امروز

پنجشنبه, ۱۴ اسفند , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۹:۴۰ بعد از ظهر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمز از تاریخ ۲۶ اسفند ماه قیمت بلیط تندروهای دریایی از ۱۰ هزار تومان به ۱۲۵۰۰ تومان افزایش یافت و این در حالی است که وزیر راه گفته بود تا پایان عید ۹۴ نرخ بلیط در هیچ یک از مسیرها افزایشی نخواهد داشت.

این رسم که هر ساله قبل از عید نوروز از سوی شرکت تعاونی بندر عباس  شروع می شود و به شرکت تعاونی قشم هم سرایت می کند به گونه ای بوده که حتی بدون افزایش قیمت سوخت نرخ بلیط بطور سرسام آوری افزایش یافته است.

البته مدیر عامل شرکت تعاونی قایقدران بندر عباس قبل از این در گفتگو با ایرنا ادعای افزایش قیمت به ۲۵ هزار تومان را داشت و این شانتاژ خبری پیش زمینه ای بود که بتواند اذهان عمومی را برای هر گونه افزایش قیمتی آماده کند.

لازم به ذکر است که صاحبان تندورها شکایتی از کم بودن قیمت بلیط شناورها  نداشتند و قیمت قبلی را مناسب می دانستند اما این مسئولین تعاونی هستند که باید علت این افزایش قیمت را برای مردم توضیح دهند.

در یک حساب سر انگشتی می توان به سود کلانی که شرکت های تعاونی و صاحبان تندروها بدست می آورند آگاه شد برای مثال قیمت یک بلیط اتوبوس از بندرعباس تا مشهد را با قیمت بلیط بندرعباس تا قشم  مقایسه کرد البته از هر بلیط حدود ۲۰ درصد هم به حساب تعاونی پرداخت می شود که معلوم نیست بابت چه خدماتی از مسافرین بیچاره دریافت می شود.

از طرفی عدم رقابت و  انحصاری بودن خدمات مسافربری  در مسیر قشم و بندرعباس که در هر شهر دراختیار یک تعاونی می باشد دلیل دیگری برای افزایش خودسرانه وپایین بودن کیفیت خدمات مسافربری در این مسیر است که دولت باید با نظارت بر نوع خدمات دهی و هزینه های آن بر قیمت بلیط نظارت لازم را داشته باشد.

جای بسی تاسف است در حالی که دولت تدبیر و امید  که ادعای تورم صفر درصد را دارد در طول دو سال گذشته قیمت بلیط بین بندر عباس و قشم را ۵۶ درصد افزایش داده است و قطعا این افزایش با تائید و نظارت استانداری هرمزگان انجام شده است.

اما در این بین مردم قشم که با توجه به تنگناهای ناشی از نبود پزشک متخصص و همچنین انجام کارهای اداری خود ناچار به تردد به شهر بندر عباس هستند بیشتر از همه متضرر افزایش قیمتها هستند چرا که شهروندان بندرعباس فقط به قصد تفریح به قشم عزیمت می کنند که حتی ممکن است در طول سال این اتفاق هم برای کسی به وجود نیاید و فرمانداری بندرعباس هرگز نگرانی بابت افزایش قیمت بلیط ندارد و منعی برای افزایش آن بوجود نمی آورد.

حال باید دید مسئله تردد شهروندان قشم و مسافران به این جزیره تفاوتی خواهد داشت و دولت چه تدبیری برای این بی تدبیری خواهد کرد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی