امروز

جمعه, ۳ خرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۰:۲۲ بعد از ظهر

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان گفت: سه شرط اساسی ولازم برای بهره‌مندی فعالان اقتصادی از معافیت مالیاتی در مناطق آزاد می‌باشد که بایستی مدنظر قرار گیرد.
شاکررضا مریدی صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار فارس در بندرعباس اظهارداشت: درخصوص فعالان اقتصادی در مناطق آزاد، قانونگذار جهت رونق تولید و ایجاد اشتغال و همچنین توسعه صادرات فعالان اقتصادی در مناطق آزاد براساس ماده ۱۳ قانون مناطق آزاد و تجاری به مدت۲۰ سال با احتساب سه شرط از پرداخت مالیات معاف نموده است.

وی افزود: اخذ مجوز فعالیت‌های اقتصادی توسط تجار،کسبه و بازرگانان از مناطق آزاد، انجام فعالیت و ارائه خدمت در منطقه آزاد و انجام تکالیف قانونی موضوع قانون مالیات‌های مستقیم به‌عنوان سه شرطی است که بایستی فعالان اقتصادی در مناطق آزاد جهت بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی داشته باشند.

مریدی تصریح‌کرد: فعالان اقتصادی از اول سال ۹۰ در راستای اجرای ماده ۱۱۹ برنامه پنجم توسعه مقرر گردیده است که شرط استفاده از هرگونه فعالیت مالیاتی، تسلیم اظهارنامه مالیاتی می‌باشد. بنابراین فعالان اقتصادی نیز جهت استفاده از معافیت‌های موضوع ماده ۱۳ قانون مناطق آزاد و تجاری مکلف به انجام این مهم می‌باشند.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان در پاسخ به گلایه فعالان اقتصادی در خصوص مالیات وضع شده در سه چهار سال ابتدایی دهه۹۰ در مناطق آزاد نیز با اشاره با مقاومت‌هایی که از طرف مسؤولان منطقه آزاد وقت و برخی از تشکل‌ها و علیرغم اطلاع‌رسانی اداره‌کل امور مالیاتی هرمزگان جهت تسلیم اظهارنامه توسط فعالان اقتصادی در مناطق آزاد؛ ابرازداشت: این موضوع باعث شد که بعضی از فعالان اقتصادی نسبت به انجام تکالیف قانونی و تسلیم اظهارنامه مالیاتی خودداری نموده که اداره امورمالیاتی قشم براساس قانون مکلف است نسبت به مطالبه مالیات افراد مذکور اقدام نماید.

وی گفت: با توجه به موارد مذکور و به دلیل ناهماهنگی‌های موجود و ارسال گزارشات مذکور به سازمان امور مالیاتی از طریق این اداره‌کل؛ سازمان امور مالیاتی لایحه ماده واحده موضوع قسمت اخیر ماده ۱۳ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، تنظیم و در تبصره ۲ ماده واحده مذکور پیش‌بینی شده است که عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در سال‌های ۹۰ لغایت ۹۳ مانع از برخورداری فعالان اقتصادی از معافیت مالیاتی موضوع ماده۱۳ فوق در هریک از سال‌های مذکور نخواهد بود.

مریدی افزود: این لایحه هم اکنون در مجلس شورای اسلامی می‌باشد و درصورت تصویب نهایی مشکل فعالان اقتصادی که در سال های ۹۰ تا ۹۳ از تسلیم اظهارنامه مالیاتی خودداری نموده‌اند برطرف می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان اظهارداشت: در سال‌جاری در جلساتی که با فعالان اقتصادی مناطق آزاد داشتیم، به آنها اعلام نموده‌ایم که از طریق نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی پیگیر این موضوع می‌باشیم و به اداره امور مالیاتی قشم در اجرای نامه شماره ۴۶۷۷۴ مورخه ۲۵ بهمن ۹۶ معاونت مالیات‌های مستقیم، دستور صریح داده شده است که تا تصویب و ابلاغ نهایی ماده واحده فوق در مجلس شورای اسلامی از انجام کلیه اقدامات اجرایی در مورد مؤدیان مذکور خودداری گردد و این موضوع در حال انجام است.

وی اظهار امیدواری کرد: با تصویب این ماده واحده نیز دغدغه فعالان اقتصادی در مناطق آزاد برطرف شود.

مریدی تصریح‌کرد: نکته مهم و قابل توجه فعالان اقتصادی در مناطق آزاد این است که با اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم در ۳۱ تیر ۹۴ که از اول سال ۹۵ لازم‌الاجراست؛ پیرو اطلاع‌رسانی قبلی، به فعالان اقتصادی اعلام می‌شود که بر اساس بند «ت» ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم شرط برخورداری از هرگونه معافیت مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در مناطق آزاد و سایر مناطق کشور، تسلیم اظهار نامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی است که اشخاص حقیقی تا پایان اردیبهشت ماه هرسال مکلف به تسلیم اظهارنامه می‌باشند و اشخاص حقوقی حداکثر تا چهارماه پس از سال مالی بایستی نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایند.

وی خاطرنشان کرد: حسب ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم معافیت‌های مالیاتی به نرخ صفر تغییر یافته‌است که منظور از نرخ صفر هم روشی است که مؤدیان مشمول آن مکلف به تسلیم اظهارنامه، دفاتر قانونی، اسناد و مدارک حسابداری حسب مورد برای درآمدهای خود به ترتیب مقرر در قانون مالیات‌های مستقیم در مواعد مشخص شده به سازمان امور مالیاتی کشور می‌باشد.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان اظهارداشت: سازمان امور مالیاتی مکلف به بررسی اظهارنامه وتعیین درآمد مشمولان مالیات بر اساس مستندات، مدارک و اظهارنامه مذکور می‌باشد که پس از درآمد مشمول مالیات، مالیات مودیان مذکورکه تکالیف خود را انجام داده باشند با نرخ صفر محاسبه می‌گردد.

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=29068
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی