مشکلات جدی را برای مردم فراهم ساخته است. بیماری و عدم سلامتی در زمانه‌ای که خطر امراض کشنده زیادتر شده و روند درمان و دارو و انواع معالجات پیچیده استرس بهبود حال بیماران و همراهانشان را زیادتر کرده به‌اندازه کافی دشوار و نفس‌گیر هست، حالا اضافه کنید بر این بار، رنج نبود دکتر و ساده‌ترین امکانات پزشکی حتی برای تشخیص و درمان‌های سرپایی.

مساله ای که سال‌هاست مردم هرمزگان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. از کمبود پزشکان متخصص در مراکز دولتی بندرعباس و نبود امکانات بیمارستانی مناسب که بگذریم اوضاع در سایر جزایر و شهرستان‌های استان هم چندان مساعد نیست.

روستاییانی که به امید درمان و یافتن چاره دردهایشان راهی بندرعباس می‌شوند و ساعت‌ها و روزها در حاشیه بیمارستان به انتظار نوبت دکتر و یا جای خالی در بیمارستان به انتظار می‌کشند.

آیا به‌راستی این تصویر شایسته یکی از ثروت ساز ترین استان‌های ایران است؟وضعیت بحرانی مرگ میر زنان باردار و کودکان در استان حتی واکنش وزیر بهداشت در بازدید سال گذشته از این استان را در پی داشت.اگرچه قاضی‌زاده قول پیگیری و مساعدت برای تجهیز امکانات بیمارستانی و پزشکی برای شهرهای هرمزگان را داد اما پس از گذشت چندین ماه همچنان مشکلی بر معضلات درمانی استان اضافه می‌شود.

پس از اخبار نگران‌کننده در رابطه با انتقال دانشکده علوم پزشکی قشم حالا برخی از شهرهای استان مانند رودان با کمبود پزشک عمومی در اورژانس بیمارستان‌ها مواجه هستند.

نبود پزشک عمومی به تعداد کافی در بخش اورژانس بیمارستان امام علی (ع) رودان علاوه بر ایجاد نارضایتی مردم و بیماران، موجب تجمع وصف‌های طولانی و یا ارجاع آنان به سایر مراکز درمانی خصوصی و خیریه شده است. نکته تعجب‌برانگیز آنکه به گفته برخی از افراد این کمبود و عدم تمایل پزشکان برای کار در این بیمارستان ناشی از نبود امکانات حداقلی برای پزشکان و کادر درمانی است مساله ای که به گفته برخی از رسانه‌ها بیمارستان رودان را در لیست سیاه پزشکان جویای کار قرار داده است.

نواقص و عدم وجود امکانات کافی در سالهای گذشته بسیاری از بیماران هرمزگانی را راهی بیمارستان‌های یزد و شیراز کرده است بیشترین میزان بیماران خارج از استانی در یزد متعلق به هرمزگان است سفری که بی‌شک علاوه بر هزینه‌های تحمیلی با رنج‌ها و مصایب بسیاری برای بیمار و خانواده‌اش همراه است.معضل بیکاری پزشکان و عدم توان جذب آن‌ها در مناطق محروم دو سر از طیف یک جریان ناقص اجتماعی است.

تصورات غالب مادی در میان دانشجویان پزشکی در کنار عدم اختصاص امکانات کافی برای جذب نیروهای کارآمد در مناطق محروم سبب شده تا بسیاری از تحصیلکردگان پزشکی تمایلی برای حضور در شهرهای دورافتاده نداشته باشند.

درصد پایین پزشکان بومی به‌خصوص در نواحی جنوبی نیز عامل مهم دیگر عدم ماندگاری پزشکان در هرمزگان است این مساله در حالی جان هزاران نفر از ساکنان شهرها و روستاهای هرمزگان را تهدید می‌کند که  عدم نظارت قوی در جهت تکریم و خدمت‌رسانی به بیماران و مراجعان به مراکز درمانی هم زخمی بر زخم‌های بیماران افزوده است همین رهاسازی و عدم نظارت درست بر کادر مدیریتی بیمارستان‌ها به‌خصوص در شهرهای کوچک یکی از اصلی‌ترین دلایل کمبود پزشک در مناطق محروم است بخشی از پروسه‌ای است که موجب پدید آمدن وضعیت بحرانی در مناطق محرومی مانند هرمزگان شده است.

نهایت سخن اینکه راه علاج سرگردانی بیماران در شهرهای کوچک استان و کمبودهای نظام سلامت اگرچه می‌تواند با راهکارهای ضربتی موقتاً رفع‌ورجوع شود اما درنهایت این بومی گزینی دانشجویان پزشکی و تقویت دانشگاه‌های استان در سایر مدیریت بومی است که می‌تواند راهکاری دایمی برای رفع بخشی از مشکلات حوزه درمان استان باشد.

مرضیه محب رسول روزنامه صبح ساحل