امروز

پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۱:۲۱ قبل از ظهر

ایران زمین از نظر اشراف بر دریا در بین ۱۸۲ کشور در رتبه چهلم قرار دارد، درحالیکه سهم اقتصادی آن از عرصه های آبی تنها یک درصد عنوان شده است که متاسفانه یک آمار فاجعه کننده می باشد.

پیش درآمد :

اقتصاد دریا محور که در اصطلاح جهانی به آن اقتصاد آبی  ( blue economy ) گفته می شود، در واقع استفاده پایدار از منابع و گستره های آبی اعم از اقیانوسها، دریاها، دریاچه ها سواحل و جزایر، برای رشد اقتصادی، بهبود وضعیت معیشت و ایجاد مشاغل است.

واژه ” اقتصاد آبی” برگرفته از رنگ آبی گستره های دریایی و در برگیرنده “کلیه فعالیت های اقتصادی مربوط عرصه های آبی و سواحل و طیفی وسیع از بخشهای مستقر و نوظهور است.
گستره فعالیت های اقتصادی آبی فراتر فعالیتهای سنتی مانند شیلات، گردشگری و حمل و نقل دریایی تعریف شده و مستلزم صنایع نوظهور از جمله انرژی های تجدید پذیر، آبزی پروری، فعالیت های استخراج در دریا، بیوتکنولوژی و زیست هواشناسی دریایی است.

طبق آمارهای جهانی، ارزش دارایی های اصلی عرصه های آبی بیش از ٣٠ تریلیون دلار برآورد شده و در حال حاضر شیلات بیش از سایر زمینه ها مورد استفاده قرار دارد، بگونه ای که آبزی پروری با عرضه ۵۸ درصد ماهی به بازارهای جهانی سریعترین و حیاتی ترین بخش بهره برداری از این عرصه ها است.

هرمزگان و قابلیت ارائه الگوهای اقتصاد دریا محور که منجر به اشتغال آفرینی خواهد شد :

هرمزگان بعنوان قطب اقتصاد دریائی کشور و با توجه به قابلیتها و ظرفیتها و قرار گرفتن درقلب عرصه های آبی می تواند ازیک سو بهترین ارائه دهنده الگوهای توسعه و بهره وری از عرصه های آبهای سرزمینی باشد و از دیگر سو به عنوان خط مقدم جنگ اقتصادی و رونق تولید و صادرات نقشی تعیین کننده و تاریخی ایفا کند.
نقشی راهبردی دارند، که این نقش می تواند با اجرای قوانین مقررات مترقی در منطقه مذکور و عزم ملی محقق شود و در نتیجه باعث اشتغال آفرینی برای جوانان هرمزگان می شود.

هرمزگان با داشتن مناطق آزاد نیز با توجه به ظرفیت و قابلیتهای بی بدیل در یک جمع بندی آماده برداشتن خیزی بلند در حوزه اقتصادی آبی است و وقت آن رسیده است که این مهم به عنوان یک گفتمان غالب ملی و راهبردی مورد توجه قرار گیرد و در نظام برنامه ریزی کشور بشکلی تخصصی تاحصول به نتیجه مطلوب پیگیری شود.

بحث و نتیجه گیری :

با توجه به اینکه اشتغال یکی ازمحوری ترین و ابتدایی ترین نیازها برای اسکان مردم در نوار ساحلی ( هرمزگان ) محسوب می شود، توسعه فعالیت های بندری و گمرکی، توسعه جزایر هرمزگان، بازارچه های مرزی با فعال کردن شرکت های تعاونی مرزنشینان ، ایجاد و توسعه سایت های گردشگری دریائی، توسعه بنادر کوچک و توسعه فعالیت های شیلاتی شامل سایت های پرورش میگو، تولید ماهی در قفس، پرورش میگوی مولد و تولید لارو میگو و همچنین صید فانوس ماهیان و فعال کردن صنایع وابسته به آن، با توجه به زیر ساخت های موجود در هرمزگان می تواند بیشترین توجیه را داشته باشد که بتوان اقتصاد دریامحور را در توسعه هرمزگان عملیاتی نمود.
که نهایتاً باعث اشتغال آفرینی از طریق اقتصاد دریا محور می شود.

✍️ابراهیم بلالی قشمی
پژوهشگر حوزه اقتصاد- مالی و عضو هیئت مؤسس انجمن مهندسی مالی ایران

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=32055
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی