امروز

چهارشنبه, ۳۰ آبان , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۷:۵۵ بعد از ظهر

مقولۀ امنیت انسان و جوامع انسانی، از ابتدای خلقت به منزلۀ یک ‌ضرورت برای بقا مطرح بوده است و امروزه به مثابۀ یکی از شاخص‌های اصلی توسعه معرفی می‌شود. احساس امنیت، پیش نیاز هرگونه توسعۀ اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی محسوب شده، با سطح پیشرفت جوامع در ارتباط است.
جزیره قشم از دیرباز در زمره امن ترین شهرهای کشور بوده و این امنیت پایدار قطعا ماحصل هوشیاری، فداکاری و جانفشانی های حافظان امنیت این شهرستان بوده و هست بطوری که در سالیان اخیر، قشم به الگویی مناسب از امنیت پایدار در کشور تبدیل گردیده است.
امنیت به عنوان یک زیرساخت مهم از جنبه های روانی و اجتماعی نقش مهمی در ، ایجاد امنیت خاطر در شهروندان و آرامش بخشی به آنان دارد. با توجه به موقعیت خاص و استراتژیک جزیره قشم و ظرفیتهای مهم این جزیره در جذب و جلب سرمایه گذاری ، قطعا وجود امنیت پایدار و احساس امنیت در جزیره، تسهیلگر فرآیند سرمایه گذاری است.
از دیگر سو، حضور اتباع خارجی در قشم جهت شغل و سرمایه گذاری و انتخاب قشم توسط سایر هموطنان از اقصی نقاط کشور جهت زندگی و کار و سکونت، بر جمعیت این شهر مرزی افزوده که قطعا جهت تحقق امنیت پایدار در جزیره، همکاری بیشتر بین دستگاهی با نیروی انتظامی بیشتر احساس می شود. نیروی انتظامی قشم به عنوان متولی امنیت در جامعه طی سالیان اخیر نشان داده که برای حاکمیت امنیت پایدار در جزیره قشم از هیچ کوششی فروگذار نکرده بطوری که شناسایی و دستگیری مخلان نظم و امنیت در سرقتها و قتل های رخ داده سالیان اخیر، تحسین و تقدیر همگان را برانگیخته و اقتدار و بالندگی این مجموعه امنیت ساز را به ارمغان آورده است.
مسئله فجیع و اسفناک اخیر رخ داده در شبهای قدر در جزیره و جریحه دار شدن عواطف و احساسات شهروندان ، مسئله امنیت را به موضوعی در صدر اخبار و تحلیلهای شهروندان در شبکه های اجتماعی و میان شهروندان تبدیل نموده است، در این میان ذکر چند نکته یادآوری می گردد:
اظهارنظرهای شخصی، غیر موثق و احساساتی در شبکه های اجتماعی و جامعه که دارای بازخورد منفی در جامعه می باشد، موجب ایجاد بدبینی، حس ناامنی و سلب امنیت روانی در شهروندان گردیده، انتظار می رود شهروندان در این گونه مسائل، خویشتنداری و بردباری خود را حفظ نموده و از وارد نمودن هر گونه احساس ناامنی به جامعه خودداری نمایند.
فعالین فضای مجازی و مدیران محترم کانالهای خبری جزیره با در نظر داشت احساس مسئولیت اجتماعی و رعایت اصول حرفه ای در انتشار اخبار و وقایع رخ داده، اقدام به تهیه و بازنشر اخبار موثق و صحیح از مجرای متولی این حوزه یعنی نیروی انتظامی نموده، مع الاسف برخی از کانال های خبری در این خصوص، با شیوه های غیر اخلاقی و غیر حرفه ای، موجبات ناامنی خاطر شهروندان و همچنین وارد نمودن شوک اجتماعی و روانی به جامعه را فراهم آورده اند.
با توجه به گستردگی شهر قشم و احداث شهرک های جدید و فزونی جمعیت در شهر و به تبع آن ، اجتناب ناپذیر بودن وقوع حوادث دلخراش، همکاری و حمایت همه جانبه ارگانهای مختلف از نیروی انتظامی جهت هم افزایی، تجهیز و انگیزه افزایی بیشتر در کارکنان خدوم این مجموعه مهم بنظر می رسد. در این راستا انتظار می رود سازمان منطقه آزاد قشم ، شوراها و شهرداری های جزیره با در نظر داشت اولویت اول مقوله امنیت در جزیره، سهم و نقش واقعی خود را جهت تحقق امنیت پایدار در بزرگترین جزیره استراتژیک خاورمیانه در عمل ایفا نموده تا با تشریک مساعی همه ارگانها، جزیره در زمره ی امن ترین شهرهای با امنیت کشور باقی بماند.
مشارکت مردم و جامعه محلی با نیروهای تامین کننده امنیت جامعه، موجب بالا رفتن سطح امنیت در جزیره گشته و هر چقدر این رابطه تنگاتنگ ، متقابل و قوی باشد، قطعا در تحقق امنیت پایدار جزیره نقش آفرینی موثر دارد، از این رو و با توجه به اهمیت ویژه و حیاتی مقوله امنیت، از یکایک شهروندان انتظار می رود نیروی انتظامی را از خود دانسته و با همکاری و ارتباط بیشتر با آنان، به فراگیری امنیت در جامعه کمک نموده و یاریگر و مددرسان حافظان امنیت در شرایط معمولی باشیم.
در پایان نوشتار و در ماه مبارک رمضان ، ضمن خداقوت به یکایک نیروهای جان بر کف و فداکار نیروی انتظامی و حافظان امنیت جامعه، از خداوند مهربان خاضعانه آرزومندم که امنیت، این گوهر گرانبها و حیاتی هستی را بسان هدیه و نعمت کریمانه اش، بر شهروندان قشم ارزانی بخشد. آمین.

راشد شرف
فعال رسانه ای

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=27389
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی