اشتغال پایدار، تولید ثروت و تامین معیشت سهامداران دغدغه ماست

رسیدن به جایگاهی معتبر و کسب عنوان و «نمونه» شدن در سطح کشور توسط یک مجموعه و شرکت، آن هم در شرایط رقابتی و در حالی که رقبای کوچک و بزرگ، هر کدام در تلاش هستند تا با معرفی اقدامات و فعالیت ها، افتخار آفرینی کرده و از رهگذر آن، فعالیت های اقتصادی خویش را […]

رسیدن به جایگاهی معتبر و کسب عنوان و «نمونه» شدن در سطح کشور توسط یک مجموعه و شرکت، آن هم در شرایط رقابتی و در حالی که رقبای کوچک و بزرگ، هر کدام در تلاش هستند تا با معرفی اقدامات و فعالیت ها، افتخار آفرینی کرده و از رهگذر آن، فعالیت های اقتصادی خویش را استمرار و گسترش دهند، بی اندک تردیدی، مدیریتی جامع نگر، برنامه ریز و به تعبیری « استراتژیست» می خواهد تا بتواند با به کارگیری منابع، امکانات و نیروها، مجموعه تحت مدیریت خود را راهبری کرده و در عین اشتغال آفرینی پایدار، به اقتصاد منطقه ای و کشور یاری رساند.

شرکت تعاونی کارکنان سازمان منطقه آزاد قشم با مدیریت عباس رنجبری و در بازه زمانی یک ساله – از زمان سکانداری مجموعه از سوی وی – موفق شد تا در پنجمین همایش ملی تکریم کارفرمایان نمونه ایران در سال ۹۴، به عنوان «کارفرمای نمونه کشوری» انتخاب شود، اما این تمام ماجرا نیست؛ فعالیت های مختلف و چند وجهی شرکت تعاونی کارکنان سازمان منطقه آزاد قشم با مدیر عاملی عباس رنجبری موجب شد تا به فعالیت ها و اقدامات انجام شده بپردازیم .

سرآغاز

شرکت تعاونی کارکنان سازمان منطقه آزاد قشم در ۲۰ مهرماه سال ۱۳۹۱ و با سرمایه اولیه ۲۷۳ میلیون ریال، منقسم به ۹۱۰ سهم ۳۰۰ هزار ریالی، از طریق واحد ثبت شرکت های سازمان منطقه آزاد قشم به ثبت رسید .

از بدو تأسیس، یک هزار و ۳۶۰ نفر به صورت مستقیم در این شرکت و در بخش های خدمات شهری قشم و درگهان و نیز تأسیسات و تجهیزات برق رسانی مشغول به کار شدند و از آن زمان تا به امروز با برنامه ریزی منسجم و هماهنگ به ویژه در دوره مدیریت جدید، موفق شده است تا در عرصه های گوناگون اقدامات موثر و مفیدی به انجام رساند.

گزافه نیست اگر گفته شود که کسب عنوان « کارفرمای نمونه» در سطح کشور مرهون مدیریت جدید شرکت تعاونی و راهبری سیستماتیک مجموعه و همراهی و حمایت مدیریت ارشد سازمان منطقه آزاد قشم و اعضای هیات مدیره شرکت تعاونی می باشد.

«عباس رنجبری» مدیر عامل شرکت تعاونی کارکنان سازمان منطقه آزاد قشم در سال ۱۳۸۰ و به عنوان پرسنل جمعدار اموال واحد تشریفات، به سازمان پیوست و در طول خدمت، مسئولیت های مختلفی همچون « سرپرست پذیرش مجتمع اقامتی ۲۲ بهمن»، « کارمند امور مالی در واحد بازرگانی»، «کارمند موسسه صندوق پس انداز کارکنان سازمان» و « مسئول تسهیلات، حسابدار و ریاست حسابداری صندوق پس انداز کارکنان» را تجربه کرد.

وی در سال ۱۳۹۱ به عنوان مدیر امور مالی و همچنین عضو موظف هیأت مدیره شرکت تعاونی کارکنان سازمان منطقه آزاد قشم، عهده دار وظایف محوله شده و در سال ۱۳۹۳ به عنوان مدیر عامل شرکت تعاونی برگزیده شد.

*تأمین معیشت سهامداران، وظیفه ای مهم

«عباس رنجبری» در زمره معدود مدیران و مسوولانی است که پله به پله مسوولیت های مختلف را آزموده و با کسب تجربه از مشاغل و مسئولیت های مختلف، امروز به مدیری جامع نگر مبدل شده است.

او در مواجه با این پرسش که وظایف شرکت تعاونی کارکنان سازمان چیست و چه اهدافی را دنبال می کند، می گوید: تأمین مزایای رفاهی کارکنان سازمان، شامل پرداخت تسهیلات، برقراری تورهای داخلی و خارجی، فروش اقساطی کالا و ملزومات خانگی و از همه قابل توجه تر، برنامه ریزی در جهت تولید ثروت و تأمین معیشت سهامداران، از وظایف شرکت تعاونی است.

رنجبری با اشاره به بحث اقتصاد مقاومتی و لزوم اشتغالزایی می گوید که در سال ۱۳۹۲ این شرکت با  راه اندازی کارخانه آسفالت واقع در روستای تنبان بخش مرکزی قشم و اجرای طرح هادی روستای دهخدا، گام در مسیر اقتصاد مقاومتی و اشتغالزایی گذاشت. وی با اشاره به همدلی و همراهی های سعید بنی عامریان رییس هیات مدیره و دیگر اعضای هیات  مدیره شرکت تعاونی، موفقیت های مجموعه را حاصل همین همراهی و همدلی عنوان می کند.

در این میان، در عین توجه به فعالیت های زیر بنایی و اصلاح ساختارها در جهت ایجاد اشتغال پایدار، لزوم توجه به اوقات فراغت و توسعه ورزش در جزیره از دیگر دغدغه هایی بود که توجه مدیر عامل شرکت را به خود معطوف ساخت و در همین راستا، در سال ۱۳۹۲، مجموعه ورزشی ساحلی ماسه طلایی قشم راه اندازی شد.

به گفته رنجبری، این مجموعه شامل والیبال و فوتبال ساحلی، تنیس، پینت بال، لیزرتک، غواصی و تفریحات دریایی بوده  و با سرمایه گذاری بالغ بر ۳ میلیارد ریال، کمک شایانی به ورزش جزیره و توسعه آن کرده است.

برگزاری مسابقات لیگ برتر کشوری در رشته والیبال ساحلی و پخش زنده و مستقیم این مسابقات از شبکه ۳ سیما، به گفته مدیر عامل، افتخاری برای شرکت محسوب می شود.

در بررسی فعالیت های مختلف شرکت تعاونی کارکنان سازمان، فعالیت های مختلف و قابل توجهی دیده می شود که بی تردید بدون وجود برنامه ریزی های دقیق و هماهنگ، امکان انجام این فعالیت ها از سوی یک مجموعه بعید و ناممکن به نظر می رسد. فعالیت هایی که از ورزش و اوقاف فراغت گرفته تا عملیات ساختمانی و صنعتی را شامل می شود .

در همین زمینه، راه اندازی واحد ماشین آلات سنگین و عملیات خاکبرداری و تسطیح پروژه های نظیر برج های دو قلو « آلفابت»، آسفالت سکوهای مخازن پالایشگاه نفت پاسارگاد واقع در روستای «دیرستان» از جمله اقدامات این شرکت محسوب می شود.

به گفته مدیر عامل شرکت تعاونی کارکنان سازمان منطقه آزاد قشم، به منظور نوسازی ناوگان خدمات شهری، در سال ۱۳،۱۳۹۳ دستگاه ماشین آلات خدمات شهری با اعتباری بالغ بر ۲۴ میلیارد ریال توسط این شرکت خریداری شد و امروز، عملیات تنظیف و رفت و روب و حمل زباله شهر قشم، تنظیف جاده های ساحلی شمالی و جنوبی، تنظیف اماکن اقامتی، ساحلی و گردشگری در شهر قشم و عملیات تنظیف و رفت و روب و حمل زباله در بافت تجاری و نیز بافت قدیم شهر درگهان توسط این شرکت انجام می شود.

تاکید بر داشتن شهری پاک و  نمونه، تنها دغدغه ی مدیر عامل شرکت تعاونی نبود و در دیدار و گپ و گفتی کوتاه با سعید بنی عامریان، رییس هیات مدیره شرکت، او نیز بر لزوم داشتن شهری پاک و تمیز و تبدیل شدن به الگوی دیگر شهرها تاکید کرده و می گوید:

” این شرکت توان و اهتمام خود را برای این که شهرهای قشم و درگهان در زمینه نظافت شهری متمایز و متفاوت از دیگر شهرها باشد، به کار گرفته و پاکیزگی و نظافت، اولویت اساسی شرکت به حساب می آید.”

بنی عامریان با اشاره به لزوم مشارکت همه جانبه شهروندان در مسائل شهری و زیست محیطی و بهره گرفتن از نظرات، پیشنهادات و انتقادات شهروندان یادآور می شود که بدین منظور سامانه پیامکی ۰۹۳۰۵۱۲۰۴۳۶، به صورت تلگرام و نیز پیامک راه اندازی شده است.

رییس هیات مدیره شرکت تعاونی کارکنان سازمان منطقه ازاد قشم می گوید: نکته قابل توجه در این زمینه، فعالیت شبانه روزی در بخش خدمات شهری است و کارکنان این بخش، از ۵ و ۳۰ دقیقه بامداد، در سه شیفت، به انجام وظایف محوله می پردازند.

*برنامه ها، فعالیت

رنجبری در زمینه برنامه های آینده شرکت، به ساخت فروشگاه تعاونی مصرف ویژه کارکنان سازمان منطقه آزاد قشم و مجتمع تجاری ـ اداری اشاره می کند و می گوید که در این رابطه، زمین مورد نیاز به مساحت۳ هزار متر مربع در بلوار هنگام خریداری شده و در دست طراحی نقشه است.

به گفته وی، این پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان، شامل فروشگاه مصرف، دفاتر اداری و املاک تجاری است و بر اساس برنامه ریزی انجام شده در نیمه اول تیرماه سالجاری عملیات اجرایی پروژه آغاز و حداکثر تا سه سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

رنجبری می گوید که در صورت بهبود و رونق شرایط اقتصادی و با توجه به توریست پذیر بودن منطقه، احداث یک مکان اقامتی مجهز در قالب هتل در دستور کار قرار خواهد گرفت.

*دستاوردها، افتخارات

شرکت تعاونی کارکنان سازمان منطقه آزاد قشم در پنجمین همایش ملی تکریم کارفرمایان نمونه ایران که در سال ۹۴ برگزار شد، توانست با حرکت در مسیر سیاست های اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال پایدار، به عنوان کارفرمای نمونه کشوری معرفی شود.

مدیرعامل شرکت تعاونی کارکنان سازمان منطقه آزاد قشم، تعامل سازنده با سازمان تامین اجتماعی، خوش حسابی و پرداخت به موقع حق بیمه اعضای شرکت به ارزش ماهانه بیش از ۷ میلیارد ریال را از مهمترین مولفه های انتخاب این شرکت به عنوان کارفرمای نمونه کشوری بر شمرد.

به اعتقاد وی، ایجاد دلگرمی و انگیزه خدمت بین کارکنان از دیگر مولفه های این انتخاب محسوب می شود.

رنجبری تاکید می کند که حمایت ها و همراهی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و همسویی اعضای هیات مدیره شرکت یکی دیگر از عوامل کسب موفقیت شرکت محسوب می شود.

وی ارائه خدمات رفاهی همچون فروش اقساطی کالاهای ضروری و پرداخت وام های ضروری همچون ازدواج ، بیماری و مشکلات مادی را بخشی از فعالیت های شرکت تعاونی کارکنان برشمرده و اضافه می کند که” ارایه خدماتی همچون پیمانکاری قراردادهای نظافت و جمع آوری زباله شهر قشم و بافت تجاری شهر درگهان، انجام طرح های ویزه ایام تعطیلات نوروزی و تامین نیروی انسانی مورد نیاز این طرح ها از دیگر خدماتی است که توسط این شرکت ارایه می شود.

رنجبری، ساخت پروژه مجتمع تجاری و فروشگاه مصرف ویژه کارکنان، جذب سرمایه گذار جهت مشارکت در طرح های تجاری و خدماتی و راه اندازی سایت شرکت را از دیگر اقداماتی عنوان کرد که شرکت تعاونی سازمان منطقه آزاد در سال ۹۵ با جدیت دنبال کرده است.

مدیر عامل شرکت تعاونی کارکنان سازمان منطقه آزاد قشم در پایان از حمایتهای بی دریغ مهندس مومنی مدیر عامل و رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم، اعضای هیات مدیره سازمان، اعضای هیات مدیره شرکت تعاونی، غلامرضا پاسلاری نماینده اتاق تعاون در شهرستان قشم و یکایک کارکنان و اعضای این شرکت جهت تحقق اهداف مجموعه تشکر و قدردانی نمود.

 

***

قشم جزیره ای به میراث مانده از هزاره هاست و سرشار از استعدادهایی نهفته؛ بر این اساس با مدیریتی سنجیده و دقیق می تواند به جزیره ای طلایی در قلب مهمترین آب راه جهانی قرار گیرد.

ندای جزیره: راشدشرف