امروز

پنج شنبه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۵:۰۳ بعد از ظهر

در استان ما پدیده‌ چتربازی وجود دارد به این معنا که زنانی که از نظر معیشتی مشکل دارند به مناطق آزادی مانند قشم می‌روند و جنس قاچاق را به‌صورت خارج از عوارض گمرکی به‌وسیله شناورهای غیرمجاز حمل می‌کنند. جان این زنان در معرض خطر است و اگر هم اتفاقی برایشان رخ دهد کسی نمی‌فهمد.
مدیرعامل انجمن پویندگان توسعه هرمزگان گفت: خور آبراهی است که آب‌های سطحی و زمینی را جمع می‌کند و به سمت دریا می‌ریزد. در شهر بندرعباس افراد فقیر و معتاد متجاهر در این خورها سکونت دارند که به این پدیده خورخوابی می‌گوییم. این خورها محل تجمع انواع و اقسام آلودگی و بیماری است و در میان این خورخواب‌ها تعدادی خانم هم وجود دارند.

رؤیا جهانگیری؛ مدیرعامل انجمن پویندگان توسعه هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار مهرخانه، در رابطه با مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی موجود در این استان گفت: استان هرمزگان همانند سایر استان‌های کشور دارای آسیب‌هایی مانند فقر، اعتیاد و بیکاری است. یکی از مشکلات مهمی که زنان آسیب‌دیده با آن دست و پنجه نرم می‌کنند نبود شغل است. زنانی که زندگی به‌سامانی دارند و همسرشان دارای شغل است شاید در این زمینه مشکلی نداشته باشند اما زنان آسیب‌دیده از کمبود شغل رنج می‌برند زیرا نرخ اشتغال زنان در استان ما تک‌رقمی است و وقتی یک زن نتواند درآمد مناسبی داشته باشد، به سمت انواع آسیب‌ها کشیده می‌شود.

از هر سه زن آسیب‌دیده حداقل یک نفر درگیر اعتیاد نزدیکان خود است
مدیرعامل انجمن پویندگان توسعه هرمزگان مهم‌ترین آسیب اجتماعی این استان را اعتیاد دانست و بیان داشت: در حال حاضر، مردان زیادی در نوبت درمان اعتیاد هستند اما ظرفیت مراکز درمان اعتیاد محدود است و مقرر شده چند مرکز جدید راه‌اندازی شود. اعتیاد مردان، همسر، فرزندان و نزدیکان آن‌ها را نیز درگیر این معضل می‌کند و از این‌رو، باید همسران این مردان مورد حمایت قرار گیرند. شاید بتوان گفت از هر سه زن آسیب‌دیده حداقل یک نفر درگیر مسأله اعتیاد نزدیکانش است. در حوزه اعتیاد زنان استان آمار دقیقی در دست نیست اما الان یک مرکز اقامتی زنان آسیب‌دیده معتاد در استان داریم که می‌طلبد این مراکز بیشتر حمایت شوند و افزایش پیدا کنند.

پدیده زنان چترباز و آسیب‌های آن
او با اشاره به این که فقر و مشکلات معیشتی در بروز انواع آسیب‌ها مؤثر هستند، خاطرنشان کرد: بسیاری از زنان آسیب‌دیده در خانواده‌ای زیر خط فقر زندگی می‌کنند و خودشان هم شغلی ندارند. گاهی این زنان به مشاغل کاذبی مانند دستفروشی رو می‌آورند. همچنین، در استان ما پدیده‌ چتربازی وجود دارد به این معنا که زنانی که از نظر معیشتی مشکل دارند به مناطق آزادی مانند قشم می‌روند و جنس قاچاق را به‌صورت خارج از عوارض گمرکی به‌وسیله شناورهای غیرمجاز حمل می‌کنند. جان این زنان در معرض خطر است و اگر هم اتفاقی برایشان رخ دهد کسی نمی‌فهمد.

جهانگیری افزود: در سفری که به قشم داشتم در یکی از شناورهای رسمی زنی حدوداً ۶۰ ساله را دیدم که یک‌سری پتو را از قشم به بندرعباس می‌آورد و به ازای کل باری که حمل می‌کرد ۱۵ هزار تومان دریافت می‌کرد. درواقع، او حاضر شده بود برای مبلغی بسیار اندک این ریسک را انجام دهد. در حالی‌که این زن در این سن باید استراحت کند اما مجبور است برای امرار معاش خود دست به این کار سخت و غیرقانونی بزند. چرا نباید نهادهای حمایتی از این زن و زنانی مانند او حمایت کنند؟

او در خصوص تبعات چتربازی زنان گفت: این زنان حتماًَ نزد کارفرما وثیقه‌ای گذاشته‌اند تا بتوانند جنس قاچاق را جابه‌جا کنند. اگر بتوانند جنس خود را بفروشند که سود اندکی نصیبشان می‌شود اما اگر توسط مأموران دستگیر شوند، هم جنس آن‌ها ضبط می‌شود، هم محاکمه خواهند شد که در این صورت مشکلی به مشکلات قبلی‌شان اضافه می‌شود و بدهکار کارفرما هم می‌شوند. علاوه بر مبارزه قانونی با قاچاق، نهادهای حمایتی مانند بهزیستی، کمیته امداد و NGOها از این زنان حمایت کنند تا در معرض آسیب‌های بیشتری قرار نگیرند.

مهم‌ترین آسیب‌های موجود در حاشیه شهرها و سکونتگاه‌های غیررسمی
مدیرعامل انجمن پویندگان توسعه هرمزگان در خصوص آسیب حاشیه‌نشینی و سکونتگاه‌های غیررسمی خاطرنشان کرد: بندرعباس پایتخت اقتصادی ایران است اما در این شهر هم با پدیده حاشیه‌نشینی مواجه هستیم و یک عده در چادر زندگی می‌کنند. در خصوص سکونتگاه‌های غیررسمی هم می‌توان گفت که حداقل ۴۰ درصد از بافت شهری استان ما فرسوده است. در بندرعباس مناطقی مانند دو هزار، کمربندی و… سکونتگاه‌های غیررسمی هستند و بافت فرسوده دارند. یکی از سازمان‌های شهرداری با کمک بانک جهانی اقدامات فرهنگی برای نوسازی بافت‌های فرسوده انجام می‌دهند. آن‌ها از نظر فرهنگی تلاش می‌کنند مردم برای خانه‌هایشان سند بگیرند و همچنین، وام می‌دهند تا خانه‌هایشان را بسازند. مهم‌ترین آسیب‌های موجود در این سکونتگا‌ه‌ها اعتیاد، فقر و بیکاری است اما نوسازی، باعث کاهش این آسیب‌ها خواهد شد.

پدیده خورخوابی در استان هرمزگان
جهانگیری با اشاره به پدیده خورخوابی در استان هرمزگان اظهار داشت: خور آبراهی است که آب‌های سطحی و زمینی را جمع می‌کند و به سمت دریا می‌ریزد. در شهر بندرعباس افراد فقیر و معتاد متجاهر در این خورها سکونت دارند که به این پدیده خورخوابی می‌گوییم. این خورها محل تجمع انواع و اقسام آلودگی و بیماری است و بوی تعفن به‌قدری است که نمی‌شود از نزدیکی آن‌جا رد شد. در میان این خورخواب‌ها تعدادی زن هم وجود دارند. ۲ سال پیش خانمی ۱۸ ساله به مرکز ترک اعتیاد ما مراجعه کرد که معتاد بود و در یکی از این خورها زندگی می‌کرد. مسؤول مرکز ما از این خانم که به صورت نامشروع باردار شده بود حمایت کرد و این خانم در حاضر ترک کرده است. ما فیلم این خانم را در یکی از جلسات مسؤولان استان نمایش دادیم و گفتیم پدیده خورخوابی فقط مربوط به مردان نیست و زنان هم درگیر این موضوع هستند و ضرورت دارد که تعداد مراکز مربوط به زنان افزوده شود.

فعالیت‌های انجمن پویندگان توسعه هرمزگان در زمینه اعتیاد
او در رابطه با فعالیت‌های انجمن پویندگان توسعه هرمزگان اظهار داشت: سال ۸۰ مجوز تأسیس این انجمن را از استانداری گرفتیم و از آن‌جایی که مهم‌ترین آسیب موجود را اعتیاد می‌دانیم، تمام انرژی خود را مصروف راه‌اندازی یک مرکز ترک اعتیاد کردیم. سال ۸۴ نیز با اخذ مجوز از دانشگاه علوم پزشکی و سازمان بهزیستی مرکزی را برای بیماران معتاد کارتن خواب راه‌اندازی کردیم که با استقبال از طرف معتادان بی‌خانمان مواجه شد. تمام خدمات ما رایگان است و بین این معتادان داروی متادون رایگان، لوازم بهداشتی و یک وعده غذای بهداشتی توزیع می‌شود. به دلیل استقبالی که صورت گرفت، مرکز دوم را هم راه‌اندازی کردیم و در حال حاضر، دو مرکز ترک اعتیاد مخصوص مردان داریم.

مدیرعامل انجمن پویندگان توسعه هرمزگان با اشاره به اقدامات پیشگیرانه این انجمن گفت: در حوزه پیشگیری از اعتیاد سلسله همایش‌هایی را به صورت مرتب برگزار و به عموم مردم اطلاع‌رسانی می‌کنیم. در حال حاضر به‌عنوان NGO سطح یک در حوزه پیشگیری و درمان اعتیاد در استان هرمزگان فعالیت داریم.

جهانگیری تصریح کرد: برای درمان اعتیاد تنها در حوزه مردان فعالیت می‌کنیم اما در حوزه پیشگیری روی خانواده‌ها متمرکز شده‌ایم و در این حوزه تفکیک جنسیتی نداریم. سال ۸۴ که مرکز را تأسیس کردیم، در استان ما خبر چندانی از اعتیاد زنان نبود و حتی کلینیک‌های خصوصی سطح شهر هم اصلاً آمار معتاد زن نداشتند و به همین دلیل مرکز ما مخصوص مردان شد. در بحث آسیب‌های حوزه زنان گاهی برای همسران معتادانی که به مرکز ما مراجعه می‌کنند برنامه‌های پیشگیری از ایدز برگزار می‌کنیم. همچنین، همسران مردان معتاد را نیز همراه آن‌ها برای آزمایش ایدز می‌فرستیم.

درصدد تقویت همکاری‌های کشوری و بین‌المللی بین NGOها هستیم
او در رابطه با همکاری NGOهای استان با یکدیگر بیان داشت: NGO ما حدود ۵ سال است که در حوزه آموزش و توانمندسازی NGOها فعالیت می‌کند؛ به‌طوری که گروه‌های مردمی را تشویق می‌کنیم که هر یک روی یک آسیب فعالیت کنند و آموزش ببینند و توانمند شوند تا بتوانند کارهایی قوی در این زمینه انجام دهند. البته، فعالیت‌های مردم‌نهاد به‌صورت NGO در استان ما نوپاست و دوست داریم در مجامع مختلف با NGOها در ارتباط باشیم. مجامع استانی را شکل داده‌ایم و در نظر داریم با NGOهای کشوری و بین‌المللی ارتباط برقرار کنیم تا از تجارب هم استفاده کنیم. چون معتقدیم باید دید ملی و بین‌المللی داشته باشیم و از تجربیات متفاوت سایر NGOها بهره ببریم.

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=24192
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی