امروز

جمعه, ۴ تیر , ۱۴۰۰

  ساعت

۱۴:۲۰ بعد از ظهر

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه ۵٩٨، حجت الاسلام حسن روحانی از همان ابتدا با وعده حل مسئله هسته ای از طریق مذاکره با آمریکا پای به عرصه انتخابات گذاشت و پس از پیروزی در انتخابات تمام تمرکز خود را بر مذاکرات هسته ای معطوف کرد. مذاکراتی که همواره با نگاه خوشبینانه دولت همراه بود و دولتمردان نیز همواره حل تمام مشکلات کشور را منوط به نتیجه گرفتن آن میدانستند تا جاییکه حتی مسائلی همچون آب خوردن، ازدواج جوانان، محیط زیست و … هم به حصول توافق هسته ای گره زده شد.
با این وجود برجام با تمام خلل و فرج آن و همچنین عدم رعایت خطوط ترسیم شده توسط رهبرانقلاب، مورد تصویب شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و رهبرانقلاب نیز پذیرش آن را منوط به رعایت ٩ شرط دانستند تا با رعایت آنان از خسارات احتمالی برجام جلوگیری نمود.
در ادامه و با آغاز رسمی برجام و عملکرد متقلبانه طرف های مقابل علی الخصوص امریکا و اعمال تحریم های مختلف به بهانه هایی همچون برنامه های موشکی و حقوق بشر، کارشناسان معتقد به نقض برجام طبق شروط نه گانه رهبرانقلاب بودند. اما دولت کماکان اعتقادی به نقض برجام نداشت و در مقابل بدعهدی های امریکایی ها از اهرمی به نام فشار ایمیلی استفاده می نمود. 
حال و با گذشت کمتر از یکسال از آعاز رسمی برجام، آمریکا باردیگر دست به نقض عهدی دیگر زده و اقدام به تمدید ده ساله قانون ایسا نمود. اقدامی که باعث شد تا این بار دولتمردان نیز به نقض برجام توسط امریکا اذعان کنند و دیگر خبری از توجیه عهدشکنی های طرف مقابل به چشم نیامد.
با نقض رسمی برجام و پایان زودهنگام و نافرجام آن، حسن روحانی در سخنانی در دانشگاه تهران از رعایت تمامی خطوط قرمز در مذاکرات و همچنین هماهنگی جزء به جزء توافق هسته ای با رهبر انقلاب خبر داد.
این اظهارات در حالی بیان شد که رهبرانقلاب بارها در سخنان خود از عدم دخالت در جزئیات مذاکرات و ترسیم خطوط اصلی آن اشاره نموده اند. خطوط قرمزی که مهمترین آن شروط نه گانه پذیرش برجام توسط ایشان بود و همانطور که مشاهده می شود بسیاری از آنان در همان ابتدای اجرای توافق توسط دولت رعایت نگردید که حاکی از آنست برجام اجرا شده توسط دولت با شروط و ملاحظات رهبر انقلاب فاصله فراوانی داشته و دولت نمی تواند با شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت و خسارات برجام به کشور و هزینه های تحمیلی اجرای این توافق خسارت بار از پاسخگویی به افکار عمومی فرار کند.

خبرنگار سیاسی پایگاه ۵٩٨ در جدولی به مقایسه برخی از شروط نه گانه رهبرانقلاب و نحوه عملکرد دولت این خصوص پرداخته است که به نظر بینندگان محترم می رسد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی