امروز

پنج شنبه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۵:۵۹ بعد از ظهر

افزایش تعرفه عوارض ورودی به جزیره قشم در روزهای اخیر با اعتراضات بسیاری در فضای مجازی روبرو شده و و قشموندان از این تصمیم سازمان منطقه آزاد قشم ابراز نگرانی کرده اند.

برخی با عنوان ضرورت لغو مصوبه افزایش تعرفه ورودی به قشم از نمایندگان مجلس خواسته اند تا به این موضوع واکنش نشان داده و برای لغو آن اقدام نمایند.در این پیام آمده است :

نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی

همانطوری که استحضار دارید، مصوبه اخیر هیات مدیره محترم سازمان منطقه آزاد قشم در راستای افزایش تعرفه ورودی از مسیر پل به لافت و ایجاد محدودیت برای شهروندان و سکنه جزیره، نگرانی ها و دلخوری های شدیدی را برای شهروندان و ساکنان جزیره فراهم آورده است، خیلی از ترددهای جزیره نشینان از مسیر مواصلاتی مورد اشاره حسب اجبار در درمان بستگان و خویشاوندان، رفتن به دانشگاه های شهرهای همسایه، بازدید از اقوام و آشنایان و …. صورت می گیرد.

با در نظر داشت تداوم محرومیتهای مزمن تاریخی در جزیره  علیرغم تلاشهای موثر دولتمردان مختلف از اول انقلاب تا کنون در حوزه های مختلف، تردد شهروندان جزیره به سرزمین اصلی امری اجتناب ناپذیر بوده و تلاش برای روانسازی رفت و آمد آنان از حیث هزینه منطقی بنظر می رسد.

مصوبه ناپخته اخیر هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم در واقع تیر خلاصی  به حوزه گردشگری و تجارت جزیره بوده که علاوه بر عدم استقبال مسافران و گردشگران از ورود به جزیره قشم بخاطر فزونی تعرفه ورودی، عملا موجبات تنش اجتماعی در جامعه محلی و شهروندان قشمی که بالاجبار به سرزمین اصلی در این شرایط سخت اقتصادی تردد می کنند، شده است.

طبق مصوبه اخیر، هر شهروند قشمی فقط با یک خودروی مشخص از معافیت تردد با تعرفه حدود ۳۵ هزار تومان برخوردار بوده و در صورت اجبار با تردد خودروی دیگر، مبلغ گزاف قریب به ۱۲۰ هزار تومان از شهروند قشمی اخذ می شود که این خود اجحاف و ظلم آشکار در حق شهروند قشمی که قصد ورود به خانه خود دارد، می باشد.

انتظار می رفت در شرایط خاص اقتصادی، که روح و روان مردم را آزار داده، منطقه آزاد قشم با تدبیر و عقلانیت بیشتری اقدام به تصمیم افزایش تعرفه ورودی به قشم می نمود و این چنین، با بی تدبیری و بی توجه به وضعیت معیشت مردم، مصوبه را اجرایی نمی نمود.

هر چند نباید فراموش کرد که خیل عظیم مسافران و گردشگران به جزیره قشم، از مسیر پل به لافت از طبقه متوسط جامعه بوده که در صورت تداوم اجرای مصوبه مذکور، قطعا از سفر به قشم خودداری خواهند نمود.

ما جمعی از فعالان اقتصادی و گردشگری جزیره از شما  درخواست ملغی شدن مصوبه منطقه آزاد قشم در خصوص ایجاد محدودیت برای شهروندان قشمی و همچنین حذف افزایش تعرفه ورودی از مسافران و گردشگران ورودی به قشم دارند، چه بسا که با سختگیری های این چنینی و فزونی تعرفه، رونق نسبی اقتصادی ایجاد شده هم از میان خواهد رفت.

 

در پیامی نیز با عنوان « با این کوچک اندیشی ها نمی توان قشم را به نگین خلیج فارس تبدیل کرد/ راهی را که هییت مدیره  منطقه آزاد قشم اشتباه می رود!» آمده است :

هئیت مدیره منطقه آزاد قشم بجای کاهش عوارض و تسهیل شرایط ورود مسافران و گردشگران به قشم،  تعرفه ورودی خودروهای سواری از مسیر بندر پل به لافت در جزیره قشم را با افزایشی حیرت آور به مبلغ ۱۲۰ هزار تومان رسانده است،  تا ثابت کند که تفکر و  نگاه عمیقی به رشد و توسعه قشم ندارد، چرا  که خود همین افزایش تعرفه باعث کاهش مسافران قشم و حداقل رنجش آنان و قشموندان خواهد شد.

برنامه و هدف اول  مدیران و مسئولان قشم  باید جذب مسافر و گردشگر و سرمایه گذار  به قشم باشد، چرا که ورود  هر گردشگر یعنی تداوم یافتن اشتغال در جزیره و رونق صنعت گردشگری و اما افزایش تعرفه ها یک نگاه سطحی و بدون فکر است، که موجب فراری دادن سرمایه گذاران هم خواهد شد.

مگر قشم جزو ایران نیست و مردمی که از نقاط مختلف ایران اسلامی به قشم می آیند، ایرانی نیستند که برای ورود وسیله نقلیه خود به قشم باید صد و بیست هزار تومان تعرفه ورودی  را پرداخت کنند؟

مدیران منطقه آزاد و مسئولان شهرستان قشم باید بدانند که مسافر و گردشگری که به قشم می آید، در کنار اقامت و  خرید و تفریح، هزینه می کند و همین هزینه کردن ها برای قشم و ساکنان قشم درآمد است، و حال اولین هدف، باید جذب مسافر و گردشگر باشد، آنهم با از برداشتن موانع و حال هئیت مدیره منطقه آزاد و مسئولان قشم در این راستا چه قدم هایی برداشته اند؟

در پیام دیگر با تیتر « تعرفه ورودی به جزیره قشم یا عوارض ورود به ملکی شخصی » عنوان شده است :

هییت مدیره محترم منطقه آزاد قشم تعرفه ورودی خودروهای سواری از مسیر بندر پل به لافت در جزیره قشم را با افزایشی خیره کننده به مبلغ ۱۲۰ هزار تومان رسانده است تا یک گام بلند و یک جهش چشم درآور را در تصمیم دوران طلایی مدیریت  خویش  گرفته باشد انچنان که چشمان اهالی جزیره و راغبان ورود به بزرگترین جزیره خلیج فارس را از حدقه بیرون زده باشد.

تصمیمی که دوستداران دیدار از جزیره را که سالها چشمشان برای پروژه پل خلیج فارس به سمت جنوب ایران دوخته بودند اکنون باز تر کرده است اینبار همراه با باز شدن دهانشان که ای داد بیداد پر بیراه نبود که خیلی ها دهان به دهان شنیده بودند  طبق یک شایعه فراگیر در سراسر کشور  که مدیران جزیره هرگز دوست ندارند این پل تکمیل و راه اندازی شود چرا که شاید نان پرملات خیلی ها آجر شود.

تازه اهالی قشموند و ساکنان جزیره هم فقط با یک ماشین و یک پلاک مشخص میتوانند از تخفیف قشموندی خود تا حدود ۳۵ هزار تومان برای هر بار بپردازند و استفاده کنند .

اکنون یک سوال جدی مدیران محترم جا خوش کرده در هییت مدیره منطقه آزاد قشم و جناب دکتر همتی استاندار محترم و نمایندگان هرمزگان عالی جنابان آشوری ، هاشمی  تختی ، مرادی ، ذوالقدر و شریفی کجای دنیا برای ورود به سرزمین مادری و ورود به یکی از شهرهای کشورشان چنین تعرفه عوارضی میپردازند که از تعرفه ورود به کشوری دیگر هم گاها گرانتر است و چه خدمات مضاعفی در این قبال به مردم ارائه میشود یا آیا قشم جز مالکیت و ملک شخصی هییت مدیره منطقه آزاد قشم است که برای ورود و دیدار از ان عوارض بسته اید غیر از این هست بفرمایید ؟

یکی دیگر از فعالین فضای مجازی با اشاره به گران کردن این عوارض توسط دستگاه های دولتی گفته است : آیا این گرانی ها هم ربطی به تحریم هایی آمریکا دارد ؟ وی بسیاری از مشکلات را ناشی از سوء تدبیر و تصمیمات نادرست مسئولین دولتی عنوان کرده است.

از نظر عقلانی و قانونی  گرفتن هر هزینه باید بر اساس خدمات ارائه شده باشد  لذا سازمان منطقه آزاد قشم نشست خبری را در تاریخ شنبه چهارم خرداد با حضور خبرنگاران و  مدیر فناوری سازمان  برنامه ریزی نموده تا هزینه های ورودی و خروجی را تشریح و آنالیز نماید.

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=30882
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی