امروز

دوشنبه, ۲۸ آبان , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۱:۰۸ قبل از ظهر

انتخابات مجلس همواره از حساسیت های بالایی برخوردار بوده است، زیرا دارای پیامدهای مختلف ملی و بین المللی است. از نظر بین المللی انتخابات مجلس در کشور ما یک نمایش ملی است و هر چه این انتخابات پرشورتر برگزار شود، این امر در نهایت به نفع کشور و منافع ملی است. لذا در اینجا ضروری است که همه ابزارهای لازم برای برگزاری یک انتخابات پرشور در نظر گرفته شود. یکی از ملزومات چنین انتخاباتی حضور گرایش های مختلف سیاسی در عرصه انتخابات است.

اگر گروه های سیاسی و نخبگان تلاش خود را بکار بگیرند تا شاهد حضور گسترده مردم در انتخابات باشیم و انتخابات مجلس با حضور حداکثری مردم برگزار شود ، این امر در عرصه بین المللی منافع ملی را در پی خواهد داشتت و از این حیث همه افراد و گروه های سیاسی مسئول هستند.

از بعد داخلی نیز انتخابات مجلس بسیار مهم است. حضور کاندیداهای متعدد در انتخابات، شاید تا حدی انتخاب افراد اصلح را مشکل کرده باشد. اما در نهایت هر چه افراد توانمند و شناخته شده تری انتخاب شوند، مجلس کارآمدتری در کشور تشکیل خواهد شد و تشکیل یک مجلس کارآمد برای مدیریت کشور و تصویب قوانین مناسب و اجرای قوانین بسیار مهم است.

اگر مجلس آینده توانمند و کارآمد باشد، حقوق مردم بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. یک مجلس قوی بهتر می تواند از حق نظارت خود برای اجرای صحیح قوانین استفاده کند و چنین مجلسی بهتر می تواند قوانینی را در جهت حل مشکلات و معضلات مهم کشور وضع نماید.

از این شرایط این نتیجه می گیریم که مسئولیت رأی دهندگان بسیار سنگین است. فرصتی که قانون اساسی به مردم داده است این است که نمایندگان را آنها انتخاب کنند تا این نمایندگان وکلاء مردم در مجلس باشند. اگر مردم در هر حوزه از کشور نمایندگان قوی انتخاب کنند و بهترین ها را برگزینند، مجلس قوی تری شکل خواهد گرفت. اما اگر به هر دلیلی مثل عدم شناخت، تأثیر از شعار زدگی، دنبال کردن منافع آنی، قومیت گرایی در انتخاب ، بهترین ها انتخاب نشوند تشکیل مجلس قوی با مشکل مواجه خواهد شد.

در این شرایط آگاهی و دقت نظر رأی دهندگان و شناخت آنها از شرایط کاندیداها امری مهم است. زیرا در کنار اهمیت حضور حداکثری مردم در انتخابات، انتخاب افراد توانمند نیز مکمل چنین حضور و مشارکتی است که در نهایت به تشکیل یک قوه مقننه کارآمد ختم خواهد شد.

عبدالله تشه درگهانی

دهیار کوشه و دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات فارسی

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=13878
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی